Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zabíjejte popírače klimatických změn? Bez problémů. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.01.2021
Zabíjejte popírače klimatických změn? Bez problémů. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Nápis nad Švandovým divadlem

‘Zabíjejte popírače klimatických změn‘. Tento obří nápis umístěný nad hlavním vstupem do budovy Švandova divadla v Praze na Smíchově mnohé překvapil. Příspěvek s vyfoceným nápisem o ‘zabíjení‘ na Facebooku s kritickými komentáři sdílely desítky uživatelů. Ukázalo se, že jde o název divadelní hry. Ale kritika neustávala, zvyšovala se, zapojil se i brněnský právník.

Podle vyjádření Švandova divadla ovšem nejde o agitační výkřik do temnoty české veřejnosti, ale o provokativní název nové divadelní hry, kterou divadlo uvede v premiéře prostřednictvím on-line přenosu v půli ledna. Ta se bude točit kolem síly médií a sociálních sítí. Výborně. Ale diskutující a kritizující to neuspokojilo. Ba naopak, rozžhavilo je to, jako každá diskuse na sociálních sítích, kde jde vyjádřit své opovržení nad vším, co projde okolo.

Brněnský právník k věci

„Magoři vyšinutý,” zaznělo na adresu divadla. Věc komentoval i brněnský právník Tomáš Tyl. „Zas řeknou, že je to jen název hry a pojede se dál. Zkuste to napsat o komkoliv jiném, o jakékoliv menšině a do hodiny máte po životě,” napsal k tomu. „Idioti umělci, ještěže mají zavřeno, dementi,” zněl další z diskusních příspěvků. Objevily se ale i ostřejší věty. „Třeba to divadlo vyhoří, kdo ví…?” ptal se další z uživatelů sítě. Jiní připomněli, že se Švandovo divadlo v červnu loňského roku přihlásilo k americkému hnutí Black Lives Matter, kdy tento slogan vyvěsili rovněž nad svůj hlavní vchod. „Pro mě už tehdy tato scéna skončila,” připsala k tomu uživatelka Facebooku. Otázkou zůstane, zda někdy vůbec začala.

Provokovat, provokovat a provokovat

Cílem umění je provokovat a vyvolávat otázky, jitřit společenskou debatu, posouvat přemýšlení dál, nenechat ho krnět v koutku. Uznal to i soud, na který se obrátil kardinál Dominik Duka, když chtěl pohnat k zodpovědnosti pořadatele divadelní hry Naše násilí, vaše násilí, kde Ježíš znásilňoval muslimku a kde si herečka vytahovala z vlastního pohlavního orgánu českou vlajku. Soud dal za pravdu umělecké svobodě. Ano, je to v pořádku, řekl soud. A je to v pořádku. Obzvláště umění má mít imunitu. Snad podobnou, jakou požívají poslanci při svém řečnění ve Sněmovně. Upřímně, připadal bych si jako v totalitě, kdyby soud dal za pravdu Dukovi.

Otázkou samozřejmě zůstává, jestli by se Švandovo divadlo odvážilo uvést hru například s názvem ‘Zplynujte cikány‘. Překročila by se v tom už určitá mez svobody uměleckého vyjádření? Bylo by to přes čáru? Z hlediska současného názvu ‘Zabíjejte popírače klimatických změn‘ rozhodně nikoliv. Jenže to se nejspíš nikdy nedozvíme, protože takovou hru nikdo neuvede. Ze strachu? Z překročení mezí? A i tady by se samozřejmě jednalo o divadelní kus, který by ukazoval na zlolajnost médií a sociálních sítí, které dokáží vyvolat v lidech ty nejnižší pudy. Angažované divadlo plné převýchovných replik.

Odsoudíme Švandovo divadlo k hladu?

Napíšeme, podobně jako jedna z kritiček, že u nás Švandovo divadlo skončilo? V pohodě. Možná by bylo ale mnohem lepší se na divadelní kus on-line podívat a rozebrat agitační rétoriku samotného díla, než provokativní název hry, který je, alespoň z marketingového hlediska, výborný. Popudil, vyprovokoval diskusi, a v mnohých vyvolal pocit, že je ohrožena jejich existence. Udělal přesně to, co bylo zamýšleno. Teď je otázkou, jestli se podobně úspěšně zakousne i obsah samotné hry. Nebo jestli to bude celé podobně plané, jako výkřiky v diskusích na sociálních sítích. Nejde ovšem nepoukázat na to, že u umění je kontroverze jen jednou z mnoha a mnoha forem, a ne vždy ta nejlepší, protože pomíjivá jako populistovy sliby. Název Romeo a Julie nevyvolá žádné vášně, přesto se samotná hra hraje už staletí. Na hru ‘Zabíjejte popírače klimatických změn‘ si za rok nevzpomene nikdo jiný, kromě jejího autora a finančního úřadu, který se na ni optá divadla v každoročním sčítání daní. Je to dost?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace