Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napřed přišla rána pěstí do obličeje, když jsem se probrala, škrtil mě zezadu… Pokusy o vraždu i smrt mámy léčila herečka tmou

11.09.2019
Napřed přišla rána pěstí do obličeje, když jsem se probrala, škrtil mě zezadu… Pokusy o vraždu i smrt mámy léčila herečka tmou

Autor: ČT / repro

Popisek: Kristýna Frejová ve video bonusu k pořadu 13. komnata

FOTO Herečka Kristýna Frejová se málem stala obětí toho nejzávažnějšího trestného činu, vraždy, přepadl jí, ještě jako studentku, nějaký muž, jehož úmysly byly buď znásilnění, nebo zabití, možná oboje. Bohužel, o pár let později se jí stalo něco podobného. O tom, jak se traumatem z tohoto hrůzného činu vypořádala, i o bolestném zážitku ze smrti maminky, herečky Věry Galatíkové, mluvila velmi otevřeně v pořadu ČT 13. komnata letos na jaře.

Kristýna byla vždy sportovně založená, což jí v životě zřejmě hodně pomohlo: „Hodně jsem sportovala. Základní škola, kam jsem chodila, byla výkladní skříň socialistického školství. Byla to luxusní výběrová škola, byl tam bazén, velké sportoviště. Začala jsem hrát basketbal a od čtvrté třídy jsem závodně plavala, strašně mě to bavilo,“ vzpomínala v 13. komnatě. 

Bojovat proti bolševikovi lze i divadlem

Maminka Kristýny Frejové byla Věra Galatíková, tatínkem je Ladislav Frej, přesto ji to k herectví zpočátku netáhlo: „Vždycky jsem nechtěla být herečkou, ale hodně brzy. Pak se to různě přelívalo. Chtěla jsem být novinářkou. Studovala jsem ještě za dob bolševika a s mojí povahou bych těžko psala, co bych chtěla. Maminka začala učit na DAMU a seznámila mě se svými studenty, což byl pro mě přelom. Ti mě začali vodit na různá undergroundová představení. Po shlédnutí hry Daniely Fišerové Hodina mezi psem a vlkem, což je vlastně o Villonovi a o nesvobodě a komunismu, jsem byla úplně paf a řekla jsem si, že škodit bolševikovi lze i divadlem a že půjdu na DAMU. Naučila jsem se monolog Antigony a pak jsem ho, třesoucí se, předvedla mámě v kuchyni. Ona mi řekla, že je na tom spousta práce, ať to zkusím,“ popsala, jak se vlastně dostala k divadlu.

 

Funěl a škrtil ji

Jednoho porevolučního dne se účastnila koncertu na Staroměstském náměstí s přáteli. Od těch se ale odpoutala a vydala se pozdě večer domů sama. Coby studentka neměla peněz nazbyt, a tak se vypravila zastrčenou uličkou na tramvaj: „Myslela jsem si, že to nějak proběhnu, když jsem si uvědomila, že jde někdo za mnou.“ Události dostaly rychlý spád: „Otočila jsem se a zeptala jsem se, co chceš. Okamžitě přišel útok pěstí do obličeje. Myslím, že jsem na chviličku ztratila vědomí, nejsem si jistá, jestli to bylo tím úderem, nebo celou tou situací. Probrala jsem se v průchodu, on stál za mnou, funěl a škrtil mě,“ svěřila se v 13. komnatě. Kristýna rozhodně nehodlala zemřít, ale tušila, že jsou její šance pramalé. Když v jednu malou chvíli stisk povolil, útočníka kopla, vymanila se ze sevření a utíkala tam, kde tušila, že jsou lidé. V blízké vinárně jí naštěstí pomohli a útočník se ztratil. Kristýna Frejová bohužel útok nenahlásila, takže zůstal dodnes nepotrestán.

 

Kristýna je mamince, Věře Galatíkové, čím dál více podobná... Foto ČT

Další útok přišel po čase

Kristýna Frejová byla v době útoku velmi mladá, nebezpečí si tedy v první chvíli příliš nepřipouštěla: „Leknutí, že to mohlo dopadnout jinak, přišlo až po týdnu. První dny mi dojížděl adrenalin, takže jsem měla euforické pocity. Pak přišla úzkost, ale já jsem to úplně vytěsnila. Začala jsem se tvářit, že se to nestalo. To byl nejintenzivnější pocit z té doby, to vytěsnění,“ vysvětlila.

 

Kristýna s tatínkem, Ladislavem Frejem. Foto ČT

Bohužel podobný zážitek se po několika letech opakoval: „Pracovala jsem v Malostranské besedě v baru. Končila jsem ve dvě ráno, tak jsem si vydělala pětistovku a bylo mi líto obětovat tu pětistovku za taxíka. Jednou v noci jsem jela v létě z práce tramvají a říkala jsem si, že určitě někdo vystoupí se mnou, byl tam hotel, kam jezdili cizinci. Pochopitelně nikdo nevystoupil. Cestou od tramvaje jsem se zastavila, protože jsem intuitivně vnímala, že nemám jít dál. Deset metrů ode mě vystoupil pán z křoví, stáli jsme proti sobě a dívali jsme se na sebe. Šlo o to, kdo udělá první pohyb. Udělala jsem dva kroky dozadu, aniž bych ho spustila z očí. On udělal dva kroky ke mně, otočila jsem se a vyběhla zpátky na Plzeňskou. On za mnou, běžela jsem v protisměru a viděla jsem, že za zatáčkou jsou světla. Zastavila jsem auto, tam je to pustina. Pán v autě mě dovezl až k nám před barák, do rána jsem nespala,“ zaznělo v pořadu 13. komnata.

 

Léčila se tmou

I s takto drsnou dvojitou životní zkušeností se dokázala kupodivu herečka vyrovnat. V jednu chvíli se rozhodla pro terapii tmou, kdy byla celý týden bez světla, odkázaná jen sama na sebe: „Do tmy jsem šla proto, abych v téměř čtyřiceti letech zjistila, kdo jsem já. Porodila jsem Ráchelku, zemřela máma a najednou bylo takové prázdno. Měla jsem pocit, že jsem do té doby žila tak, jak bylo ode mě očekáváno. Navštívení podvědomí s vědomím je hrozně důležité. Síla je někde hluboko pod tebou, mně se s tím žije dobře, ale ne každý z okolí to zvládne, pro rodinu, partnera, nebo spolupracovníky je těžké pochopit, kudy se ubírají moje myšlenky. Někdy mám pocit, jako že někteří lidé tam za mnou nemůžou. Nechci se tím chlubit, ale je to duševní stav síly,“ usuzuje dnes.

Kristýna Frejová je dcerou dvou velmi významných českých herců. Vystudovala DAMU, stala se členkou souboru Švandova divadla, už čtyři roky je ale na volné noze, tvrdí, že svoboda je pro ni nadevše. Ani jí se nevyhnula role lékařky, a to Evy Vlčkové v seriálu Modrý kód.

Kristýna vyhledává adrenalinové sporty, miluje lezení po horách, plavání, ale také potápění bez kyslíkového přístroje. Dceru Ráchel má s muzikantem Jakubem, nyní randí s přítelem Honzou, se kterým se seznámila na vodě u stánku, kde zrovna popíjela panáky. Jak je vidět, ačkoliv je zastánkyně alternativních léčebných metod, světské radosti si neodpírá.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace