Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po nesmyslném odmítání je tu zlatá střední cesta, moderní jesle, které navazují na péči v rodině. Co chystají Jesle Hřebenka v roce 2021?

15.12.2020
Po nesmyslném odmítání je tu zlatá střední cesta, moderní jesle, které navazují na péči v rodině. Co chystají Jesle Hřebenka v roce 2021?

Autor: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Děti v jesličkách mají k dispozici spousty hraček a didaktických pomůcek, které pomáhají rozvíjet jejich schopnosti

„Jesle jako forma rané péče o malé děti byly poměrně dlouhou dobu předmětem kritiky některých odborníků, ale i části rodičovské veřejnosti vzhledem k faktu, že dítěti je nejlépe doma s matkou, otcem nebo babičkou, zkrátka dítě má být doma,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje: „Tradiční jesličky mají na naší městské části dlouhou a bohatou historii. Vznik klasických jeslí se zde datuje již od 50.let, kdy byly na Praze 5 založeny a provozovány v různých lokalitách naší městské části. V roce 1976 byly otevřeny například jesle v ulici U Okrouhlíku, v lokalitě našich současných jeslí, tehdy o kapacitě již 70 dětí. Bohužel však postupem času těchto zařízení ubývalo.“

Jesle Na Hřebenkách 2765/3 byly naštěstí přes všechny změny, které probíhaly nejen v legislativě, ale i na naší městské části, zachovány. Naopak v dnešní hektické době mají své opodstatnění a zájem rodičů o tradiční formu jeslí vzrůstá, což vidíme každoročně i na přesahu přihlášených dětí. Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 p.o. (dále jen CSOP) provozuje jeselské zařízení v nádherné lokalitě zeleně, parků a zahrad. Za podpory MČ Prahy 5 prošly jesličky postupnou celkovou modernizací a rekonstrukcí budovy jeslí, ale i přilehlé hospodářské budovy, oba objekty byly také zatepleny.

 

Jesle Na Hřebenkách

Jesle navazují na péči v rodině

Proces modernizace a rekonstrukce zkvalitnil poskytování služeb, ale hlavně zpříjemnil prostředí, které zcela vyhovuje potřebám pobytu dětí v jesličkách od 15 měsíců do 3 let věku. Prostory oddělení jsou zcela přizpůsobeny dětem batolecího věku, jsou bezpečné, strukturované pro jasnou orientaci a vhodné k učení základních návyků. Tyto podmínky napomáhají rozvíjet u dětí postupné osvojení základů pořádku, stolování, hygienických návyků a sebeobsluhy. Jesle navazují na péči v rodině, kterou doplňují a napomáhají uspokojovat přirozené potřeby dítěte. Pro dítě, které bylo doposud v domácí péči, je značnou změnou v jeho dosavadním životě příchod do nového prostředí, proto je velmi důležitá adaptace. Postupným odlučováním dítěte od rodičů přechází k přijetí nového prostředí, nových dospělých osob i nového kolektivu. Protože každé dítě se změnám nepřizpůsobuje stejně, věnují adaptaci dostatečně dlouhou dobu a zaměřují se na individuální spolupráci s rodinou.

Časopis Jeselníček

Tým pracovnic jeslí vydává i časopis Jeselníček, který se stal velkým pomocníkem pro rodiče, babičky, dědečky a informuje je o měsíčních výchovně vzdělávacích programech, ale také o společných akcích, které jsou v měsíci připravovány. Děti v tomto věku jsou velmi otevřené k hraní, navazování kontaktů s vrstevníky a vnímání poznatků z výchovně vzdělávacích programů v podobě rozumové, pracovní, pohybové, hudební a výtvarné výchovy. Programy jsou přizpůsobeny schopnostem dětí, ale i tématům ročních období. V každé možné příležitosti poskytujeme dětem nápadné a citově přitažlivé poučení a vedení k uplatnění poznatků při hrách a ostatních činnostech. „Podporujeme přirozenou snahu k pohybu, k rozvoji komunikačních dovedností, budujeme pozitivní vztah k přírodě, etickým a morálním hodnotám, k utváření sebevědomí a samostatnosti. Děti zvládly tento rok mnohé, naučily se novým věcem a překonaly strach z cizího prostředí.  V podzimní části roku se již seznámily s proměnou přírody, s oblečením a pomůckami do deště. Také s hudebními nástroji, které budou používat k doprovodu v hudební výchově. Vytvářely podzimní dekorace z přírodních materiálů, kterými vyzdobily prostory společné šatny. Nasypaly ptáčkům zrníčka do krmítka a zazimovaly medvěda k zimnímu spánku. Naučily se pojmenovávat části svého těla a také si osvojily orientaci v místnostech bytu s pojmenováním nábytku. Každoročně děti v jesličkách navštěvuje Mikuláš s čertem, které přivítají písničkami, básničkami, které se naučily. V adventním období děti čeká spousta vánočních tradic, tvoření dárků, pečení perníčků, strojení stromečku a zpívání koled. Krásným vyvrcholením toho období bude nadílka od Ježíška pod stromečkem. Všichni se moc těšíme,“ říkají v jeslích.

 

Jesle přijímají děti ve věku od 15 měsíců do 3 let věku dítěte. Přijímány jsou přednostně děti s trvalým bydlištěm na území městské části Prahy 5

Dětská hra rozvíjí fantazii

Každodenní a velmi důležitou složkou programu je dětská hra, při které děti relaxují, navazují kontakt s ostatními dětmi a rozvíjí fantazii. CSOP vybavilo dětské herny postupně takovými didaktickými pomůckami a hračkami, které napomáhají dětem rozvíjet jejich schopnosti, přiblížit například i zaměstnání dospělých. Konstruktivní dovednosti a jemnou motoriku mohou děti rozvíjet stavěním stavebnic, skládanek, železnic i didaktickými hrami. V prostorách heren mají děti k dispozici speciální tabuli nejen ke kreslení křídou, ale i k vertikálnímu stavení. V hernách jsou i zábavné nástěnné motorické hry. Ty nejmenší děti mají nachystány hračky se zvuky a manipulačními prvky, hrací stolečky s tlačítky, podporující interakci a rozvíjení kognitivních funkcí a dovedností dítěte. I komunitní centrum Louka myslí na ty nejmenší. Klub seniorek vytvořil a slavnostně předal loutkového maňáska pro výchovně vzdělávací programy dětí a hrálo se i divadlo.

Velká zahrada s hřištěm a krytým pískovištěm

Velkou výhodou je, že děti k pobytu venku mají k dispozici nejen prostory venkovní terasy s herními prvky s měkkým a bezpečným dopadem. Na terase mají k dispozici hračky, které zpříjemňují hru venku např. prolézací vláček, který napomůže k větší obratnosti dětí, klouzačku, domeček, kočárky, houpačky a oblíbená odrážedla. Ale také využívají i velkou zahradu s hřištěm a krytým pískovištěm. Zejména v letních měsících jsou činnosti přesouvány co nejvíce ven. Navštěvujeme také krásnou oboru Palaty se zvířecí farmou a jezírky. Jesle nabízejí zajímavé a podnětné prostředí pro děti s mnoha specifickými činnostmi napomáhajícími k všestrannému rozvoji osobnosti, které zajišťují kvalifikované pracovnice v přímé péči podle aktuálních možností a potřeb dětí. Díky osvojení základních vědomostí a schopností, navázání komunikace v kolektivu a zvládnutím sebeobsluhy je pro děti totiž přechod do mateřské školy příjemnější, bez obav a traumat z odloučení od rodičů a se snadnějším zapojením v novém dětském kolektivu.

 

Jesličky i přilehlé hospodářské budovy prošly postupnou celkovou modernizací a rekonstrukcí

A jaké má CSOP přání a vize v roce 2021?

CSOP má samozřejmě naplánovány ve spolupráci s městskou částí další změny interiéru, ale i exteriéru jeslí, které uvítají nejen rodiče, ale zejména děti samotné. Vzhledem ke zvýšenému zájmu rodičovské veřejnosti o zařízení se rozšíří kapacita jeslí o dalších 25 dětí, plánují docházku dětí již od jednoho roku věku. Ve druhé polovině roku 2021 budou zrekonstruovány a zmodernizovány prostory prvního patra budovy jeslí. Vybudovány zde budou nové herny a sociální zařízení, šatna pro děti a rodiče apod. Dětská oddělení v přízemí a prvním patře budou rozdělena podle věkových skupin dětí. I zahrada celého areálu projde postupnými zahradnickými i stavebními úpravami, vycházejícími z požadavků funkčnosti jednotlivých herních ploch na sebe navazujících a s důrazem na zajištění bezpečnosti hry pro nejmenší za účelem vzniku příjemného prostředí pro děti i jejich rodiče.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace