Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Taxík Maxík má narozeniny, na Praze 5 přepravuje seniory již 5 let

30.03.2021
Taxík Maxík má narozeniny, na Praze 5 přepravuje seniory již 5 let

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Taxík Maxík, letošní jubilant

„Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 dne 2. ledna 2017 zahájilo projekt Taxík Maxík ve spolupráci s Nadací Charty 77 - Kontem Bariery, Senzačními seniory a společností Česká lékárna holding provozující síť lékáren Dr. Max. Nadace Charty 77 darovala naší organizaci Ford Tourneo Custom - Taxík Maxík, osmimístné vozidlo se speciální úpravou, díky kterému jsme mohli jako tehdy jediná organizace v Praze rozšířit nabídku sociálních služeb pro své klienty pečovatelské služby o přepravu Taxíkem Maxíkem,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje: „Každým rokem se tento projekt stával nepostradatelným pro nejzranitelnější a nejpotřebnější skupinu, kterou jsou právě senioři, a potvrdil význam této služby, která je již v současné době naštěstí rozšířena v některých městech a obcích naší republiky a věřím, že bude nadále nacházet své opodstatnění.“

Taxík Maxík je sociální služba určená k přepravě seniorů, zdravotně a tělesně postižených občanů z městské části Praha 5 starších 35 let, kterou zajišťuje pečovatelská služba příspěvkové organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 na základě smlouvy o poskytování úkonů pečovatelské služby. Doprovod Taxíkem Maxíkem je fakultativním úkonem pečovatelské služby a není klasickou taxislužbou, jak by se mohlo na první pohled zdát. 

Žádaná, využívaná a oblíbená služba

Přeprava Taxíkem Maxíkem se stala velmi rychle velmi žádanou, využívanou a oblíbenou službou zejména pro ty, kteří jsou odkázáni na cestování městskou hromadnou dopravou a v důsledku svého zdravotního postižení mají částečně omezenou pohyblivost a používají kompenzační pomůcky, jako jsou hole, berle, chodítka a invalidní vozíčky. V důsledku těchto obtíží nemohli absolvovat delší jízdy nebo se z těchto důvodů nepřepravovali vůbec, byli takřka izolováni od reality života.

 

Taxík Maxík je vybaven i rampou pro imobilní klienty

Za období pěti let provozu najel Taxík Maxík celkem 76.566 km po celém území hlavního města Prahy. Průměrný věk klientů pečovatelské služby, kteří využili jízdy Taxíkem Maxíkem, je 79 let. Průměrně měsíčně najede Taxík Maxík 115 jízd. Ke snížení počtu jízd došlo pouze v roce 2020, v době pandemie Covidu 19, kdy v měsících březen a duben klienti odhlašovali objednané jízdy z důvodu obav z nákazy onemocněním. V tomto krizovém období Taxík Maxík však ještě mimořádně zajišťoval přepravu pro ´neklienty´ z řad seniorské veřejnosti a pro zdravotně a tělesně postižené občany a vypomáhal všem, kteří potřebovali pomoc, přivézt nákupy a dopravit se bezpečně v době mimořádných hygienických opatření k praktickým lékařům nebo na úřady apod.

60 Kč a 60 minut

Po pětiletém provozování služby se ti, kteří se stali pravidelnými nebo občasnými ´cestujícími´ Taxíka Maxíka, se shodují v prvé řadě na tom, že je pro ně tato služba cenově dostupná, délka jedné jízdy je 60 minut po celém území hlavního města Prahy a jednorázové jízdné je 60 Kč za přepravovanou osobu. Klient si může vzít s sebou i doprovod, pečovatelku nebo někoho z rodiny. Díky dostupnosti této služby se cítí klienti podstatně mobilnější, a jak se nám svěřují, otevřely se jim jiné možnosti a příležitosti, vystoupili ze světa samoty a beznaděje, jsou mnohem více soběstačnější. Taxík Maxík jezdí po celém území hlavního města Prahy, což je pro všechny velkou výhodou. Řidič vozidla Jan Krahulík je profesionál, bývalý taxikář, který perfektně ovládá nejen jízdu, ale i místopis a zároveň je pracovník pečovatelské služby. Má dar empatie, optimismu a humoru, tím si získal snad každého, koho přepravoval. Se vstřícností a ochotou pomáhá každému při nástupu i výstupu z vozidla, je garantem kvality přepravy. Klienti si sami určují místo přepravy a čas přistavení vozidla. Oceňují spolehlivost dodržení podmínek při sjednání služby. Velmi významná je pro ně bezpečnost při přepravě Taxíkem Maxíkem, opadly strach a obavy z cestování. Jak nám často vyprávějí, na jízdy Taxíkem Maxíkem s panem Krahulíkem se těší, jsou pro ně naopak velmi příjemným zážitkem a cestovat s ním budou rozhodně dál.

 

Řidič Jan Krahulík je nesmírně ochotný a milý, což klienti velmi oceňují

Za lékařem, úředními záležitostmi, ale i na ´vlasy´

A kam vlastně klienti jezdí? Nejvíce jízd je objednáváno za praktickými lékaři na polikliniky, za specialisty do nemocnic, cílem dalších jízd je vyřízení si úředních záležitostí, notářů, pojišťoven, knihoven, pošty, lékáren a stacionářů. Pravidelně využívají jízd do kadeřnictví, na pedikúru, masáže a to nejen do našeho Wellness centra v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10, Praha 5.  Ale to není všechno, senioři rádi vyjíždějí na návštěvy za příbuznými, známými, na setkání spolužáků, posezení v kavárnách a cukrárnách, rádi si nakupují sami a cestují do velkých obchodních center, jezdí do na výstavy, za historií anebo na místa svého mládí a prostě tam, kam by se běžně bez pomoci nedostali. Taxíkem Maxíkem jezdí klienti pečovatelské služby, ale využívají ho i senioři z Domu z pečovatelskou službou v Zubatého 10 a klienti Domu sociálních služeb s odlehčovací pobytovou službou, Na Neklance 15, Praha 5. S nimi jezdí a plní tak přání tematicky zaměřenými výlety po Praze a okolí, na různá zajímavá místa, od návštěv japonské zahrady v Olešku a botanické zahrady v Troji, parku v Průhonicích, obory Hvězda, Břevnovského kláštera, procházek po Vyšehradě, Svaté Hory, zámku v Mníšku pod Brdy po okružní jízdy Prahou za poznáním na zapomenutá místa historie a mládí apod.

 

Všichni klienti pečovatelské služby si mohou službu v časovém předstihu několika dnů objednat. Pro zájemce o poskytování pečovatelské služby jsou zveřejněny informace o přepravě vozidlem Taxík Maxík na webových stránkách www.csop5.cz. Dispečink pečovatelské služby zajišťuje objednání vozidla Taxík Maxík příjem objednávek v pracovních dnech od 7,30 – 15,30 hodin. Klient si může zvolit i svůj doprovod, nebo může využít doprovod pečovatelské služby. Jízdné nelze platit platební kartou. Pokud je místo určení shodné u vícero klientů, mohou cestovat po domluvě klienti společně. Vozidlo nepřepravuje zvířata, výjimku mají pouze asistenční psi.

Vložil: Markéta Vančová