Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Praha 5: Odlehčovací pobytová služba pro rodiny pečující o seniora

25.07.2019
Praha 5: Odlehčovací pobytová služba pro rodiny pečující o seniora

Autor: Petr Lachnit

Popisek: Pohodová atmosféra při aktivizaci

„V posledních letech se stále více v péči o seniory dostává do popředí významná a nenahraditelná role rodiny, díky které mohou senioři často zůstat ve svém domácím prostředí, které důvěrně znají, cítí se v něm dobře a neztrácejí motivaci a smysl života. Aby právě rodiny mohly poskytovat mnohdy nesmírně psychicky i fyzicky náročnou péči, musejí i tito pečovatelé čas od času myslet i na sebe a načerpat síly,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje.

„Dům sociálních služeb s pobytovým odlehčovacím zařízením je určen těm, kteří potřebují pomoci a odlehčit v péči o svého seniora tak, aby mohli například vyjet na dovolenou, zrelaxovat nebo si zařídit nutné záležitosti, plánované či neplánované. Zároveň pokud odlehčovacích pobytových služeb využijí, mají jistotu, že v době, kdy oni sami čerpají ‘zasloužené volno‘, je o jejich rodiče či prarodiče postaráno a nemusí mít tak obavy, že by zůstali sami bez pomoci.

Dům sociálních služeb se nachází v Praze 5, Na Neklance 15. Provozovatelem tohoto zařízení je příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci, která je nedílnou součástí poskytovaných registrovaných sociálních služeb. Odlehčovací pobytová služba je určena pro seniory nad 60 let a je poskytována v zařízení rodinného typu s možností ubytování 27 klientů. Dům byl zmodernizován a zrekonstruován tak, aby zajišťoval potřebný komfort pro své klienty, včetně technického zajištění sloužícího k přivolání okamžité pomoci personálu v pokoji i v celém prostoru domu. Zároveň je takto zajištěno i jejich bezpečí 24 hodin denně.

Canisterapie je mezi klienty velmi oblíbená

V domě je k dispozici ubytování v jednolůžkových, dvoulůžkových a třílůžkových pokojích. Péči o klienty zajišťuje tým profesionálů, vedoucí domu, sociální pracovník, aktivizační pracovník, zdravotní sestry, lékař a pečovatelky. Tento tým je k dispozici rodinám a příbuzným a rád poradí s péčí o seniora. Klienti mohou využívat celodenně společenskou místnost, venkovní atrium a jídelnu. Ve společenské místnosti je k dispozici televize, knihovna a relaxační křesla, která klienti využívají k četbě či odpočinku, nebo při aktivizacích, trénincích paměti, reminiscenčních terapiích, nebo prostě k posezení u kávy s přáteli nebo návštěvami. Zde také probíhají společenské akce, vystoupení, přednášky, kavárničky, cestomanie, pravidelná dopolední cvičení a odpolední aktivity, ze kterých si klienti vybírají podle svých potřeb a zájmů.

Senioři procvičují jemnou motoriku při vyrábění různých výrobků a dekorací, probíhá zde i společné pečení a freshování nápojů ze zeleniny a ovoce. Pravidelně k nám do zařízení docházejí na canisterapii asistenční pejsci z Helpesu, na které se klienti vždy těší. Někteří pouze pozorují umění psů, ale jiní se s nimi rádi pomazlí, protože jim chybí ‘čtyřnozí miláčkové‘, které měli doma. Pro seniory, kteří se již necítí na procházku po okolí, je k dispozici venkovní atriové posezení s křesílky a zahradou plnou bylinek, květin a zajímavých rostlin, kam si často klienti zvou i své návštěvy a tráví zde volný čas. V celém zařízení je dbáno na pitný režim a tak je celodenně k dispozici jak ve společenské místnosti, tak v atriu připravené pití, které je pro klienty k dispozici zdarma.

Aktivizace, udržení motorických schopností, další oblíbená činnost

Pečující rodina takto může využít našich odlehčovacích služeb v rozsahu od 3 dnů do 3 měsíců. Po tuto dobu bude o jejich seniora postaráno 24 hodin denně a pak již záleží pouze na něm, z jakých nabízených aktivit si po dobu pobytu v našem zařízení vybere. Praxe nám ukazuje, že řada seniorů se k nám opětovně vrací, a to i v době například vánočních svátků, velikonoc nebo právě o letních prázdninách. Při svých pobytech však klienti navazují četná přátelství a i ta je sem směrují na opakované pobyty.

Odlehčovací služba, ač funguje již řadu let, není ještě bohužel dostatečně veřejnosti známá, a tak jsou často rodiny a pečovatelé překvapeni, když se o nás dozví, protože přesně tuto službu potřebují buď sami nebo jejich známí. Praxí je také to, že všem zájemcům odpovídáme rádi na dotazy a kdykoliv sem mohou přijít se podívat na prostředí a služby, které jsou zde poskytovány. A pokud i Vy uvažujete právě o využití těchto služeb pro Vašeho seniora, zavolejte nám na tel. 251551626, 775788004, 775070102, 775788949 a přijďte za námi.“

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace