Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senioři z Komunitního centra Prádelna zahájili letní program celodenním výletem

09.07.2020
Senioři z Komunitního centra Prádelna zahájili letní program celodenním výletem

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Prohlídka Dendrologické zahrady v Průhonicích

„Začátek prázdnin znamená start letních dobrodružství nejen pro děti, ale také pro mnohé seniory. Pro obě tyto skupiny připravilo Komunitní centrum Prádelna z Prahy 5 již tradičně bohatý a pestrý program Léto s KC Prádelna 2020. Hned v první prázdninový den, ve středu 1. července, zahájila padesátka SENzačních SENiorů z tohoto centra svoje letní aktivity celodenním poznávacím výletem. Tentokrát se vypravili na prohlídku Dendrologické zahrady v Průhonicích, po které následovala ještě návštěva výroby svíček, kosmetických produktů ve firmě Rodas v Šestajovicích,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit.

Dendrologická zahrada je výzkumným a pokusným pracovištěm Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, veřejné výzkumné instituce. Byla založena za účelem soustřeďování a uchovávání sbírek rostlin, jejich dokumentace a studia, s důrazem na využití jednotlivých druhů v sadovnické a krajinářské tvorbě. Dendrologická zahrada navazuje na odkaz hraběte Arnošta Emanuela Silva Taroucy, zakladatele průhonického parku a prvního prezidenta Dendrologické společnosti pro podporu nauky o dřevinách a zahradního umění v Rakousku-Uhersku, resp. Československé dendrologické společnosti, čímž se hlásí k více než stoleté tradici. V současné době její činnost zasahuje do oblastí uchovávání sbírek rostlin, výzkum a enviromentální vzdělávání dětí i dospělých.

Dvě trasy a výrobna svíček

Do dendrologické zahrady se senioři dopravili autobusem, na místě je již očekávaly sympatické průvodkyně. Z důvodu množství návštěvníků se rozdělili na dvě skupiny, přičemž se přihlédlo i zdravotním omezením některých účastníků, takže jedna, kratší trasa byla přizpůsobena seniorům s nějakým pohybovým omezením, druhá, fyzicky náročnější a delší, pak ostatním. Nicméně obě skupiny zhlédly vše důležité a všichni si pochvalovali poutavý a profesionální výklad obou průvodkyň. V zahradě by se však dal strávit nejenom jeden celý den a výletníky z Prádelny čekala ještě exkurze do výrobny svíček. Po absolvování okruhu s průvodcem se tak pouze krátce občerstvili v místí kavárně/cukrárně, prohlédli si aktuální výstavu lilií a vydali se na přesun autobusem do Šestajovic.

 

Senioři se ve Svíčkárně RODAS dozvěděli vše o výrobě svíček, ale také si je zkusili sami vyrábět

Svíčkárna RODAS byla založena v roce 1990 v Šestajovicích u Prahy, do roku 1993 se jednalo pouze o ruční výrobu svíček a to litím do forem. První stroj, tažný, na výrobu kostelních svíček byl zakoupen koncem roku 1993. V roce 1997 byl přistavěn další provoz na výrobu svíček, který byl vybaven moderními kapacitními stroji a tím se umožnilo zahájit velkovýrobu a rozšířit stávající sortiment o hřbitovní svíčky, čajové a stolní svíčky. V roce 2012 probíhal vývoj v oblasti výroby parfémů a glycerinového mýdla.

Výrobní dílny pro veřejnost

Součástí provozu jsou již od roku 2005 také výrobní dílny pro veřejnost, kde se návštěvníci dozví vše o samotné výrobě a také si mohou sami vyrábět, zdobit a tvořit svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky a čokolády. Senioři si zkusili namáčení svíček v barevných politurách a jejich zdobení, míchání koupelových solí s přírodními esenciálními oleji nebo lití a vykrajování mýdel do různých tvarů. Spolu s příjemným posezením na přilehlé upravené minifarmě mezi spoustou opečovávaných domácích zvířat to bylo krásné zakončení dne plného zážitků. Konečně i nadšené ohlasy a slova díků za pečlivě připravenou a zorganizovanou akci svědčí o tom, že první výlet se zcela jistě vydařil.

Prádelna se stala důležitou součástí existence seniorů

„Celodenní poznávací výlety i různé vycházky a exkurze po Praze patří mezi nejžádanější seniorské aktivity a tvoří již tradičně páteř letního programu. Nejinak je tomu také letos, kdy k řadě výletů přibyly i zajímavé vycházky a exkurze po Praze. Hned na začátku se ukázalo, že zájem o letní program našeho komunitního centra je skutečně obrovský, neboť všechny výlety jsou již nyní plně obsazeny a dokonce na případná uvolněná místa čekají náhradníci. Potvrzuje se tak nejen předpoklad, že senioři, stejně jako zbytek společnosti, se touží navrátit k normálnímu životu, nýbrž také skutečnost, že propojení každodenního života “našich” seniorů s Komunitním centrem Prádelna je velmi silné a centrum se skutečně stalo důležitou součástí jejich existence. Což mne, coby jednoho z prvních podporovatelů této podoby neformálních aktivit pro seniory naší městské části velmi těší”, říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Autobusová doprava na poznávací výlety v rámci letního programu je hrazena díky zapojení do projektu ´Podpora komunitního života v Městské části Praha 5´.

Vložil: Markéta Vančová