Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krásy barokní architektury v Galerii Prádelna na Praze 5

31.01.2020
Krásy barokní architektury v Galerii Prádelna na Praze 5

Foto: Praha 5 (jako v textu)

Popisek: Fotografie Pavla Dosoudila v Galerii Prádelna na Praze 5. Na snímku bazilikaNavštívení Panny Marie na Svatém Kopečku

FOTO „V únoru 2020 se návštěvníkům Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici představí krásy barokní architektury. V prostorách Galerie Prádelna totiž vystaví Pavel Dosoudil svůj cyklus velkoformátových fotografií nejdůležitějších barokních památek v České republice,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a dodává: „Účastníci si tak budou moci prohlédnout řemeslně dokonalé fotografie např. zámeckého divadla v Českém Krumlově, kostela sv. Michala v Olomouci, květné zahrady v Kroměříži apod.“

Pavel Dosoudil, fotograf, výtvarník a kameraman, je členem Asociace profesionálních fotografů ČR. Absolvoval Filmovou a televizní fakultu AMU – obor kamera. Před dvaceti lety pracoval ve Filmovém studiu Barrandov, nejprve v trikovém oddělení, později jako kameraman hraných filmů. Současně se však věnoval i výtvarné fotografii, nejčastěji z oblasti hudby. Pavel Dosoudil portrétoval řadu dirigentů, sólistů, a dalších umělců pro titulní strany časopisů a obaly LP a CD, spolupracoval s hudebními vydavatelstvími Supraphon, Panton, Artia, Opus atd. Autor má ve svém archivu záběry všech významných divadel a koncertních sálů ČR, které fotografoval pro věděcké publikace o akustice a vystavoval v Rudolfinu v Roce české hudby 2014. Před nástupem digitálních technologií využíval klasických kombinovaných technik, projekcí a inframateriálů. Kromě volné tvorby se věnuje fotografii architektury, interiérů, nábytku a také fotografii zajímavých technologií v oblasti elektroakustiky. Vždy preferuje perfektní technickou kvalitu. Fotografováním se zabývá i jeho manželka Jitka Dosoudilová, absolventka soukromého studia výtvarné digitální fotografie, se kterou sdíleli například výstavu ‘Konfrontace klasické a digitální koláže‘. Pro svou manželku byl v počátcích její tvorby učitelem.

Dosoudilovo baroko

Barokní architektura tvoří velice významnou fázi vývoje architektury na našem území a barokní sloh značně ovlivnil podobu české krajiny. Projevoval se zde přibližně od první poloviny 17. do třetí čtvrtiny 18. století, přičemž největšího rozmachu dosáhl na počátku 18. století. Barokní památky představují nejpočetnější a nejsouvislejší dochovanou vrstvu českého památkového fondu. Česká barokní architektura se díky své obsáhlosti a výjimečnosti stala samostatným uměleckohistorickým pojmem a je považována za nedílnou součást evropského kulturního bohatství.

Květná zahrada v Kroměříži

Za první barokní stavbu v Praze a jednu z prvních v Čechách je tradičně považována Matyášova brána Pražského hradu. V době vrcholného baroka v českých zemích vznikly dvě památky zapsané na seznam UNESCO, morový sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci z let 1714–1754 a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře postavený v letech 1719–1722 v jedinečném stylu barokní gotiky českým architektem italského původu Janem Blažejem Santinim.

Název je odvozen z portugalštiny. ‘Barroco‘ – velká perla. Baroko charakterizuje dynamičnost, pohyb, velkolepost. Vývoj spěje k větší složitosti, výsledné linie vznikají průnikem různých geometrických tvarů. Působení je založeno na střídání konvexních a konkávních křivek a ploch, na vystupňování napětí, střídání světla a stínů, barevných kontrastů a účinnosti malby a plastiky.

Barokní umění je velmi působivé a emotivní

„Pavel Dosoudil již před časem návštěvníkům našeho komunitního centra představil výběr ze své portrétní tvorby – fotografie hudebníků, herců a dalších umělců. Nyní nám nabízí možnost poznat blíže jeho fotografické zachycení architektury. Příznačné je, že právě barokní architektury, neboť barokní umění je velmi působivé a emotivní a my žijeme v době, v níž emoce hrají velmi výraznou roli – jak v pozitivním, tak v negativním smyslu. Znalost znázornění emocí nám tak může pomoci ke kritickému povědomí a určitému odstupu k současnosti. V první řadě se však jedná o technicky dokonale podané umělecké fotografie, které určitě stojí za to vidět,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který mj. pravidelně zahajuje výstavy v Galerii Prádelna.

Vložil: Redaktor KL