Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po nesmyslném odmítání je tu zlatá střední cesta, moderní jesle, které navazují na péči v rodině. Co chystají Jesle Hřebenka v roce 2021?

15.12.2020
Po nesmyslném odmítání je tu zlatá střední cesta, moderní jesle, které navazují na péči v rodině. Co chystají Jesle Hřebenka v roce 2021?

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Děti v jesličkách mají k dispozici spousty hraček a didaktických pomůcek, které pomáhají rozvíjet jejich schopnosti

„Jesle jako forma rané péče o malé děti byly poměrně dlouhou dobu předmětem kritiky některých odborníků, ale i části rodičovské veřejnosti vzhledem k faktu, že dítěti je nejlépe doma s matkou, otcem nebo babičkou, zkrátka dítě má být doma,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje: „Tradiční jesličky mají na naší městské části dlouhou a bohatou historii. Vznik klasických jeslí se zde datuje již od 50.let, kdy byly na Praze 5 založeny a provozovány v různých lokalitách naší městské části. V roce 1976 byly otevřeny například jesle v ulici U Okrouhlíku, v lokalitě našich současných jeslí, tehdy o kapacitě již 70 dětí. Bohužel však postupem času těchto zařízení ubývalo.“

Jesle Na Hřebenkách 2765/3 byly naštěstí přes všechny změny, které probíhaly nejen v legislativě, ale i na naší městské části, zachovány. Naopak v dnešní hektické době mají své opodstatnění a zájem rodičů o tradiční formu jeslí vzrůstá, což vidíme každoročně i na přesahu přihlášených dětí. Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 p.o. (dále jen CSOP) provozuje jeselské zařízení v nádherné lokalitě zeleně, parků a zahrad. Za podpory MČ Prahy 5 prošly jesličky postupnou celkovou modernizací a rekonstrukcí budovy jeslí, ale i přilehlé hospodářské budovy, oba objekty byly také zatepleny.

 

Jesle Na Hřebenkách

Jesle navazují na péči v rodině

Proces modernizace a rekonstrukce zkvalitnil poskytování služeb, ale hlavně zpříjemnil prostředí, které zcela vyhovuje potřebám pobytu dětí v jesličkách od 15 měsíců do 3 let věku. Prostory oddělení jsou zcela přizpůsobeny dětem batolecího věku, jsou bezpečné, strukturované pro jasnou orientaci a vhodné k učení základních návyků. Tyto podmínky napomáhají rozvíjet u dětí postupné osvojení základů pořádku, stolování, hygienických návyků a sebeobsluhy. Jesle navazují na péči v rodině, kterou doplňují a napomáhají uspokojovat přirozené potřeby dítěte. Pro dítě, které bylo doposud v domácí péči, je značnou změnou v jeho dosavadním životě příchod do nového prostředí, proto je velmi důležitá adaptace. Postupným odlučováním dítěte od rodičů přechází k přijetí nového prostředí, nových dospělých osob i nového kolektivu. Protože každé dítě se změnám nepřizpůsobuje stejně, věnují adaptaci dostatečně dlouhou dobu a zaměřují se na individuální spolupráci s rodinou.

Časopis Jeselníček

Tým pracovnic jeslí vydává i časopis Jeselníček, který se stal velkým pomocníkem pro rodiče, babičky, dědečky a informuje je o měsíčních výchovně vzdělávacích programech, ale také o společných akcích, které jsou v měsíci připravovány. Děti v tomto věku jsou velmi otevřené k hraní, navazování kontaktů s vrstevníky a vnímání poznatků z výchovně vzdělávacích programů v podobě rozumové, pracovní, pohybové, hudební a výtvarné výchovy. Programy jsou přizpůsobeny schopnostem dětí, ale i tématům ročních období. V každé možné příležitosti poskytujeme dětem nápadné a citově přitažlivé poučení a vedení k uplatnění poznatků při hrách a ostatních činnostech. „Podporujeme přirozenou snahu k pohybu, k rozvoji komunikačních dovedností, budujeme pozitivní vztah k přírodě, etickým a morálním hodnotám, k utváření sebevědomí a samostatnosti. Děti zvládly tento rok mnohé, naučily se novým věcem a překonaly strach z cizího prostředí.  V podzimní části roku se již seznámily s proměnou přírody, s oblečením a pomůckami do deště. Také s hudebními nástroji, které budou používat k doprovodu v hudební výchově. Vytvářely podzimní dekorace z přírodních materiálů, kterými vyzdobily prostory společné šatny. Nasypaly ptáčkům zrníčka do krmítka a zazimovaly medvěda k zimnímu spánku. Naučily se pojmenovávat části svého těla a také si osvojily orientaci v místnostech bytu s pojmenováním nábytku. Každoročně děti v jesličkách navštěvuje Mikuláš s čertem, které přivítají písničkami, básničkami, které se naučily. V adventním období děti čeká spousta vánočních tradic, tvoření dárků, pečení perníčků, strojení stromečku a zpívání koled. Krásným vyvrcholením toho období bude nadílka od Ježíška pod stromečkem. Všichni se moc těšíme,“ říkají v jeslích.

