Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Návrat do života po koroně: Komunitní centra Prádelna a Louka připravila bohatý letní program pro děti i seniory

19.06.2020
Návrat do života po koroně: Komunitní centra Prádelna a Louka připravila bohatý letní program pro děti i seniory

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Vracejí se konečně i celodenní poznávací výlety SENzačních SENiorů

„Po zcela bezprecedentní situaci, kdy byl život celé společnosti z důvodu pandemie ochromen, nastává návrat do života a komunitní centra Prádelna a Louka jako potvrzení tohoto faktu chystají jako každý rok bohatý prázdninový program,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Obě komunitní centra připravila na prázdninové měsíce speciální letní program, jehož součástí jsou originální příměstské tábory pro děti a mládež a atraktivní program pro seniory. Ten bude sestávat především z celodenních poznávacích výletů, vycházek a také setkávání s tvořením nebo letní internetové kavárny nebo mezigenerační čajovny.

Příměstské tábory se superhrdiny

Komunitní centrum Prádelna v Holečkově ulici zahajuje svůj program ´Léto s KC Prádelna 2020´ sérií příměstských táborů pro děti a mládež, které nabídnou pestrý a zajímavý program pro různorodé skupiny dětí. Začátek prázdnin zahájí Summer Talent Camp, následovat bude příměstský tábor Centra Robinson ´Staň se superhrdinou´, kde se v dobrodružném programu děti přidají ke svým oblíbeným komiksovým hrdinům a vyrazí s nimi do akce. Konec července patří příměstskému táboru pro předškoláky a děti prvního stupně ZŠ, který bude plný zkoumání a experimentování pod vedením lektorů z Veselá věda.  

… a angličtinou

V srpnu pak proběhnou hned tři turnusy ´Letního muzikálového příměstského tábora s angličtinou´, který pořádá organizace Veselý příměšťák. Přirozenou součástí táborů je angličtina - s dětmi lektoři nacvičují anglické písničky, angličtinu zapojují do výkladu i dalších aktivit. Letošní program doplní tematický výlet, kterým bude návštěva divadla. Ale ne ledajaká! Děti se kouknou do zákulisí na přípravu představení, aby načerpaly inspiraci na své vlastní vystoupení. Závěr týdne patří oblíbenému představení, který je odměnou jak pro rodiče, tak hlavně pro děti.

 

Staropramen je dlouholetý spolehlivý partner

Letní Staropramen iKavárna

Podstatná část programu je ale samozřejmě zaměřena na seniory, kteří tvoří většinu pravidelných návštěvníků komunitního centra v průběhu celého roku. Prostor pro setkání nebo popovídání s přáteli poskytne stejně jako loni speciální ´Letní Staropramen iKavárna´, která, jak název napovídá, nabídne mj. ochutnávku osvěžujících nápojů z produkce Pivovarů Staropramen - stálého podporovatele komunitního centra, za což velmi děkujeme. Stejně jako v průběhu celého roku budou v rámci iKavárny k dispozici počítače s připojením na internet, což představuje ideální příležitost k přečtení aktuálního zpravodajství, kontrole e-mailů nebo prohlídce fotografií z dovolené. Zároveň si budou moci senioři ve vybraných dnech v centru zahrát stolní tenis nebo na přilehlém hřišti pétanque.

 

V létě studené pivísko bodne...

V úterý 4. srpna se otevře ´Letní knižní Freeshop´, kam si mohou návštěvníci přijít zdarma vybrat knihu z nakladatelství Czech New Center a. s., stejně jako přinést své přečtené knihy a vyměnit je za jiné, popř. darovat dalším čtenářům. Letní knihkupectví mohou zájemci navštívit od 11.00 do 14.00 hodin.

Celodenní poznávací výlety SENzačních SENiorů

Asi nejoblíbenější součást letního programu však tvoří celodenní poznávací výlety SENzačních SENiorů z Komunitního centra Prádelna mimo Prahu. Letos se senioři díky zapojení komunitního centra do projektu Podpory komunitního života na Praze 5 vydají na čtyři výlety autobusem - do průhonické dendrologické zahrady na výstavu lilií a hned poté přejedou do svíčkárny Rodas v Šestajovicích, kde kromě prohlídky továrny na strojovou výrobu svíček mohou sami vyrábět, zdobit a tvořit svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky a čokolády. Další výlet povede na Dobříš, kde si senioři prohlédnou nejzajímavější místa města, zámek i zámecké zahrady. Následující výlet seznámí seniory s městem Sázava a samozřejmě součástí bude také prohlídka kláštera se zahradou. Poslední výlet zavede seniory do lázní Kyselka v Bílině, po jejichž prohlídce ještě navštíví s průvodcem město Teplice.

 

Senioři z Prahy 5 se již nemohou dočkat oblíbených výletů

Také vycházky a exkurze po Praze

Specialitou letošního letního programu jsou také vycházky a exkurze po Praze. Účastníci absolvují netradiční procházky po Starém i Novém Městě pod vedením kvalifikovaného průvodce, navštíví největší medúzárium v Evropě a již tradičně podniknou exkurzi do pivovaru Staropramen.

Velmi zajímavé vycházky budou dominovat také letnímu programu Komunitního centra Louka. To na léto naplánovalo několik vycházek do přírody spojených s kresbou v plenéru a především bude probíhat vycházkový ´Cyklus po stopách českých architektů´, kde budou účastníci kromě dalšího objevovat i zajímavá místa Prahy. Chybět nebude Mezigenerační iČajovna, tradiční setkávání s letním tvořením, kdy si návštěvníci vytvoří např. letní věnec, a chystá se mezigenerační workshop na výrobu loutek a maňáska tzv. Living Puppet, který bude v září předán dětem do jesliček Hřebenka.

 

Nejen v Čechách, ale i v Praze je stále co poznávat, třeba Valdštejnská zahrada, která patří Senátu ČR, kam je přístup jen občas

Veškeré aktivity obou komunitních center budou probíhat za zpřísněných hygienických podmínek dle aktuálních nařízení MZ a MPSV, kapacita všech akcí je omezena a účastníci musí být předem přihlášeni.

Ještě bohatší program

„Vítám, že po přerušení provozu komunitních center tato již opět fungují a na letní měsíce připravila dokonce ještě bohatší program nežli obvykle. Celodenní poznávací výlety i různé vycházky a exkurze po Praze patří mezi seniory mezi nejžádanější aktivity a tvoří již tradičně páteř letního programu. Letos jsou snad ještě lákavější, neboť to bude příležitost si konečně po dlouhé době plně vydechnout, opustit svoje domovy, setkat se s přáteli a tím snad definitivně ukončit stresující stav nedobrovolné, ale nutné izolace, v které senioři po dobu pandemie pobývali. Samozřejmostí je dodržování všech nařízení a pokynů dle aktuální situace, nicméně pevně věřím, že ta se bude jenom zlepšovat a všichni si výlety i ostatní aktivity naplno užijí. Podobný optimismus konečně pozoruji u všech seniorů, kteří netrpělivě vyhlíželi obnovení provozu svých komunitních center a nadšeni přivítali představení letního programu. Jejich zájem konečně potvrzuje i fakt, že všechny akce letního programu jsou takřka plně obsazeny. Je zkrátka vidět, že aktivní senioři z Prahy 5, kteří vytvořili živé a fungující komunity kolem našich center, představují skutečně ty pravé SENzační SENiory hodné tohoto označení,” říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který kromě jiného podporuje neformální seniorské komunity.

Vložil: Markéta Vančová