Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senioři na Praze 5 o své aktivity nepřišli… V Komunitním centru Prádelna a Louka se senioři vzdělávají i cvičí on-line

25.04.2020
Senioři na Praze 5 o své aktivity nepřišli… V Komunitním centru Prádelna a Louka se senioři vzdělávají i cvičí on-line

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Oblíbená zdravotní gymnastika pro seniory v Komunitním centru Prádelna se nyní musí odehrávat doma s cvičitelkou na videu, ilustrační foto

Současná situace s pandemií koronaviru ovlivňuje celou společnost, mezi nejohroženější skupinu obyvatel patří senioři, a proto opatření mají velký dopad na jejich každodenní život. Významnou součást života velkého množství seniorů tvoří aktivity jako vzdělávací kurzy, zdravotní cvičení, tvůrčí činnosti apod. Jelikož právě tyto tzv. aktivizační činnosti nabízejí např. Komunitní centra Prádelna a Louka z Prahy 5, musela projít kompletní proměnou svého fungování.

Od přerušení aktivit přímo v komunitních centrech se na základě předpokladu, že tento stav bude trvat zřejmě delší dobu, začala připravovat nová forma fungování alespoň části aktivit pro seniory. Konkrétně se jedná o pravidelné kurzy pro seniory, které jsou součástí projektu ´Podpora komunitního života v Městské části Praha 5´ spolufinancováno z operačního programu Praha - pól růstu. Mezi ně patří kurzy práce s počítačem, základy digitální fotografie a grafiky, řada jazykových kurzů, tvůrčí kurzy jako kreslení nebo floristika, trénování paměti a v neposlední řadě několik druhů cvičení a pohybových aktivit jako jóga či zdravotní gymnastika.

 

Přesunuly se na on-line

Od dubna se tak spustila distanční forma těchto aktivit v podobě on-line výuky, videolekcí, korespondenční výuky, domácích úkolů a cvičení, inspirací a podnětů k individuální aktivitě. „Podařilo se nám domluvit s takřka všemi lektory těchto kurzů, kteří připravují podklady pro své lekce. Pracovníci obou komunitních center vše zpracují, rozešlou e-mailem přihlášeným zájemcům a vybrané lekce zveřejní na vlastních webových a FB stránkách. Cílem je tímto způsobem realizovat co nejvíce kurzů, postupně fungovat dle původního harmonogramu kurzů v co nejširším měřítku. Zároveň vycházíme také z předpokladu, že většina zapojených seniorů disponuje určitou digitální gramotností – umí pracovat s počítačem, využívají rozličné moderní komunikační nástroje apod., tudíž je to pro seniory mimo jiné také příležitost vyzkoušet si své znalosti v praxi. Samozřejmě stále je pro případ potřeby k dispozici telefonická podpora a pomoc“, přibližuje současný stav radní JUDr. Petr Lachnit.

 

Virtuální výstava, videokurzy jógy…

Aktuálně v této době pandemie a nemožnosti fyzického kontaktu představuje pro seniory využití počítačů a tabletů ten nejdůležitější informační i komunikační kanál. ´Žáci´ si již zvykli na pravidelné e-maily s úkoly a odkazy na inspirativní a zajímavá videa a informace. Dostávají nejen klasické úlohy a zadání jako ve škole, ale speciálně pro ně připravují zaměstnanci center ve spolupráci s lektory vlastní on-line videokurzy s lekcemi jógy, angličtiny nebo základů kresby či digitální grafiky. Kromě těchto pravidelných aktivit vyhlásilo např. Komunitní centrum Louka soutěž o nejzajímavější velikonoční dekoraci, Komunitní centrum Prádelna chystá virtuální prohlídku výstav v Galerii Prádelna apod. Senioři tak mají příležitost vyzkoušet si získané znalosti a dovednosti ve využití moderních technologií přímo v praxi. Předpokládáme, že zájem o získání znalosti práce s počítačem nebo tabletem po této zkušenosti z jejich strany ještě výrazně vzroste. Již nyní se ozývají senioři, kteří se nezúčastňovali dříve kurzů fyzicky, ale chtěli by se zapojit do aktuální distanční formy. 

 

Povzbudit k aktivitě, zůstat v kontaktu

„Cílem je především udržet funkční naše seniorské komunity, které se v komunitních centrech vytvořily, povzbudit seniory k aktivitě, zůstat s nimi v kontaktu a zprostředkovat kontakty mezi nimi navzájem. Od spuštění této distanční formy vzdělávací a komunitní práce uběhl skoro měsíc a potvrzuje se, že ze strany seniorů je o ní zájem. Průběžně nám senioři píší, telefonují, oceňují, že na ně myslíme a chtějí být v kontaktu. Potvrzuje se tak naše tvrzení, že komunitní centrum tvoří především lidé, komunita, která se kolem našich komunitních center Prádelna i Louka skutečně vytvořila,“ dodává JUDr. Petr Lachnit.

Vložil: Markéta Vančová