Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Elitní policejní důstojník kryl bankovní podvody za 8 miliard. Jeden z největších skandálů od vzniku samostatné ČR, podzim roku 2000... Reportér vzpomíná

01.10.2019
Elitní policejní důstojník kryl bankovní podvody za 8 miliard. Jeden z největších skandálů od vzniku samostatné ČR, podzim roku 2000... Reportér vzpomíná

Foto: Ilustrační foto Týdeník Policie

Popisek: Sídliště Barrandov za soumraku, v takové atmosféře se odehrála konspirační schůzka s Grossem

Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross mně zavolal dne 7. listopadu krátce po Televizních novinách na můj mobil. „Chtěl bych s vámi mluvit. Budu čekat tam jako minule. V půl deváté," řekl mi. A já už věděl, že pro mě nachystal další kauzu. Vzal jsem si služebního taxíka a odjel na sídliště Barrandov v Praze 5, kde jsem měl počkat jako vždy u pizzerie Arkády. Oč se jednalo?

V půl a pět se Gross skutečně objevil. Přímo pod okny svého bytu. A nebyl sám. Jako představitel silového ministerstva měl vždy doprovod, který zajišťovala ochranka a dost možná i někdo další. Pár chlapíků jsem dokonce znal od vidění (a oni mě). Když se Gross účastnil jako poslanec za ČSSD jednání Sněmovny, volal jsem vždy jeho strážcům, aby mu třeba něco vyřídili (všichni čtyři muži se pak představovali do telefonu jménem Novotný). Ale zpět. Pomalým krokem jsme zamířili do podzimní tmy kolem bloku a Gross se rozpovídal. Zvláštní policejní útvary prý začaly zkoumat činnost jednoho kolegy, který zamířil na šikmou plochu v plné parádě. Podle ministra se jednalo o vysoce postaveného vyšetřovatele (kriminálka a vyšetřovačka se později sloučila) Jaromíra Flégla, který měl krýt od roku 1996 podvody s drahými kameny. Neměl jsem u sebe žádný mikrofon, vše jsem si musel pamatovat. V jednu chvíli jsme se zastavili. „Na vaší deváté hodině na nás kouká chlap v klobouku," řekl jsem mu. Gross se podíval a mlčky to přešel. Muž v klobouku zmizel a my pokračovali. Princip podvodů byl jednoduchý.

Oči pro pláč

Skupina pěti údajných pachatelů, kteří na severu Čech oficiálně obchodovali s drahokamy, vymohla hned na několika českých bankách finanční hotovost v celkové výši až 8 miliard korun! Nejprve zažádali banku o úvěr. Jako protihodnotu nabídli právě drahokamy. Banka si nechala zpracovat odbornou expertízu. Ale znalec nebo znalci dostali podle všeho bohatou výslužku, takže když použijeme trochu té nadsázky, z obyčejných šutrů se stalo pohádkové jmění. Pachatelé úvěry z části spláceli. Pak se ale po nich slehla zem. Banky zareagovaly příliš pozdě. Když se úředníci pokusili získat peníze z drahého kamení, zbyly jim akorát oči pro pláč. Skutečná hodnota polodrahokamů činila asi desetinu z jejich deklarované hodnoty. Následovala lavina trestních oznámení. A v tomto okamžiku se měl dostat ke slovu zmíněný vyšetřovatel Flégl, který podle policie celou věc zdržoval. A jednal ve prospěch pachatelů. Ukázalo se, že do případu byly zapojeny další desítky osob se severu Čech, ale i z Prahy.

Závažná kauza

Hned druhý den jsem o podvodech natočil reportáž. Zajel jsem s klukama na Ministerstvo vnitra, tam na mě čekal Gross. „Já to považuji za velice závažnou záležitost, protože samozřejmě něco takového znamená, že zločin mohl ovlivňovat rozhodování orgánů činných v trestním řízení," řekl mi na kameru. Já se pak vrátil do redakce. Zpráva byla v bodovém scénáři na druhém místě. V komentáři bylo i to, že Flégla zbavili některých pravomocí, to aby nemohl v jednání pokračovat, ale že na Úřadě vyšetřování pracuje i nadále. Zvedl jsem telefon u nahrávacího a Flégla jsem zavolal. „Můžete se k tomu nějak vyjádřit?" ptal jsem se. „Je to nesmysl. Mějte se krásně, na shledanou," odpověděl. Reportáž pak uzavřel ministr Gross větou: „Byl stažen z toho, aby mohl dělat jakákoliv procesní rozhodování."

Nebyl sám

Když se podíváme do historie bankovních podvodů, najdeme zde jisté paralely. Banky často půjčovaly ´podnikatelům´ nemalé částky třeba i na zfalšované znalecké posudky k nemovitostem. Na papíře byly vidět honosné nemovitosti, ve skutečnosti šlo o barabizny a mnohdy zříceniny. „Je až s podivem, že přes stovky rozkradených miliard tato země dokáže ještě fungovat," řekl mi pak jeden ekonom, který si nepřál být jmenován. Lze dodat, že v současné době nastavila Česká národní banka taková pravidla, která dalším mega tunelům dokáže z větší části zabránit. Ono 30 let po revoluci bylo načase. 

 

Vložil: Ivan Břešťák

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace