Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nora Harazimová: Extrémní cyklisté ničí bezohledně přírodu a nikomu to nevadí. Vaše dopisy

16.11.2019
Nora Harazimová: Extrémní cyklisté ničí bezohledně přírodu a nikomu to nevadí. Vaše dopisy

Foto: Milan Vacek

Popisek: Stačí chvilka a dokážeme zničit všechno

Právě i na drobnostech stojí svět. Na Zbraslavsku milovníci adrenalinového sportu, snad nevědomky, likvidují kopec. Možná si neuvědomují, že ničí něco nádherného, prastarého, neopakovatelného. Děje se to na spoustě místech. A každý jednotlivý je bolestivý. Více v dopisu, který nám přišel od Mgr. Nory Harazimové...

„Těch případů je samozřejmě celá řada, ale v této mé úvaze se chci podělit o smutek nad dávno ztraceným prastarým vrchem Závist u Zbraslavi, kde se odkrylo jedno z nejstarších a možná i největších keltských sídlišť střední Evropy. Je velká škoda, že celé naleziště, kde archeologové pracovali několik desítek let, se v 90. letech prostě zakonzervovalo a místo toho, aby se z něj udělala kulturní památka světového charakteru, keltský skanzen, o který by byl určitě velký zájem, vše postupem času usnulo a bylo ponecháno matce Přírodě, aby vše ukryla pod svůj příkrov.

Meditace? Hledání klidu?

Tento vrch má opravdu zvláštní atmosféru, vyzařující klid a dávající spousty možností kontemplace a ponoření se do tajemné keltské historie. Bohužel ta doba, kdy toto bylo možné, tedy před 10-15 lety, je už dávno ztracena, přestože je Závist prohlášena za přírodní kulturní památku, dosti pochybného významu, když je dovoleno její ničení extrémními cyklisty, kteří si oblíbili její nebezpečný terén, jehož bezhlavé drancování jim zvyšuje adrenalin v krvi. Svým neurvalým sjížděním ničí tuto krásnou přírodu a způsobují půdní erozi, obnažování kořenů stromů a následně jejich pád. O celkovém kulturním a duchovním znehodnocení onoho posvátného místa ani nemluvě. Chybí už jen značka pěším vstup zakázán, nebo vstup jen na vlastní nebezpečí.

Nikdo tomu nebrání

Tomuto strašnému destruktivnímu zlu nikdo nebrání a tak se může v naprostém klidu šířit dál a dál a ničit vše, co mu stojí v cestě. Je přeci demokracie a to znamená, že je dovoleno úplně všechno? To ale už nepříjemně zavání živelnou anarchií. Jak je možné, že nikdo nezvedne jediný hlas odporu, kde jsou naši slavní ekologové a ochránci přírody? Opět drancujeme přírodu technologickými kyborgy, kterým příroda naprosto nic neříká, hlavní je divoký terén a spousty skokanských můstků.

Dnes vyhrává vše špatné a destruující, protože se zdá, že je silnější. Pěší turismus je už naprosto na ústupu, převálcovaly jej daleko dravější formy zábavné turistiky. Je to snad v rámci autogenocidy, že si necháme ničit poslední zbytky naší drahé přírody? Co neuchvátí bezskrupulózní developeři pro své stavební parcely, zničí necitelní mladí ‘namakanci‘, kteří jsou posedlí adrenalinovými zážitky, za něž jsou ochotni zaplatit i smrtí. Pro slabší jedince, myslím tím hlavně staré lidi, chodce a nás pěší turisty, asi za chvíli nebude žádné místo, kde bychom mohli v klidu bloumat krajinou, třeba se svým čtyřnohým miláčkem, naslouchat jen tak přírodě a kochat se její krásou. Je v pořádku takováto společnost, která to dovolí? Nečeká ji neodvratná zkáza, která dožene každého, kdo se odtrhl od matky Přírody, ztratil emoce a vnímání sebemenšího duchovního rozměru, který v sobě Příroda nosí? Odtržení se od Přírody je slepá stezka, která vede pouze do temnoty a záhuby v podobě umělé inteligence a transhumanismu."

Je to tak, neúcta k přírodě a neúcta k odkazům předků. Stačí maličkost, stačí malý krůček, a všichni se ocitneme na procházce průmyslovou džunglí. Obzvláště ta touha po extrémních sportech, které vedou často k trvalé invaliditě… ale i trvalé invaliditě přírody. A na detailech stojí celý svět. Však v detailu je ďábel, že. Jeden zplundrovaný kopec vede k dalšímu a dalšímu. A člověk, který miluje přírodu, začíná chřadnout před očima. Paní Harazimová, zkuste oslovit místní úřad, zkuste zabojovat, vyvolejte občanskou iniciativu, která ničení zastaví. Třeba se Vám to povede. Třeba ano. A my o tom rádi napíšeme.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace