Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Netradiční alternativa k tradičnímu nakupování? On-line freeshop. Nový semestr kurzů pro seniory v komunitních centrech Prádelna a Louka

19.01.2021
Netradiční alternativa k tradičnímu nakupování? On-line freeshop. Nový semestr kurzů pro seniory v komunitních centrech Prádelna a Louka

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Freeshop v Komunitním centru Prádelna

„V pondělí 18. února 2021 začal letní semestr vzdělávacích kurzů pro seniory pořádaných Komunitním centrem Prádelna v Holečkově ulici i Komunitním centrem Louka. Bylo zvykem, že zakončení i zahájení semestrů probíhají slavnostní formou společného setkání, nyní však vzhledem k aktuální situaci se nic podobného, bohužel, nemůže konat a také samotné kurzy budou pokračovat v distančním režimu,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Nicméně postupně začnou přihlášení studenti z řad seniorů dostávat e-maily s novými lekcemi, úkoly, odkazy na videolekce, cvičení apod. Tímto způsobem se tak senioři učí angličtinu, trénují si práci s počítačem a objevují novinky z oblasti internetu a digitální techniky, zkouší si návody a tipy na focení a úpravu fotografií, stejně jako cvičí jógu, zdravotní gymnastiku nebo stabilizační cvičení pro posilu těla i ducha. Komunitní centrum Louka nabízí kromě on-line lekcí angličtiny a němčiny distanční trénink paměti, kurzy počítačů a počítačové grafiky či videonávody pro kreativní tvoření. Zkrátka nabídka je pestrá a případní zájemci se stále mohou přidat. Bližší informace naleznou na webových stránkách / .

 

Ve Freeshopu si senioři mohou zdarma ´zakoupit´ knihu...

Novinka on-line Freeshop

V průběhu měsíce února přichází Komunitní centrum Prádelna také s novinkou - On-line Freeshopem. O co se jedná? Návštěvníci komunitního centra Freeshop většinou dobře znají a za běžného provozu bývá velmi oblíbený. Jedná se o komunitní projekt, který umožnuje pořízení rozličného zboží a předmětů zcela zdarma, cokoliv se návštěvníkovi Freeshopu zalíbí, může si odnést domů. Smyslem tohoto projektu je nabídnout netradiční alternativu k tradičnímu způsobu nakupování. Ve Freeshopu si můžete nejen zcela zdarma pořídit nové oblečení, knihy, doplňky apod., každý má také možnost k nabídce ´obchodu´ přispět. Stačí jen provětrat skříně a zapátrat, zda v nich není něco, co se Vám už nehodí, ale někoho jiného by mohlo potěšit. Mohou to být knihy, hračky, oblečení, porcelánový servis, gramofonové desky, nářadí pro kutily, dekorativní či dárkové předměty apod. Prakticky cokoli funkční a v dobrém stavu. Jelikož je ale nyní budova komunitního centra z důvodu pandemie pro veřejnost uzavřena, vznikl nápad zprovoznit Freeshop alespoň částečně v on-line podobě.

 

... anebo také něco na sebe

 

Prakticky to bude probíhat takto. Jednou za 14 dní se v pondělí na facebookových stránkách Komunitního centra Prádelna - @kcpradelna - objeví aktuální nabídka vybraného a vydezinfikovaného zboží z freeshopu v podobě fotoalba. Zájemce pod vybranou položku přidá komentář ´rezervace´, čímž si konkrétní věc ´objedná´. Zároveň se zveřejněním nabídky bude vždy uveden termín, kdy bude možné zarezervované zboží v centru vyzvednout. Zpravidla se bude jednat o druhý a čtvrtý čtvrtek v měsíci. Výdej proběhne dnes tak populární formou výdejního okénka, kdy pracovník centra bezkontaktně a za dodržení všech nařízených opatření předá vybranou věc.

 

Šikovní senioři

„Bude tomu již skoro rok, kdy nás všechny zaskočila naprosto nová a nečekaná situace a byli jsme nuceni přerušit, s výjimkou několika měsíců v létě a na počátku podzimu, normální provoz našich komunitních center. Nicméně se nám podařilo zareagovat velmi rychle a již od dubna jsme spustili distanční verzi pravidelných kurzů pro seniory a na podzim dokonce uskutečnili virtuální výstavy. Přechod oblíbeného Freeshopu do on-line režimu je tak logickým pokračováním těchto aktivit, kdy se snažíme zůstat s našimi nejen seniory v kontaktu, neboť si uvědomujeme, že naše komunitní centra se pro mnohé obyvatele Prahy 5 stala místem, která mají v jejich životech důležité místo. Konečně nám to potvrzují mnohé maily, zprávy na sociálních sítích apod., které vyjadřují ocenění za tuto činnost. Již záhy se díky nové situaci ukázalo, že dnešní senioři ovládají práci s moderní digitální technikou a umějí ji prakticky využívat, dokáží komunikovat prostřednictvím moderních technologií a sociálních sítí. Stejně tak zvládají cvičit a vzdělávat se dle pokynů na obrazovkách počítačů, leč všichni si uvědomujeme, že principem samotného fungování komunitních center je především setkávání se, přímá komunikace a budování vztahů, sociálních vazeb apod. Tudíž je největším přáním naprosto všech, aby to bylo opět co nejdříve možné,“ končí radní Petr Lachnit.

Vložil: Markéta Vančová