Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Listopad v Komunitním centru Prádelna – relaxace, zamyšlení nad životem i vázání adventních věnců

13.11.2019
Listopad v Komunitním centru Prádelna – relaxace, zamyšlení nad životem i vázání adventních věnců

Foto: Praha 5

Popisek: Příprava adventních věnců

FOTO „Podzim je již v plném proudu a neodvratitelně se blíží konec roku. V listopadu bývá babí léto již minulostí, avšak zároveň předchází vánočním přípravám i adventnímu rozjímání, tudíž představuje ideální období na kulturní a společenské akce, společné setkávání či tvoření. Spoustu příležitostí podobného druhu nabízí listopadový program Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici“ Uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

V úterý zde naleznou návštěvníci pravidelných Hudebně pohybových lekcí pro seniory svoje oblíbené místo k relaxaci, uvolnění, procvičení, práci s tělem i hudebnímu vyžití pod vedením zkušené lektorky. Hudebně pohybové odpoledne začíná jako vždy v 16.00 hodin a vstup je zdarma.

Dopisy v zastoupení

Pro návštěvníky je také připraven komponovaný pořad Mgr. Libuše Papírníkové, jemuž tentokrát byla inspirací kniha Zuzany Maléřové ‘Dopis Cyranovi‘. Pokud si slavnou Rostandovu hru pamatujete, pak vás určitě napadne, že Cyrano psal dopisy svojí nedosažitelné lásce Roxaně místo Kristiana, který nevládl tak dobře jazykem ani perem jako on. A stejnou roli plní i Zuzana Maléřová v první části knihy zvané Dopisy v zastoupení, kdy píše malá vyznání v zastoupení – jako dcera matce, jako manželka manželovi, přítel přítelkyni, synovec tetě. Ve druhé s názvem Dopisy neodeslané však píše už sama za sebe, a to jak svým nejbližším, tak lidem, kteří už prostě ze světa odešli, ale ovlivnili nějakým způsobem život autorky. Závěr pak patří Dopisům ve verších. Ať už píše v zastoupení nebo sama za sebe, je z jejího psaní zřejmá velká citová angažovanost, odkrývá mnohé třinácté komnaty a vpouští do nich odpuštění, lásku a porozumění. Jako nikdo jiný se citlivě dotýká bolesti, aby nám všem dala prožít naději a radost z aktivního uchopení našich životních údělů. Autorka výše zmiňovaného pořadu Libuše Papírníková se inspirovala tímto de facto novým žánrovým objevem Zuzany Maléřové a tvůrčím přístupem zpracovala vybrané dopisy. Zároveň však nabídne přesah v podobě zamyšlení nad tragickými událostmi ovlivněnými životními příběhy výjimečných a tvůrčích osobností, z nichž málokteré bylo dopřáno vše, čemu se říká štěstí. V podtextu celého pásma tak budou skryty zásadní otázky smyslu a naplnění života. Nesnadno se na ně odpovídá, což ale neznamená, že se o to nelze pokusit.

Listopad

Listopadový program nabízí také tvořivé akce, kde účastníci mohou rozvinout tvořivost a procvičit vlastní šikovnost. Jednou z již tradičních a velmi oblíbených je každoroční workshop vazby adventních věnců. Letos se uskuteční v pátek 29. listopadu 2019 od 9.00 do 11.30 a od 12.00 do 14.30 hodin. Zájemci z řad seniorů se musí předem přihlásit e-mailem: nebo telefonicky: 775 788 098. Na začátku workshopu dostanou za symbolický poplatek slámový korpus věnce a vyberou si čtyř adventních svíček. Poté už záleží na jejich zručnosti i fantazii, aby si vytvořili adventní věnec dle svých představ. Na ozdobení si vybírají z rozličných dekorací, lze použít mašličky, pentličky, ovoce, větvičky, šípky, oříšky, růžičky, kusovou skořici, malé kouličky, šišky, jeřabiny, měděné andělské vlasy, jmelí, minirůžičky, badyán, plátky citrónu, nebo plátky jiného sušeného ovoce a další přízdoby, které lze spojovat se zimou a Vánocemi. S tvořením jim jako vždy pomohou zkušené lektorky a vytvořené věnce bývají rok od roku krásnější.

Naplněný program

„Listopadový program našeho komunitního centra nabízí nejen seniorům naší městské části široké spektrum aktivit i kulturního a společenského vyžití. Vázání adventních věnců patří k tradiční a velmi oblíbené seniorské akci. Každým rokem se přijdu na workshop podívat a vždy jsem potěšen velmi příjemnou, tvůrčí a přátelskou atmosférou a také samotnými výsledky tvoření. Povedlo se nám zavést pěknou tradici, která vždy připomíná, že Vánoce jsou za dveřmi. Jsem zvědavý také na nový komponovaný pořad. Beskydská rodačka Zuzana Maléřová rozvíjí ve svých ‘dopisech‘ vzrušující nápad a epistolografický fígl – psát dopisy za jiné a jiným, dopisy silné, odvážné, plné empatie, psát o nejjemnějších vláknech vztahů, domýšlet nedožité, nedořečené. Často se přistihuji, jak posílám podobné ‘myšlenkové‘ dopisy těm, kteří už tu se mnou nejsou, a vzpomínám na věci, které mě naučili, a na společné zážitky. Těším se proto na pojetí tohoto tématu paní Libuší Papírníkovou, neboť ze zkušeností z jejích předchozích pořadů se dá očekávat, že opět připraví emocionálně silné zamyšlení, které půjde k podstatě samotné existence,“ řekl Petr Lachnit.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace