Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moderní senioři z Prahy 5 naplno využívají možnosti on-line kurzů, pořádaných jejich komunitními centry Prádelna a Louka

05.06.2020
Moderní senioři z Prahy 5 naplno využívají možnosti on-line kurzů, pořádaných jejich komunitními centry Prádelna a Louka

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Cvičitelka na kanálu Youtube: Cvičení pro seniory, cviky na rovnováhu těla

„Již druhým měsícem se realizují v komunitních centrech Prádelna a Louka na Praze 5 pravidelné aktivity pro seniory distanční formou. V den konání, dle rozvrhu platného za běžného provozu center, dostávají účastníci do svých e-mailových schránek podklady pro aktuální on-line lekci,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje: „Senioři tak na dálku studují jazyky a konverzují, vzdělávají se v oblasti počítačů, digitální fotografie, učí se kreslit, trénují paměť, ale také cvičí jógu, zdravotní gymnastiku nebo nacvičují taneční vystoupení seniorského souboru Marietta.“

Po počáteční nejistotě, bude-li tato forma práce pro seniorskou věkou skupinu vůbec atraktivní a smysluplná, se ukázalo se, že obavy byly zbytečné. Senioři si na pravidelné e-maily s odkazy na videa na YouTube kanálu komunitního centra Prádelna velmi rychle zvykli. Stejně tak vítají i další podklady pro rozličné on-line lekce - dokumenty, úkoly, kvízy a zadání pro samostatnou práci, odkazy na zajímavé weby a webináře, návody na cvičení i pozdravy od lektorů a pracovníků komunitního centra. Někteří lektoři vytvářejí za pomoci pracovníků centra vlastní videolekce, což je technicky náročnější, nicméně pro příjemce také nejpříjemnější forma, zvláště v oblasti pohybových aktivit.

 

´Naši´ senioři jsou digitálně gramotní, říká radní

„Ukázalo se, že senioři, tedy alespoň ti, kteří patří mezi návštěvníky našich komunitních center, disponují poměrně značnou digitální gramotností a pro většinu z nich není problém pracovat s digitální technikou a používat počítače i mobilní zařízení jako tablety nebo smartphony. Potvrzuje se nám tak, minimálně v případě komunitního centra Prádelna, přínos a význam dlouhodobě provozovaných kurzů práce s počítačem a digitální technikou, jenž patří mezi nejblíbenější a absolvovala je většina pravidelných návštěvníků centra. Pro tyto seniory nejsou moderní technologie strašák, nýbrž naopak prostředek ke komunikaci, vzdělávaní a rozšiřování znalostí, zdroj informací i zábavy. Nečekaná situace, která nastala v březnu, tak přinesla příležitost vyzkoušet si získané dovednosti v praxi. A drtivá většina ´našich´ seniorů v této zkoušce obstála na výbornou,” vysvětluje situaci JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který se dlouhodobě věnuje seniorské problematice včetně aktivizačních činností v komunitních centrech.

 

Pochvalné emaily

Od samého začátku zcela výjimečné situace bylo hlavním cílem udržet seniorské komunity, které v centrech dlouhodbě fungují, inspirovat a motivovat seniory k aktivitě, nabídnout případnou pomoc a především povzbudit a zachovat onu vzájemnost a pospolitost právě v obtížné situaci. Že se to povedlo, dokazuje čilá komunikace mezi jednotlivci i ohlasy, které chodí přímo pracovníkům komunitního centra Prádelna. Namátkou můžeme vybrat některé e-maily:

Dobrý den Lenko,

Moc děkuji za přínosné odkazy. Určite některé využiji.

Zdravím 
Jitka M.

 

Milá Kláro,

Děkujeme za cvičení

M..ovi

 

Dobrý den,

děkujeme za videolekce. Moc nám pomáhají.

Zdar a sílu.

V….ovi

 

Lenko, Klárko, Michale, moji milí! Moc děkuju. Že jste si vzpomněli. A hlavně, že jste. A že jste takoví, jací jste!

Vaše 
Irena K.

 

Děkuji pěkně, dostala jsem vše v pořádku a všechny moc zdravím!

Ivana P.

 

Díky za lekci, s radostí jsem využil a protáhl si tělo při příjemné hudbě. Přeji pevné zdraví a těším se na spolupráci v KC Prádelna, až nastanou "lepší časy".

S pozdravem
Václav P.

 

Děkuji moc za to, jak se o nás staráte. Moc mi chybí aktivity, které pro nás připravujete. Těším se na konec této nenormální situace.

Anna H.

 

Dobrý den, 

ještě jsem tak nikdy nepracovala a tak to ráda zkusím. Doufám, že se to povede, i když jsem to poněkud zanedbala. To víte, když není bič, tak se lajdá. Hlavně už jsem z té karantény zoufalá a tak to bude velmi osvobozující. Moc děkuji a za to vám posílám něco, co bych se ráda naučila. Samozřejmě až přijde čas.

Přeji zdárné přežití karantény a hlavně trpělivost. M.

 

Bydlím ve vlastním bytě, ne v žádném domově pro důchodce. Péče o seniory na Praze 5 je velice dobrá. Byly mi nabídnuty obědy zdarma s dovozem domů, možnost nákupů. Já nepotřebuji, na nákup zajdu sama, nebo mi ho donese dcera nebo vnuk. Moc cením komunitní centra Louka i Prádelna. Všechny kurzy: jazykový, počítačový, paměti atd. pravidelně zasílají přes internet, přímo domů. Myslím, že zájem o seniory není jen chvilkový, že kde to jde, pomáhají i mladí. 

Zdravím Daniela P.

 

V podtextu takřka všech seniorských aktivit v komunitních centrech je především osobní setkávání, poznávání sebe i ostatních, navazování kontaktů … zkrátka přirozené vytváření komunity. To zcela neočekávatelná situace s pandemií narušila, ale onu pospolitost a úzký vztah seniorů ke “svým” komunitním centrům ani ona nezničila.

 

„Bezprecedentní situace, která nastala v souvislosti s pandemií, přinesla kromě řady negativ také pozitivní zprávu, že senioři toho zvládnou mnohem více, nežli by leckdo předpokládal. Že umí bravurně nakládat s nejmodernější technikou a naplno ji využívat, komunikovat s přáteli a případně požádat o pomoc nebo ji sami nabídnout. Zároveň se potvrdilo, že fungování našich komunitních center má pro seniory velký přínos a význam a stala se nedílnou součástí jejich životů. Nicméně o to více se již všichni těší na obnovení provozu a po této zkušenosti se jistě budou v oblasti digitálních technologií vzdělávat ještě usilovněji,” dodává radní Petr Lachnit.

Vložil: Markéta Vančová