Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bydlet trochu jinak. Aneb senzační bydlení pro seniory s bonusem dalších služeb na Praze 5

18.11.2020
Bydlet trochu jinak. Aneb senzační bydlení pro seniory s bonusem dalších služeb na Praze 5

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Obyvatelka domu s pečovatelskou službou v Zubatého ulici. Senioři se zde cítí v bezpečí, nejsou opuštění a nezůstávají na nic sami. Přitom mají zachované své soukromí, na které jsou zvyklí

„Můj dům, můj hrad, toto pravidlo platí od nepaměti samozřejmě o bydlení jako takovém. Byt je cenné zázemí, kde trávíme více než polovinu života a obzvláště to platí ve věku, kdy člověk stárne a byt se teprve tehdy stává doceněnou oázou klidu, bezpečí a pohody,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje „Důležitou roli hrají i sousedské vztahy, mít sousedy a možnost si popřát hezký den, společně si posedět a popovídat třeba i u dobré kávy a vědět, že okolo jsou lidé nablízku, to je výhoda. Ne všichni však tuto devizu mají ve věku, kdy by to nejvíce potřebovali. A proto vám představíme trochu jinou formu bydlení, kde mají možnost bydlet senioři tak, jak chtějí a ještě něco více.“

Krátkým historickým exkurzem se přeneseme do oblasti Smíchova, do jednoho z nejkrásnějších domů či spíše paláce v ulici Zubatého 10, který je opředen bohatou historií. Historickou reminiscencí se dostaneme do přelomu 16. a 17. století, kdy se na tomto místě nalézal panský dvůr se zahradami a s usedlostmi Prstenka a Maxmiliánka. Na místě, kde se nachází právě náš Dům s pečovatelskou službou (dále jen DPS), bylo pravděpodobně hliniště cihelny. Do poloviny 19. století vlivem industrializace tady na předměstí Smíchova při břehu Vltavy začaly vznikat první cihelny. V roce 1891 se právě lokalita ulic Zubatého a Arbesova náměstí stala nejhezčím náměstím Smíchova a dodnes je na dvoře DPS zachována malá zahrada. A teď se zde zastavme a vraťme se zpět do současnosti přímo do DPS.

 

Dům s pečovatelskou službou v Zubatého ulici

Komplex bytů zvláštního určení pro seniory

Městské části Praha 5 se ve spolupráci s příspěvkovou organizací Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (dále jen ´CSOP Praha 5´) povedlo v roce 2014 získat celý dům Zubatého 10 pro ucelený komplex bytů zvláštního určení pro seniory. Jedná se o dům s poskytováním pečovatelských služeb, které jsou k dispozici nájemníkům. Bydlí zde senioři, kteří jsou schopni samostatného bydlení, ale mohou si vybrat z nabídky pečovatelských služeb, které z důvodu často zhoršujícího se zdravotního stavu a částečného omezení soběstačnosti právě potřebují.

 

Interiér jednoho z bytů v DPS Zubatého

Tato forma bydlení se stává pro seniorskou veřejnost velmi žádanou, oblíbenou a potřebnou. Jak nájemníci – senioři sami z vlastních zkušeností říkají, je to senzační bydlení s bonusem dalších služeb, které rádi využívají. Cítí zde pocit bezpečí, sounáležitosti, nejsou opuštění a nezůstávají na nic sami, mají si s kým popovídat. Přitom však mají zachované své soukromí, na které jsou zvyklí a které je samozřejmě respektováno. Výhodou tohoto typu bydlení je, že senioři si zařizují byty sami i vlastním nábytkem podle svého. Každý nájemník má na byt zvláštního určení uzavřenou s městskou částí Praha 5 nájemní smlouvu. Pokud mají domácího mazlíčka, psa nebo kočičku aj. mohou si je vzít s sebou, což je pro ně velmi důležité. A i o ně je zde postaráno. Senioři zde mají zajištěnou denní profesionální službu pečovatelek z CSOP, které jsou jim k dispozici v přízemí domu, pravidelně sem dochází za svými klienty i sociální pracovnice.

 

13 bytů s pečovatelskou službou

Městská část Praha 5 však ještě zřídila 13 bytů s pečovatelskou službou v bytových domech, které svým vybavením odpovídají bytu v DPS. Tyto byty jsou v ulici Štefánikova 259/51, Praha 5 (9 bytů), Štefánikova 248/28, Praha 5 (3 byty), Štefanikova 249/30 (1 byt).

V DPS Zubatého 10, Praha 5 je celkem 34 bytů, z toho 20 garsoniér a 14 bytů 1+1. Byty jsou 1. kategorie, vybavené kuchyňskou linkou a vestavěnou skříní. Přidělování bytů v DPS, ale i bytů s pečovatelskou službou upravují Zásady nájmu bytů zvláštního určení, tj. bytů v DPS a najdete je ZDE.

 

Wellness centrum pro seniory

A aby bydlení seniorů bylo ještě komfortnější a služby zejména pro seniorskou veřejnost z Prahy 5 byly komplexnější, je v suterénních prostorách DPS k dispozici Wellness centrum pro seniory. Z nabídky si může vybrat opravdu každý, Praha 5 nabízí využití koupání ve speciální vaně s bočním vstupem a hydromasážní, samostatně, ale i s asistencí. Velmi oblíbenými službami jsou masáže, pedikúra, manikúra, parafínové zábaly rukou. Provoz wellness centra pro seniory zajišťuje vedoucí. Masáže provádějí na základě přání klienta, od klasických masáží celého těla nebo dle domluvy s masérkou lze kombinovat masáže různých částí těla. Masáže provádějí profesionální masérky. Pedikúru pro seniory z Prahy 5 poskytují na základě předchozího objednání. Pedikérky dochází buď přímo do domácností klientů nebo klienti se mohou objednat přímo ve wellness centru. Nabídku pedikúry rozšířili i pro seniory a klienty pečovatelské služby, kteří jsou hospitalizování v nemocničních zařízeních. Ve wellness centru mohou jak nájemníci domu, tak seniorská veřejnost využít vedle péče o tělo samozřejmě i další nabídky ´péče o duši´. Vybírat mohou z aktivizačních programů, tréninků paměti, které zde začínají v říjnu. Připravuje se i reminiscenční posezení, výtvarná dílna, k dispozici je pro seniory PC a internet. A ti, kdo mají rádi zahradu a zahradničení, mohou si posedět, sázet nebo relaxovat v komunitní zahradě, která je otevřena celoročně přímo v přízemí domu.

 

Nájemníci domu s pečovatelskou službou v Zubatého ulici mají k dispozici příjemné atrium se zahradou

Demografický vývoj mluví jasně, populace stárne a realitou se stává fenomén stárnutí. Naše století je prokazatelně stoletím seniorů. Městská část Praha 5 reaguje na tuto situaci podporou rozvoje seniorského bydlení právě formou realizace výstavby domů s pečovatelskou službou. „Pokud uvažujete o možnosti bydlet trochu jinak, přijďte se podívat nebo zrelaxovat, kontaktujte nás, těšíme se na Vás. Najdete nás i na webových stránkách  www.csop5.cz  a na Facebooku,“ dodává radní Lachnit.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace