Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zabíjejte popírače klimatických změn? Bez problémů. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.01.2021
Zabíjejte popírače klimatických změn? Bez problémů. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Nápis nad Švandovým divadlem

‘Zabíjejte popírače klimatických změn‘. Tento obří nápis umístěný nad hlavním vstupem do budovy Švandova divadla v Praze na Smíchově mnohé překvapil. Příspěvek s vyfoceným nápisem o ‘zabíjení‘ na Facebooku s kritickými komentáři sdílely desítky uživatelů. Ukázalo se, že jde o název divadelní hry. Ale kritika neustávala, zvyšovala se, zapojil se i brněnský právník.

Podle vyjádření Švandova divadla ovšem nejde o agitační výkřik do temnoty české veřejnosti, ale o provokativní název nové divadelní hry, kterou divadlo uvede v premiéře prostřednictvím on-line přenosu v půli ledna. Ta se bude točit kolem síly médií a sociálních sítí. Výborně. Ale diskutující a kritizující to neuspokojilo. Ba naopak, rozžhavilo je to, jako každá diskuse na sociálních sítích, kde jde vyjádřit své opovržení nad vším, co projde okolo.

Brněnský právník k věci

„Magoři vyšinutý,” zaznělo na adresu divadla. Věc komentoval i brněnský právník Tomáš Tyl. „Zas řeknou, že je to jen název hry a pojede se dál. Zkuste to napsat o komkoliv jiném, o jakékoliv menšině a do hodiny máte po životě,” napsal k tomu. „Idioti umělci, ještěže mají zavřeno, dementi,” zněl další z diskusních příspěvků. Objevily se ale i ostřejší věty. „Třeba to divadlo vyhoří, kdo ví…?” ptal se další z uživatelů sítě. Jiní připomněli, že se Švandovo divadlo v červnu loňského roku přihlásilo k americkému hnutí Black Lives Matter, kdy tento slogan vyvěsili rovněž nad svůj hlavní vchod. „Pro mě už tehdy tato scéna skončila,” připsala k tomu uživatelka Facebooku. Otázkou zůstane, zda někdy vůbec začala.

Provokovat, provokovat a provokovat

Cílem umění je provokovat a vyvolávat otázky, jitřit společenskou debatu, posouvat přemýšlení dál, nenechat ho krnět v koutku. Uznal to i soud, na který se obrátil kardinál Dominik Duka, když chtěl pohnat k zodpovědnosti pořadatele divadelní hry Naše násilí, vaše násilí, kde Ježíš znásilňoval muslimku a kde si herečka vytahovala z vlastního pohlavního orgánu českou vlajku. Soud dal za pravdu umělecké svobodě. Ano, je to v pořádku, řekl soud. A je to v pořádku. Obzvláště umění má mít imunitu. Snad podobnou, jakou požívají poslanci při svém řečnění ve Sněmovně. Upřímně, připadal bych si jako v totalitě, kdyby soud dal za pravdu Dukovi.

Otázkou samozřejmě zůstává, jestli by se Švandovo divadlo odvážilo uvést hru například s názvem ‘Zplynujte cikány‘. Překročila by se v tom už určitá mez svobody uměleckého vyjádření? Bylo by to přes čáru? Z hlediska současného názvu ‘Zabíjejte popírače klimatických změn‘ rozhodně nikoliv. Jenže to se nejspíš nikdy nedozvíme, protože takovou hru nikdo neuvede. Ze strachu? Z překročení mezí? A i tady by se samozřejmě jednalo o divadelní kus, který by ukazoval na zlolajnost médií a sociálních sítí, které dokáží vyvolat v lidech ty nejnižší pudy. Angažované divadlo plné převýchovných replik.

Odsoudíme Švandovo divadlo k hladu?

Napíšeme, podobně jako jedna z kritiček, že u nás Švandovo divadlo skončilo? V pohodě. Možná by bylo ale mnohem lepší se na divadelní kus on-line podívat a rozebrat agitační rétoriku samotného díla, než provokativní název hry, který je, alespoň z marketingového hlediska, výborný. Popudil, vyprovokoval diskusi, a v mnohých vyvolal pocit, že je ohrožena jejich existence. Udělal přesně to, co bylo zamýšleno. Teď je otázkou, jestli se podobně úspěšně zakousne i obsah samotné hry. Nebo jestli to bude celé podobně plané, jako výkřiky v diskusích na sociálních sítích. Nejde ovšem nepoukázat na to, že u umění je kontroverze jen jednou z mnoha a mnoha forem, a ne vždy ta nejlepší, protože pomíjivá jako populistovy sliby. Název Romeo a Julie nevyvolá žádné vášně, přesto se samotná hra hraje už staletí. Na hru ‘Zabíjejte popírače klimatických změn‘ si za rok nevzpomene nikdo jiný, kromě jejího autora a finančního úřadu, který se na ni optá divadla v každoročním sčítání daní. Je to dost?

 

Vložil: Štěpán Cháb