Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

SOS tísňový systém nejen u lůžka, ale ve všech prostorách. Dům sociálních služeb Na Neklance ovládá technika

17.03.2021
SOS tísňový systém nejen u lůžka, ale ve všech prostorách. Dům sociálních služeb Na Neklance ovládá technika

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Dům sociálních služeb Na Neklance

„Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 provozuje odlehčovací pobytové zařízení, které najdete Na Neklance 15 v Radlicích. Je to malé, přátelské zařízení rodinného typu, určené pro 27 seniorů ve věku od 60 let a výše, kteří se ocitli v situaci, kdy si nejsou jisti anebo nejsou momentálně vůbec schopni se o sebe doma sami postarat a potřebují zajistit 24hodinouvou péčí a podporou odborníků,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a dodává: „Nejdůležitější je pro ně získat znovu ztracenou jistotu, životní směr a načerpat optimismus.“ Radní Lachnit pokračuje…

Naše zařízení se liší od ostatních pobytových zařízení tím, že v případě volné kapacity jsme schopni přijmout klienta i v rozmezí dvou dnů. V tomto případě je výhodou, že klient nemusí dlouhodobě čekat na přijetí do zařízení.  V našem zařízení se zároveň snažíme přizpůsobit potřebám člověka, který se ocitl v subjektivně bezvýchodné situaci, která ho demotivuje a frustruje.

Pro seniory i rodinné příslušníky

Odlehčovací pobytové zařízení je často vyhledáváno i rodinnými příslušníky, známými, neformálními pečovateli, kteří náročnou péči o svého seniora zajišťují dlouhodobě a potřebují si sami odpočinout, načerpat síly nebo si zařídit své osobní věci. Někdy je nutné i zkonfrontovat situaci – starám se dobře? I oni mají své obavy, jak bude pobyt pro jejich seniora náročný, jak bude probíhat, co všechno bude zvládat v jiném prostředí a v neposlední řadě, kdy se vrátí zpět domů.

 

LCD panel tísňového systému se nachází v každé místnosti

Bezpečnost prostředí

Nejdůležitějším momentem je však pro seniory bezpečnost prostředí, ve kterém žijí nebo se ocitají. A právě v naší pobytové odlehčovací službě Na Neklance jsme se tímto tématem dlouhodobě zabývali a považujeme ho za klíčovou součást kvality poskytování péče o naše klienty. Zavedením signalizační techniky jsme zmodernizovali a zefektivnili systém poskytování pečovatelské a zdravotnické péče v celém našem zařízení. Každý klient má k dispozici na pokoji, a to přímo u lůžka pro ovládání snadno dosažitelné tísňové tlačítko, které v případě nouze, jako je například zhoršení zdravotního stavu, pádu aj. přivolá k sobě okamžitou pomoc pečovatelské služby nebo zdravotní sestry v kteroukoli hodinu.

Tísňová služba u lůžka i ve společných prostorách

Tísňová péče je zavedená na chodbách, sociálních zařízeních a společných prostorách včetně atriové venkovní zahrádky uvnitř domu, zkrátka všude, takže klient si je prakticky odkudkoli schopen zavolat pomoc a je si jist, že bude okamžitá. Na jednotlivých patrech domu jsou na LCD panelech značení, která v případě spuštění vizuálně signalizují, odkud byl tísňový systém vyslán. Zavedením SOS tísňového systému ve všech prostorách domu vznikly podmínky pro bezpečný pohyb klientů a včasnou odbornou pomoc ze strany personálu v nepřetržitém provozu.  Nejvíce nás těší, že samotní klienti se velmi rychle naučili systém ovládat a zvládat ve chvílích, kdy je nezbytná pomoc druhého.  V celém domě jsou rozmístěna signalizační SOS tlačítka, která slouží k okamžitému přivolání pomoci a zároveň k bezpečnému pohybu našich klientů. Tuto novinku oceňují příbuzní a známí, kteří sem docházejí na návštěvy a společenské aktivity.

 

Pomocí komunikačního pointu můžou být senioři v pravidelném kontaktu se svou rodinou i v době lockdownu

A skype…

A aby bylo ovládnutí technikou skutečně úplné, naši klienti mají možnost využívat ke komunikaci i skype. V současné době se stal běžným společníkem, který jim umožňuje na dálku komunikovat a prožívat se svými příbuznými nebo známými běžné radosti a starosti a jejich životní příběhy. Naši klienti jsou prostě šikovní, zvídaví a plni optimismu a zájem mají i o techniku. Pokud vás naše služby zaujaly, navštivte naše zařízení a kontaktujte nás na telefonním čísle 251551626 nebo 775070102, 775788004 nebo navštivte naše webové stránky www.csop5.cz.

Vložil: Markéta Vančová