Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za větší toleranci a porozumění v celé společnosti: Výstava tvorby vícejazyčných dětí v Komunitním centru Prádelna

21.06.2019
Za větší toleranci a porozumění v celé společnosti: Výstava tvorby vícejazyčných dětí v Komunitním centru Prádelna

Foto: Praha 5

Popisek: Ilustrační foto k výstavě v KC Prádelna

Léto v Komunitním centru Prádelna na Praze 5 bude jako již tradičně kromě programu pro seniory také ve znamení příměstských táborů pro děti. Během prázdninových měsíců proběhne několik cyklů příměstského tábora „Umělecké léto v Prádelně“, který pořádá jeden z nejvyhledávanějších pořadatelů dětských táborů Veselý Příměšťák. Pro děti bude přichystán multižánrový program, který kombinuje hlavní umělecké směry: hudbu, tanec, výtvarné umění … Cílem je, aby si děti měly šanci vyzkoušet různorodou paletu činností a zjistit, čím se třeba budou chtít zabývat do větší hloubky.

Tematicky do tohoto letního programu zapadá i výstava ´Vícejazyčnost je bohatství´ v prostorách komunitního centra, kterou připravil spolek Zaedno a vychází z podstaty jeho projektu ´Kamarádi´. První část výstavy mohou návštěvníci centra zhlédnout od poloviny června, v pondělí 17. června proběhl coby doprovodný program výtvarný workshop pro děti a expozice se rozšíří o další díla. Ta si pak mohou nejen účastníci příměstských táborů prohlédnout až do konce prázdnin. 

Putovní výstava

Z reprodukcí nejlepších dětských prací ze soutěže ´Vícejazyčnost je bohatství 2018´ vytvořili organizátoři putovní výstavu, kterou vystavují na různých místech po republice v průběhu letošního roku. Jedním z hlavních témat Kamarádů je mnohojazyčnost. Proto se každoročně vyhlašuje celostátní dětská kreativní soutěž s pěknými cenami ´Vícejazyčnost je bohatství´. Soutěž je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl a vytváření kreseb na námět přečteného díla.

 

Soutěž je úzce spjata s konceptem projektu Kamarádi a motivuje děti k aktivnímu použití svého druhého jazyka, ke spolupráci, ale i k dosažení větší sebereflexe a sebevědomí. Soutěž záměrně cílí na všechny vícejazyčné děti. Překračuje tím hranice národnostních menšin, spojuje všechny, kteří jsou šikovní a dokážou číst a psát v dalším jazyce již v raném věku. Také poukazuje na přednosti, které přináší vícejazyčnost a rozmanitost kultur v naší multikulturní společnosti. Na děti a pedagogy čekají atraktivní ceny (výlety pro celou třídu, výukové materiály, knížky), cenami jsou odměňováni jak jednotlivci, tak i celé třídy. Další motivací k účasti je i samotné slavnostní předání cen a zahájení výstavy oceněných prací v Domě národnostních menšin v Praze, kterého se každoročně účastní kolem 100 dětí, rodičů a pedagogů. Oceněné práce jsou publikovány jak na webu, tak i v časopise Kamarádi. Na soutěži se pravidelně podílí mnoho partnerských institucí či firem, které pomáhají s propagací či zajištěním cen do soutěže. 

Přínos k rozvoji multikulturní společnosti v ČR

„Spolupráce Komunitního centra Prádelna a sdružení Zaedno v rámci projektu Kamarádi patří dlouhodobě mezi přínosnou a program komunitního centra obohacující činnost. Stejně tak výtvarná soutěž ´Vícejazyčnost je bohatství´ představuje vždy zajímavou a pestrou tvorbu talentovaných dětí, které se každoročně účastní kolem 800 jednotlivců a školních kolektivů. Lákavé jsou i ceny, především výlety. Jelikož soutěž je určena všem vícejazyčným dětem bez jakékoliv národnostní preference, jedná se dle mého názoru o smysluplný, konkrétní a opravdu přínosný počin k rozvoji multikulturní společnosti v České republice a příspěvek k větší toleranci a porozumění v celé společnosti,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který podporuje kromě široké škály aktivizačních služeb pro seniory také dětské a multikulturní aktivity.   

Vložil: Anička Vančová