 

Jesle přijímají děti ve věku od 15 měsíců do 3 let věku dítěte. Přijímány jsou přednostně děti s trvalým bydlištěm na území městské části Prahy 5

Dětská hra rozvíjí fantazii

Každodenní a velmi důležitou složkou programu je dětská hra, při které děti relaxují, navazují kontakt s ostatními dětmi a rozvíjí fantazii. CSOP vybavilo dětské herny postupně takovými didaktickými pomůckami a hračkami, které napomáhají dětem rozvíjet jejich schopnosti, přiblížit například i zaměstnání dospělých. Konstruktivní dovednosti a jemnou motoriku mohou děti rozvíjet stavěním stavebnic, skládanek, železnic i didaktickými hrami. V prostorách heren mají děti k dispozici speciální tabuli nejen ke kreslení křídou, ale i k vertikálnímu stavení. V hernách jsou i zábavné nástěnné motorické hry. Ty nejmenší děti mají nachystány hračky se zvuky a manipulačními prvky, hrací stolečky s tlačítky, podporující interakci a rozvíjení kognitivních funkcí a dovedností dítěte. I komunitní centrum Louka myslí na ty nejmenší. Klub seniorek vytvořil a slavnostně předal loutkového maňáska pro výchovně vzdělávací programy dětí a hrálo se i divadlo.

Velká zahrada s hřištěm a krytým pískovištěm

Velkou výhodou je, že děti k pobytu venku mají k dispozici nejen prostory venkovní terasy s herními prvky s měkkým a bezpečným dopadem. Na terase mají k dispozici hračky, které zpříjemňují hru venku např. prolézací vláček, který napomůže k větší obratnosti dětí, klouzačku, domeček, kočárky, houpačky a oblíbená odrážedla. Ale také využívají i velkou zahradu s hřištěm a krytým pískovištěm. Zejména v letních měsících jsou činnosti přesouvány co nejvíce ven. Navštěvujeme také krásnou oboru Palaty se zvířecí farmou a jezírky. Jesle nabízejí zajímavé a podnětné prostředí pro děti s mnoha specifickými činnostmi napomáhajícími k všestrannému rozvoji osobnosti, které zajišťují kvalifikované pracovnice v přímé péči podle aktuálních možností a potřeb dětí. Díky osvojení základních vědomostí a schopností, navázání komunikace v kolektivu a zvládnutím sebeobsluhy je pro děti totiž přechod do mateřské školy příjemnější, bez obav a traumat z odloučení od rodičů a se snadnějším zapojením v novém dětském kolektivu.

 

Jesličky i přilehlé hospodářské budovy prošly postupnou celkovou modernizací a rekonstrukcí

A jaké má CSOP přání a vize v roce 2021?

CSOP má samozřejmě naplánovány ve spolupráci s městskou částí další změny interiéru, ale i exteriéru jeslí, které uvítají nejen rodiče, ale zejména děti samotné. Vzhledem ke zvýšenému zájmu rodičovské veřejnosti o zařízení se rozšíří kapacita jeslí o dalších 25 dětí, plánují docházku dětí již od jednoho roku věku. Ve druhé polovině roku 2021 budou zrekonstruovány a zmodernizovány prostory prvního patra budovy jeslí. Vybudovány zde budou nové herny a sociální zařízení, šatna pro děti a rodiče apod. Dětská oddělení v přízemí a prvním patře budou rozdělena podle věkových skupin dětí. I zahrada celého areálu projde postupnými zahradnickými i stavebními úpravami, vycházejícími z požadavků funkčnosti jednotlivých herních ploch na sebe navazujících a s důrazem na zajištění bezpečnosti hry pro nejmenší za účelem vzniku příjemného prostředí pro děti i jejich rodiče.

Vložil: Markéta Vančová