Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výstava malíře Ladislava Hojného ´Jó, ty paměti´ se otevírá v Komunitním centru Prádelna

04.09.2020
Výstava malíře Ladislava Hojného ´Jó, ty paměti´ se otevírá v Komunitním centru Prádelna

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Malíř Ladislav Hojný

„Po vynucené půlroční pauze obnovila v září svoji činnost také Galerie Prádelna, jež tvoří nedílnou součást Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici. Další výstavní etapu zahájí ve středu 9. září vernisáží výstavy malíře Ladislava Hojného s názvem ´Jó, ty paměti´, uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Malíř, ilustrátor, grafik a typograf Ladislav Hojný připravil kolekci vizuálních ponorů do svých vzpomínek, myšlenek, zážitků, které spojil do kapitol - vo cizině, vo víře, vo můzách apod. Celkem výtvarník vybral 15 kapitol ze 30, vynechal např. ´vo výstavách a vernisážích´, ´vo pivu´, ´vínu a opojení´ apod. Kromě charakteristické kresby jsou pro tuto expozici velmi důležité autorovy texty. Konečně celou výstavu sám uvozuje slůvkem „Jauvajs!, které je „dráždivé a hodí se“. Psaní není pro Hojného jenom zaznamenávání myšlenek. Hodně dobrých podnětů se vynořuje v průběhu samotného psaní. „Když se prostě posadíme před list papíru a začneme vyjadřovat slovy vše, co máme na mysli a na srdci, začnou se vybavovat nové myšlenky, které nás mohou překvapit a zavést nás do míst v našem nitru, o nichž ani nevíme, že bychom tam kdy nahlédli. Jedno z nejdůležitějších hledisek psaní je to, že psaním můžeme otevřít hluboké studny skrytých pokladů, které jsou krásné nejen pro naše oči, ale i pro oči druhých“, přibližuje proces svojí tvorby.

 

Radní JUDr. Petr Lachnit a malíř Ladislav Hojný

S textovou stránkou souvisí i samotný psaný projev. „Dyby se někomu zdálo, že píšu jako nevzdělanec a tudíž blbec, tak na svou obranu musím říct, že je to úmysl. Někdy rád spojuji slova, jindy zas vynechám 1. písmenko, měkké i nahradím tvrdým (´lydy´ - rozuměj lidi atd.). Mě to s tou násadkou, perem a inkoustem baví takhlenc pracovat“, vysvětluje s notnou dávkou charakteristické nadsázky Hojný.

 

Ladislav Hojný vystudoval v letech 1963 - 1969 užitou a propagační grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením profesorů Josefa Nováka a Antonína Strnadela. V letech 1969 - 1989 působil jako grafik v redakci časopisu Ahoj na sobotu, poté pracoval v různých periodikách a od roku 1993 do roku 2004 byl grafikem v redakci časopisu Ministerstva vnitra ČR Veřejná správa a současně kreslil drobné satirické kresby pro českou mutaci pánského časopisu Playboy. Získal zvláštní cenu v soutěži ČSN za grafickou úpravu časopisů, byl odměněn za ilustrace, za grafické listy (k 100. výročí ND), publikován v knížce Současná česká typografie. Od roku 2003 kreslí a píše Výlety do malých a nejmenších obcí Středočeského kraje, jimiž dokumentuje mizející venkov.

 

Nová výstava malíře Ladislava Hojného, který se do galerie Prádelna vrací po více než dvou letech, je důstojným obnovením výstavního programu po přerušení. Kromě samotné expozice, která bude jistě jako vždy svérázným a vtipným ponorem do vnitřního světa výrazné umělecké i lidské osobnosti, se těším také na vernisáž, neboť i ta určitě zaujme netradičním pojetím. Vzpomínky, paměť jedince tvoří důležitou součást psyché každého člověka, tvarují výrazně jeho vnitřní svět a ovlivňují jeho vnímání světa vnějšího. V tomto případě návštěvníci ocení nejen výtvarné řemeslo, nýbrž také nadhled, vtip a moudrost zralého muže. Jak napsala návštěvnice jedné z jeho předchozích výstav: „Pane Hojný, je to radost, dívat se Vašima očima“, zve na výstavu radní JUDr. Petr Lachnit, který nad výstavou převzal záštitu.

 

Koláž Ladislava Hojného

Vernisáž výstavy Ladislava Hojného ´Jó, ty paměti´ se uskuteční ve středu 9. září v 17 hod za přítomnosti autora, který slibuje, že i „vobčerstvení bude pikantní“ a v intencích jeho oblíbené ´13ky´. Co to znamená, se přijďte podívat sami.

Vložil: Markéta Vančová