Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koláže, asambláže, magická hra barev. Virtuální výstava Miroslava Pangráce v Galerii Prádelna

02.11.2020
Koláže, asambláže, magická hra barev. Virtuální výstava Miroslava Pangráce v Galerii Prádelna

Autor: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Miroslav Pangrác mladší u svých obrazů

„V listopadu představí výtvarník Miroslav Pangrác ml. výběr ze své nejnovější tvorby v Galerii Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Stane se tak již počtvrté, ale poprvé si výstavu návštěvníci budou moci prohlédnout pouze virtuálně, neboť z důvodů vyhlášených opatření kvůli pandemii je provoz komunitního centra přerušen. Stejně jako pravidelné kurzy pro seniory se tedy i výstavní činnost přesouvá do světa on-line,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Autor se narodil v Praze jako syn sochaře Miroslava Pangráce. Od útlého věku je sžit s otcovým ateliérem, kde v pozdějším věku získává zkušenosti ve výtvarném umění. Díky společnosti výtvarníků, neboť malíři, sochaři a grafici jsou četnými rodinnými přáteli, si upevňuje vztah k malbě i sochařskému stojanu. Přesto si však při rozhodování o budoucím zaměstnání prosazuje vlastní cestu. 

Mezi umělci vyrůstal

V mládí navštěvoval malířskou školu Heleny Slavíkové - Hruškové v Praze 5, vystudoval SOU nábytkářské pro bytové zařízení. Po absolvování vojenské služby realizoval několik společných výstav s otcem. Pro odlišení své a otcovy tvorby začal používat pseudonym ´Grác´. Přestože jeho díla vznikají v ústraní, je návštěvníkem ateliérů rodinných přátel. Pravidelně vystavuje, je zván ke kolektivním výstavám, jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách v Čechách i cizině, stává se členem Nového Sdružení pražských umělců. V roce 2011 byl zařazen do Slovníku Rakovnických výtvarníků a Artarchivu - informačního systému pro moderní umění. V současné době je spolumajitelem malé firmy, velikou výhodu vidí v možnosti organizovat si čas tak, aby mohl jeho velkou část věnovat malování.

Otec byl známý sochař

Ze sochařských děl Pangrácova otce známe především portréty významných osobností, jen namátkou Josef Zítek na kolonádě v Karlových Varech, reliéfy Eduarda Basse a Jana Drdy na Jiráskově náměstí v Praze, Bedřich Václavek v Třebíči, Antonín Slavíček a J. V. Rais v Kameničkách, Karel Čapek v pantheonu Národního muzea, z jiných například figurální tvorba Lidická žena instalovaná v památníku Terezín.

Koláže i tzv. asambláže, zhotovené z vlastních rozřezaných obrazů

Syn však prosazuje vlastní umělecký směr, od krajin a portrétů přechází až k abstraktní malbě. Mezi používané výtvarné techniky patří jak olejové a akrylové barvy, tak i koláže, tzv. asambláže, zhotovené z vlastních rozřezaných obrazů. Struktury, linie, obrazy inspirované hieroglyfy, symboly života i smrti především zaujmou fascinující až mystickou hrou barev a vznikají často momentální představou, vnuknutím. Pangrác do maleb minimálně zařazuje figury a portréty. Nebojí se experimentovat a kombinovat, ze spontánně vzniklých struktur a nevšedních tvarů pak dotváří obrazy do finální podoby. Takřka všemi malbami prostupují temné barvy.

 

Kromě malby se zabývá také plastikou, která bývá provedena v klasických materiálech - sádra, hlína, bronzový odlitek.

Radní Lachnit: Nerezignujeme na kulturu

„Miroslav Pangrác aka Grác patří mezi zavedené umělce, kteří pravidelně představují část své aktuální tvorby kromě renomovaných galerií také v naší Galerii Prádelna, čehož si osobně velmi vážím. Letošní výstava byla naplánována již počátkem roku, přičemž nikdo v té době netušil, co se bude nyní odehrávat. Nicméně ani v těžkých dobách je třeba nerezignovat na kulturu, neboť přínos umění je právě v takovýchto chvílích zvláště významný. Proto jsem rád, že se Pangrácova výstava uskuteční, byť samozřejmě s ohledem na situaci ve zcela jiné podobě nežli normálně. Autor si expozici sám nainstaluje a poté ji pracovníci Komunitního centra Prádelna zdokumentují a připraví k prezentaci veřejnosti ve virtuálním světě internetu.

Je to další krok po zavedení on-line kurzů pro seniory, které zaznamenávají u svých absolventů kladný ohlas, tudíž věřím, že si i tato forma přiblížení aktuálního dění na výtvarné scéně najde své příznivce. Nová situace, v které se naše společnost ocitla, nám kromě elementárního ohrožení a řady omezení nabízí také příležitost k novému přístupu ke světu i sobě samým, což si můžeme mj. vyzkoušet na nezvyklém pojetí výstavy uměleckých děl. Nicméně společným přáním naprosto všech je co nejdřívější návrat do režimu fungování, kde základem bude osobní setkávání, kontakt a interakce s lidmi napřímo. Konečně to je přece základním principem samotných komunitních center,“ zamýšlí se JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5. 

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace