Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Praha 5: Odlehčovací pobytová služba pro rodiny pečující o seniora

25.07.2019
Praha 5: Odlehčovací pobytová služba pro rodiny pečující o seniora

Foto: Petr Lachnit

Popisek: Pohodová atmosféra při aktivizaci

„V posledních letech se stále více v péči o seniory dostává do popředí významná a nenahraditelná role rodiny, díky které mohou senioři často zůstat ve svém domácím prostředí, které důvěrně znají, cítí se v něm dobře a neztrácejí motivaci a smysl života. Aby právě rodiny mohly poskytovat mnohdy nesmírně psychicky i fyzicky náročnou péči, musejí i tito pečovatelé čas od času myslet i na sebe a načerpat síly,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje.

„Dům sociálních služeb s pobytovým odlehčovacím zařízením je určen těm, kteří potřebují pomoci a odlehčit v péči o svého seniora tak, aby mohli například vyjet na dovolenou, zrelaxovat nebo si zařídit nutné záležitosti, plánované či neplánované. Zároveň pokud odlehčovacích pobytových služeb využijí, mají jistotu, že v době, kdy oni sami čerpají ‘zasloužené volno‘, je o jejich rodiče či prarodiče postaráno a nemusí mít tak obavy, že by zůstali sami bez pomoci.

Dům sociálních služeb se nachází v Praze 5, Na Neklance 15. Provozovatelem tohoto zařízení je příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci, která je nedílnou součástí poskytovaných registrovaných sociálních služeb. Odlehčovací pobytová služba je určena pro seniory nad 60 let a je poskytována v zařízení rodinného typu s možností ubytování 27 klientů. Dům byl zmodernizován a zrekonstruován tak, aby zajišťoval potřebný komfort pro své klienty, včetně technického zajištění sloužícího k přivolání okamžité pomoci personálu v pokoji i v celém prostoru domu. Zároveň je takto zajištěno i jejich bezpečí 24 hodin denně.

Canisterapie je mezi klienty velmi oblíbená

V domě je k dispozici ubytování v jednolůžkových, dvoulůžkových a třílůžkových pokojích. Péči o klienty zajišťuje tým profesionálů, vedoucí domu, sociální pracovník, aktivizační pracovník, zdravotní sestry, lékař a pečovatelky. Tento tým je k dispozici rodinám a příbuzným a rád poradí s péčí o seniora. Klienti mohou využívat celodenně společenskou místnost, venkovní atrium a jídelnu. Ve společenské místnosti je k dispozici televize, knihovna a relaxační křesla, která klienti využívají k četbě či odpočinku, nebo při aktivizacích, trénincích paměti, reminiscenčních terapiích, nebo prostě k posezení u kávy s přáteli nebo návštěvami. Zde také probíhají společenské akce, vystoupení, přednášky, kavárničky, cestomanie, pravidelná dopolední cvičení a odpolední aktivity, ze kterých si klienti vybírají podle svých potřeb a zájmů.

Senioři procvičují jemnou motoriku při vyrábění různých výrobků a dekorací, probíhá zde i společné pečení a freshování nápojů ze zeleniny a ovoce. Pravidelně k nám do zařízení docházejí na canisterapii asistenční pejsci z Helpesu, na které se klienti vždy těší. Někteří pouze pozorují umění psů, ale jiní se s nimi rádi pomazlí, protože jim chybí ‘čtyřnozí miláčkové‘, které měli doma. Pro seniory, kteří se již necítí na procházku po okolí, je k dispozici venkovní atriové posezení s křesílky a zahradou plnou bylinek, květin a zajímavých rostlin, kam si často klienti zvou i své návštěvy a tráví zde volný čas. V celém zařízení je dbáno na pitný režim a tak je celodenně k dispozici jak ve společenské místnosti, tak v atriu připravené pití, které je pro klienty k dispozici zdarma.

Aktivizace, udržení motorických schopností, další oblíbená činnost

Pečující rodina takto může využít našich odlehčovacích služeb v rozsahu od 3 dnů do 3 měsíců. Po tuto dobu bude o jejich seniora postaráno 24 hodin denně a pak již záleží pouze na něm, z jakých nabízených aktivit si po dobu pobytu v našem zařízení vybere. Praxe nám ukazuje, že řada seniorů se k nám opětovně vrací, a to i v době například vánočních svátků, velikonoc nebo právě o letních prázdninách. Při svých pobytech však klienti navazují četná přátelství a i ta je sem směrují na opakované pobyty.

Odlehčovací služba, ač funguje již řadu let, není ještě bohužel dostatečně veřejnosti známá, a tak jsou často rodiny a pečovatelé překvapeni, když se o nás dozví, protože přesně tuto službu potřebují buď sami nebo jejich známí. Praxí je také to, že všem zájemcům odpovídáme rádi na dotazy a kdykoliv sem mohou přijít se podívat na prostředí a služby, které jsou zde poskytovány. A pokud i Vy uvažujete právě o využití těchto služeb pro Vašeho seniora, zavolejte nám na tel. 251551626, 775788004, 775070102, 775788949 a přijďte za námi.“

Vložil: Redaktor KL