Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdravotní gymnastika, jóga i strečink. Senioři z Prahy 5 nyní cvičí ´on-line´

07.04.2021
Zdravotní gymnastika, jóga i strečink. Senioři z Prahy 5 nyní cvičí ´on-line´

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Online zdravotní gymnastika pro seniory s lektorkou Martou Roubalovou

„Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově přesunulo z důvodu současné pandemie svoje aktivity do virtuálního prostoru, přičemž se ukázalo, že jeho klienti - senioři - digitální technologie umí efektivně využívat a do distanční formy činnosti se s chutí zapojili,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje: „Kromě jazykových kurzů, pro které byl přechod do této podoby výuky asi nejjednodušší, se však připravují také on-line lekce digitální fotografie, práce s PC nebo řada cvičení a pohybových aktivit. Právě na ty se nyní podíváme blíže.“

Jelikož cvičení a pohyb jsou v pokročilém věku snad ještě důležitější nežli v mládí, nabízí centrum za normálního provozu seniorům širokou škálu sportovních i zdravotních aktivit, včetně těch méně tradičních. Při přechodu do distančního modu se pracovníci spolu s lektory jednotlivých kurzů snažili zachovat v co největší míře tuto pestrost a nabídnout tak vedení a inspiraci ke zdravému pohybu co nejširšímu spektru seniorů, neboť reflektují, že ve zralejším věku už není vhodné jakékoliv cvičení a je třeba dbát, aby šlo o co nejšetrnější a zároveň nejefektivnější pohybovou aktivitu. Zároveň bylo třeba přizpůsobit formu vysílání jednotlivých lekcí vzhledem k technickému vybavení seniorů, kteří mnohdy nedisponují rychlým internetovým připojením a nezvládají sami instalovat a zprovozňovat speciální programy na on-line konference. Proto probíhají distanční pohybové lekce formou zasílání e-mailů přihlášeným účastníkům v den konání dle předem uvedeného programu.

 

Zdravotní gymnastika s Martou Roubalovou

Dvakrát týdně zdravotní gymnastika

Již několikátým rokem v komunitním centru Prádelna probíhá dvakrát týdně zdravotní gymnastika pro seniory pod vedením kvalifikované lektorky Mgr. Marty Roubalové. Tato zkušená cvičitelka, sama již také v seniorském věku, připravuje pro návštěvníky velmi atraktivní a vhodně strukturovaná pohybová pásma za doprovodu hudby. Jelikož je o její lekce trvale veliký zájem, byla jedním z prvních lektorů, kteří se zapojili do distančního fungování. Pracovníci centra s ní pravidelně natáčejí cykly cvičení, které se po editaci zveřejňují na YouTube kanálu @kcpradelna a její cvičenci vždy v den konání dostanou odkaz na novou videolekci.

Hodiny jógy s dynamickými prvky i strečinkem

Stejným způsobem připravuje svoje hodiny lektorka Dana Kurková, která seniorům nabízí hodiny jógy s dynamickými prvky i strečinkem, nebo cvičitelka Klára, jež připravuje videolekce a navíc i fotoseriály s lekcemi jógy a stabilizačního cvičení. Zvláště v dnešní době tato cvičení pomáhají nejen seniorům zpomalit, protáhnout tělo, zklidnit duši a udržovat životní rovnováhu. Při jejich cvičení se totiž věnuje velká pozornost nejen svému tělu, ale i mysli. Jóga a tato příbuzná cvičení jsou tak ideální cestou, jak zlepšit nejen své fyzické zdraví, ale vyladit i svou mysl do psychické pohody. Pokud posílíte rovnováhu a stabilitu těla, zlepšíte i koordinaci, což se vždy pozitivně odrazí na správném držení těla, ale i jeho funkčnosti. Toto cvičení tak lze doporučit i v rámci prevence bolestí zad.

 

Online cvičení pro seniory s lektorkou Luckou

Dalšími on-line pohybovými aktivitami je Zdravotní cvičení pro seniory pod vedením certifikované lektorky Viery Jedličkové a Cvičení s Luckou, které nabízí dynamické cvičení a posilování pod vedením zkušené lektorky Lucie. V obou těchto případech lektorky zasílají svým cvičencům slovní návody doprovozené nákresy, odkazy na inspirativní videa apod.

Cvičení seniorům pomáhá zůstat dlouho aktivní

Stáří je v moderní době zatíženo vysokou nemocností a již rok trvající situace s pandemií, která uzavřela takřka celou společnost ve svých domovech a přerušila sociální kontakty, toto jenom zhoršila. Dominuje zde problematika chronických chorob, zhoršování fyzické zdatnosti a soběstačnosti. Tomu prokazatelně předchází právě pravidelné cvičení a pohyb. Cvičení seniorům pomáhá snížit nemocnost a umožňuje jim zůstat dlouho aktivní. Zároveň také zlepšuje schopnost učení, zejména krátkodobé paměti a má vliv na kvalitní spánek.

 

Stabilizačního cvičení s Klárou se zúčastnil i radní Petr Lachnit jako figurant

„Samozřejmě není on-line cvičení plnohodnotnou náhradou za pohybové aktivity v tělocvičně centra, kde dochází k přímé interakci seniorů s cvičitelem i mezi sebou samými. Každopádně ale představují tyto virtuální lekce způsob udržení nejen fyzické kondice, nýbrž také kontaktu s komunitou. Dle ohlasů, které nám senioři zapojení do on-line lekcí zasílají, je právě tento druhý aspekt velmi důležitý, byť přínos z hlediska fyzické kondice a zdraví je také nezpochybnitelný. Potvrzuje to skutečnost, že v našem komunitním centru se opravdu vytvořila funkční a plnohodnotná komunita, která se dokáže podporovat i v dobách extrémně nepříznivých. Toho si velmi vážím a spolu se všemi zúčastněnými se však nejvíce těším, až se budeme moci opět normálně scházet a společně cvičit v prostorách Komunitního centra Prádelna,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5. 

Vložil: Markéta Vančová