Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senioři z Komunitního centra Prádelna zahájili letní program celodenním výletem

09.07.2020
Senioři z Komunitního centra Prádelna zahájili letní program celodenním výletem

Autor: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Prohlídka Dendrologické zahrady v Průhonicích

„Začátek prázdnin znamená start letních dobrodružství nejen pro děti, ale také pro mnohé seniory. Pro obě tyto skupiny připravilo Komunitní centrum Prádelna z Prahy 5 již tradičně bohatý a pestrý program Léto s KC Prádelna 2020. Hned v první prázdninový den, ve středu 1. července, zahájila padesátka SENzačních SENiorů z tohoto centra svoje letní aktivity celodenním poznávacím výletem. Tentokrát se vypravili na prohlídku Dendrologické zahrady v Průhonicích, po které následovala ještě návštěva výroby svíček, kosmetických produktů ve firmě Rodas v Šestajovicích,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit.

Dendrologická zahrada je výzkumným a pokusným pracovištěm Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, veřejné výzkumné instituce. Byla založena za účelem soustřeďování a uchovávání sbírek rostlin, jejich dokumentace a studia, s důrazem na využití jednotlivých druhů v sadovnické a krajinářské tvorbě. Dendrologická zahrada navazuje na odkaz hraběte Arnošta Emanuela Silva Taroucy, zakladatele průhonického parku a prvního prezidenta Dendrologické společnosti pro podporu nauky o dřevinách a zahradního umění v Rakousku-Uhersku, resp. Československé dendrologické společnosti, čímž se hlásí k více než stoleté tradici. V současné době její činnost zasahuje do oblastí uchovávání sbírek rostlin, výzkum a enviromentální vzdělávání dětí i dospělých.

Dvě trasy a výrobna svíček

Do dendrologické zahrady se senioři dopravili autobusem, na místě je již očekávaly sympatické průvodkyně. Z důvodu množství návštěvníků se rozdělili na dvě skupiny, přičemž se přihlédlo i zdravotním omezením některých účastníků, takže jedna, kratší trasa byla přizpůsobena seniorům s nějakým pohybovým omezením, druhá, fyzicky náročnější a delší, pak ostatním. Nicméně obě skupiny zhlédly vše důležité a všichni si pochvalovali poutavý a profesionální výklad obou průvodkyň. V zahradě by se však dal strávit nejenom jeden celý den a výletníky z Prádelny čekala ještě exkurze do výrobny svíček. Po absolvování okruhu s průvodcem se tak pouze krátce občerstvili v místí kavárně/cukrárně, prohlédli si aktuální výstavu lilií a vydali se na přesun autobusem do Šestajovic.

 

Senioři se ve Svíčkárně RODAS dozvěděli vše o výrobě svíček, ale také si je zkusili sami vyrábět

Svíčkárna RODAS byla založena v roce 1990 v Šestajovicích u Prahy, do roku 1993 se jednalo pouze o ruční výrobu svíček a to litím do forem. První stroj, tažný, na výrobu kostelních svíček byl zakoupen koncem roku 1993. V roce 1997 byl přistavěn další provoz na výrobu svíček, který byl vybaven moderními kapacitními stroji a tím se umožnilo zahájit velkovýrobu a rozšířit stávající sortiment o hřbitovní svíčky, čajové a stolní svíčky. V roce 2012 probíhal vývoj v oblasti výroby parfémů a glycerinového mýdla.

Výrobní dílny pro veřejnost

Součástí provozu jsou již od roku 2005 také výrobní dílny pro veřejnost, kde se návštěvníci dozví vše o samotné výrobě a také si mohou sami vyrábět, zdobit a tvořit svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky a čokolády. Senioři si zkusili namáčení svíček v barevných politurách a jejich zdobení, míchání koupelových solí s přírodními esenciálními oleji nebo lití a vykrajování mýdel do různých tvarů. Spolu s příjemným posezením na přilehlé upravené minifarmě mezi spoustou opečovávaných domácích zvířat to bylo krásné zakončení dne plného zážitků. Konečně i nadšené ohlasy a slova díků za pečlivě připravenou a zorganizovanou akci svědčí o tom, že první výlet se zcela jistě vydařil.

Prádelna se stala důležitou součástí existence seniorů

„Celodenní poznávací výlety i různé vycházky a exkurze po Praze patří mezi nejžádanější seniorské aktivity a tvoří již tradičně páteř letního programu. Nejinak je tomu také letos, kdy k řadě výletů přibyly i zajímavé vycházky a exkurze po Praze. Hned na začátku se ukázalo, že zájem o letní program našeho komunitního centra je skutečně obrovský, neboť všechny výlety jsou již nyní plně obsazeny a dokonce na případná uvolněná místa čekají náhradníci. Potvrzuje se tak nejen předpoklad, že senioři, stejně jako zbytek společnosti, se touží navrátit k normálnímu životu, nýbrž také skutečnost, že propojení každodenního života “našich” seniorů s Komunitním centrem Prádelna je velmi silné a centrum se skutečně stalo důležitou součástí jejich existence. Což mne, coby jednoho z prvních podporovatelů této podoby neformálních aktivit pro seniory naší městské části velmi těší”, říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Autobusová doprava na poznávací výlety v rámci letního programu je hrazena díky zapojení do projektu ´Podpora komunitního života v Městské části Praha 5´.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace