Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koláže, asambláže, magická hra barev. Virtuální výstava Miroslava Pangráce v Galerii Prádelna

02.11.2020
Koláže, asambláže, magická hra barev. Virtuální výstava Miroslava Pangráce v Galerii Prádelna

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Miroslav Pangrác mladší u svých obrazů

„V listopadu představí výtvarník Miroslav Pangrác ml. výběr ze své nejnovější tvorby v Galerii Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Stane se tak již počtvrté, ale poprvé si výstavu návštěvníci budou moci prohlédnout pouze virtuálně, neboť z důvodů vyhlášených opatření kvůli pandemii je provoz komunitního centra přerušen. Stejně jako pravidelné kurzy pro seniory se tedy i výstavní činnost přesouvá do světa on-line,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Autor se narodil v Praze jako syn sochaře Miroslava Pangráce. Od útlého věku je sžit s otcovým ateliérem, kde v pozdějším věku získává zkušenosti ve výtvarném umění. Díky společnosti výtvarníků, neboť malíři, sochaři a grafici jsou četnými rodinnými přáteli, si upevňuje vztah k malbě i sochařskému stojanu. Přesto si však při rozhodování o budoucím zaměstnání prosazuje vlastní cestu. 

Mezi umělci vyrůstal

V mládí navštěvoval malířskou školu Heleny Slavíkové - Hruškové v Praze 5, vystudoval SOU nábytkářské pro bytové zařízení. Po absolvování vojenské služby realizoval několik společných výstav s otcem. Pro odlišení své a otcovy tvorby začal používat pseudonym ´Grác´. Přestože jeho díla vznikají v ústraní, je návštěvníkem ateliérů rodinných přátel. Pravidelně vystavuje, je zván ke kolektivním výstavám, jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách v Čechách i cizině, stává se členem Nového Sdružení pražských umělců. V roce 2011 byl zařazen do Slovníku Rakovnických výtvarníků a Artarchivu - informačního systému pro moderní umění. V současné době je spolumajitelem malé firmy, velikou výhodu vidí v možnosti organizovat si čas tak, aby mohl jeho velkou část věnovat malování.

Otec byl známý sochař

Ze sochařských děl Pangrácova otce známe především portréty významných osobností, jen namátkou Josef Zítek na kolonádě v Karlových Varech, reliéfy Eduarda Basse a Jana Drdy na Jiráskově náměstí v Praze, Bedřich Václavek v Třebíči, Antonín Slavíček a J. V. Rais v Kameničkách, Karel Čapek v pantheonu Národního muzea, z jiných například figurální tvorba Lidická žena instalovaná v památníku Terezín.

Koláže i tzv. asambláže, zhotovené z vlastních rozřezaných obrazů

Syn však prosazuje vlastní umělecký směr, od krajin a portrétů přechází až k abstraktní malbě. Mezi používané výtvarné techniky patří jak olejové a akrylové barvy, tak i koláže, tzv. asambláže, zhotovené z vlastních rozřezaných obrazů. Struktury, linie, obrazy inspirované hieroglyfy, symboly života i smrti především zaujmou fascinující až mystickou hrou barev a vznikají často momentální představou, vnuknutím. Pangrác do maleb minimálně zařazuje figury a portréty. Nebojí se experimentovat a kombinovat, ze spontánně vzniklých struktur a nevšedních tvarů pak dotváří obrazy do finální podoby. Takřka všemi malbami prostupují temné barvy.

 

Kromě malby se zabývá také plastikou, která bývá provedena v klasických materiálech - sádra, hlína, bronzový odlitek.

Radní Lachnit: Nerezignujeme na kulturu

„Miroslav Pangrác aka Grác patří mezi zavedené umělce, kteří pravidelně představují část své aktuální tvorby kromě renomovaných galerií také v naší Galerii Prádelna, čehož si osobně velmi vážím. Letošní výstava byla naplánována již počátkem roku, přičemž nikdo v té době netušil, co se bude nyní odehrávat. Nicméně ani v těžkých dobách je třeba nerezignovat na kulturu, neboť přínos umění je právě v takovýchto chvílích zvláště významný. Proto jsem rád, že se Pangrácova výstava uskuteční, byť samozřejmě s ohledem na situaci ve zcela jiné podobě nežli normálně. Autor si expozici sám nainstaluje a poté ji pracovníci Komunitního centra Prádelna zdokumentují a připraví k prezentaci veřejnosti ve virtuálním světě internetu.

Je to další krok po zavedení on-line kurzů pro seniory, které zaznamenávají u svých absolventů kladný ohlas, tudíž věřím, že si i tato forma přiblížení aktuálního dění na výtvarné scéně najde své příznivce. Nová situace, v které se naše společnost ocitla, nám kromě elementárního ohrožení a řady omezení nabízí také příležitost k novému přístupu ke světu i sobě samým, což si můžeme mj. vyzkoušet na nezvyklém pojetí výstavy uměleckých děl. Nicméně společným přáním naprosto všech je co nejdřívější návrat do režimu fungování, kde základem bude osobní setkávání, kontakt a interakce s lidmi napřímo. Konečně to je přece základním principem samotných komunitních center,“ zamýšlí se JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5. 

Vložil: Markéta Vančová