Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moderní senioři z Prahy 5 naplno využívají možnosti on-line kurzů, pořádaných jejich komunitními centry Prádelna a Louka

05.06.2020
Moderní senioři z Prahy 5 naplno využívají možnosti on-line kurzů, pořádaných jejich komunitními centry Prádelna a Louka

Autor: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Cvičitelka na kanálu Youtube: Cvičení pro seniory, cviky na rovnováhu těla

„Již druhým měsícem se realizují v komunitních centrech Prádelna a Louka na Praze 5 pravidelné aktivity pro seniory distanční formou. V den konání, dle rozvrhu platného za běžného provozu center, dostávají účastníci do svých e-mailových schránek podklady pro aktuální on-line lekci,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje: „Senioři tak na dálku studují jazyky a konverzují, vzdělávají se v oblasti počítačů, digitální fotografie, učí se kreslit, trénují paměť, ale také cvičí jógu, zdravotní gymnastiku nebo nacvičují taneční vystoupení seniorského souboru Marietta.“

Po počáteční nejistotě, bude-li tato forma práce pro seniorskou věkou skupinu vůbec atraktivní a smysluplná, se ukázalo se, že obavy byly zbytečné. Senioři si na pravidelné e-maily s odkazy na videa na YouTube kanálu komunitního centra Prádelna velmi rychle zvykli. Stejně tak vítají i další podklady pro rozličné on-line lekce - dokumenty, úkoly, kvízy a zadání pro samostatnou práci, odkazy na zajímavé weby a webináře, návody na cvičení i pozdravy od lektorů a pracovníků komunitního centra. Někteří lektoři vytvářejí za pomoci pracovníků centra vlastní videolekce, což je technicky náročnější, nicméně pro příjemce také nejpříjemnější forma, zvláště v oblasti pohybových aktivit.

 

´Naši´ senioři jsou digitálně gramotní, říká radní

„Ukázalo se, že senioři, tedy alespoň ti, kteří patří mezi návštěvníky našich komunitních center, disponují poměrně značnou digitální gramotností a pro většinu z nich není problém pracovat s digitální technikou a používat počítače i mobilní zařízení jako tablety nebo smartphony. Potvrzuje se nám tak, minimálně v případě komunitního centra Prádelna, přínos a význam dlouhodobě provozovaných kurzů práce s počítačem a digitální technikou, jenž patří mezi nejblíbenější a absolvovala je většina pravidelných návštěvníků centra. Pro tyto seniory nejsou moderní technologie strašák, nýbrž naopak prostředek ke komunikaci, vzdělávaní a rozšiřování znalostí, zdroj informací i zábavy. Nečekaná situace, která nastala v březnu, tak přinesla příležitost vyzkoušet si získané dovednosti v praxi. A drtivá většina ´našich´ seniorů v této zkoušce obstála na výbornou,” vysvětluje situaci JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který se dlouhodobě věnuje seniorské problematice včetně aktivizačních činností v komunitních centrech.

 

Pochvalné emaily

Od samého začátku zcela výjimečné situace bylo hlavním cílem udržet seniorské komunity, které v centrech dlouhodbě fungují, inspirovat a motivovat seniory k aktivitě, nabídnout případnou pomoc a především povzbudit a zachovat onu vzájemnost a pospolitost právě v obtížné situaci. Že se to povedlo, dokazuje čilá komunikace mezi jednotlivci i ohlasy, které chodí přímo pracovníkům komunitního centra Prádelna. Namátkou můžeme vybrat některé e-maily:

Dobrý den Lenko,

Moc děkuji za přínosné odkazy. Určite některé využiji.

Zdravím 
Jitka M.

 

Milá Kláro,

Děkujeme za cvičení

M..ovi

 

Dobrý den,

děkujeme za videolekce. Moc nám pomáhají.

Zdar a sílu.

V….ovi

 

Lenko, Klárko, Michale, moji milí! Moc děkuju. Že jste si vzpomněli. A hlavně, že jste. A že jste takoví, jací jste!

Vaše 
Irena K.

 

Děkuji pěkně, dostala jsem vše v pořádku a všechny moc zdravím!

Ivana P.

 

Díky za lekci, s radostí jsem využil a protáhl si tělo při příjemné hudbě. Přeji pevné zdraví a těším se na spolupráci v KC Prádelna, až nastanou "lepší časy".

S pozdravem
Václav P.

 

Děkuji moc za to, jak se o nás staráte. Moc mi chybí aktivity, které pro nás připravujete. Těším se na konec této nenormální situace.

Anna H.

 

Dobrý den, 

ještě jsem tak nikdy nepracovala a tak to ráda zkusím. Doufám, že se to povede, i když jsem to poněkud zanedbala. To víte, když není bič, tak se lajdá. Hlavně už jsem z té karantény zoufalá a tak to bude velmi osvobozující. Moc děkuji a za to vám posílám něco, co bych se ráda naučila. Samozřejmě až přijde čas.

Přeji zdárné přežití karantény a hlavně trpělivost. M.

 

Bydlím ve vlastním bytě, ne v žádném domově pro důchodce. Péče o seniory na Praze 5 je velice dobrá. Byly mi nabídnuty obědy zdarma s dovozem domů, možnost nákupů. Já nepotřebuji, na nákup zajdu sama, nebo mi ho donese dcera nebo vnuk. Moc cením komunitní centra Louka i Prádelna. Všechny kurzy: jazykový, počítačový, paměti atd. pravidelně zasílají přes internet, přímo domů. Myslím, že zájem o seniory není jen chvilkový, že kde to jde, pomáhají i mladí. 

Zdravím Daniela P.

 

V podtextu takřka všech seniorských aktivit v komunitních centrech je především osobní setkávání, poznávání sebe i ostatních, navazování kontaktů … zkrátka přirozené vytváření komunity. To zcela neočekávatelná situace s pandemií narušila, ale onu pospolitost a úzký vztah seniorů ke “svým” komunitním centrům ani ona nezničila.

 

„Bezprecedentní situace, která nastala v souvislosti s pandemií, přinesla kromě řady negativ také pozitivní zprávu, že senioři toho zvládnou mnohem více, nežli by leckdo předpokládal. Že umí bravurně nakládat s nejmodernější technikou a naplno ji využívat, komunikovat s přáteli a případně požádat o pomoc nebo ji sami nabídnout. Zároveň se potvrdilo, že fungování našich komunitních center má pro seniory velký přínos a význam a stala se nedílnou součástí jejich životů. Nicméně o to více se již všichni těší na obnovení provozu a po této zkušenosti se jistě budou v oblasti digitálních technologií vzdělávat ještě usilovněji,” dodává radní Petr Lachnit.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace