Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Praha je vlastně líbivě nalakovaná chudinská čtvrť zoufalců. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.03.2019
Praha je vlastně líbivě nalakovaná chudinská čtvrť zoufalců. Komentář Štěpána Chába

Autor: vbloku.psn.cz

Popisek: Televizní prostor ve... veřejném prostoru domu

Vybafla na mě tisková zpráva developerské společnosti PSN, která v pražské čtvrti Malvazinky renovuje tři paneláky, dříve hotel, pochopil-li jsem to správně z uvedených materiálů. No, dobře, nevypadají jako paneláky ze 70. let, ale, sakra, funkci mají stejnou. Ubytovat do králíkáren co největší počet těch, co musí žít v Praze, protože v Praze by chtěl žít přeci každý (kromě mě, tedy). A protože jejich tisková zpráva byla napsaná tak, jako kdyby PSN dělali v Praze něco naprosto revolučního, jejich reklamním textem i webem jsem se prokousal. A žasl jsem. Upřímně ano, žasl jsem.

To, že chtějí do omezeného prostoru jednoho moderněji vypadajícího paneláku narvat co největší počet spoluobčanů, svědči rozměry „bytů“. S velkou slávou si tak můžete koupit „byt“ 2+kk o velikosti 34,3 m2 a budete fakt za frajera, protože větší u nových paneláků na Malvezinkách není k mání. To je šest metrů krát necelých šest metrů. V mnoha materiálech jsou tyto „byty“ označované za startovací. To znamená, nejspíš, že jsou to „byty“ pro mladé. No, cena tomu příliš neodpovídá. Pod tři miliony se dostanete v nabídce jen u dvou „bytů“, jeden z nich má převratných 16,2 m2. To jsou čtyři kroky dopředu, čtyři kroky do strany. Tam zaplatíte jen 2 387 000,-. To je skoro zadarmo, že jo.

Newspeak z PSN

Proč neustále uvádím slovo „byt“ v uvozovkách? Develeper PSN tak vlastně rozhodl, protože u něj si nekoupíte byt, ale, jak uvádí ve svých materiálech, koupíte si, cituji: „To vše za dostupnou cenu od 2.000.000 Kč za designovou jednotku, ke které získáš obývák zdarma.“ To už je, řekl bych, dokonalé zmatení pojmů. I s tím neuctivě nuceným kamarádským tykáním.

Pohled do reality a do snů

Realita sousedů v Praze: Bydlí vedle sebe několik let, neznají se jménem, neví o sobě lautr nic, byt využívají opravdu jen na přespání, pokoukání se na televizi a umytí sebe sama. Vše okolo je jim ukradené. Za domov neoznačují panelák, v kterém je jim souzeno bydlet, ale byt, kde každý večer zaparkují své výdělečné tělo. Soused je cizí člověk. V drtivé většině případů úplně cizí člověk, kterého, možná, na chodbě pozdravíme, protože je nám nějaký povědomý, ale to je tak všechno. Je to vlastně logické, v Praze jsou lidi všude a neustále a jeden je prostě rád, že se těch oblud na chvíli zbaví tím, že za sebou zabouchne dveře.

Sny o sousedech v Praze: Developer PSN to vidí jinak. Renovací starého hotelu a přebudováním jeho pokojů na spaní v „byty“ vyřešil prachy. Teď co s přízemím? Co takhle udělat pozlátko, ponechat vrátného (kolem kterého projít pod parou bude fakt zážitek), až po společenskou místnost, kde… kde bude probíhat co? Kde se budou družit sousedi? Proč by to dělali (viz realita sousedů v Praze)? Televizní místnost? Že by někdo vyrazil na telku mezi lidi? Proč? Osvědčí se maximálně prádelna (protože v bytě místo na pračku nebude, to ne) a fitko, které PSN slibují zřídit. V Praze se rádi potí u cvičení.

Startovací byty?

A teď k tomu, kterak to řeší bydlení pro mladé. No, vůbec. Vzal jsem si na paškál normální byt ve stejné lokalitě, tedy na Praze 5. Byt 2+kk za cenu 4 900 000,- o velikosti 53 m2, plně vybavený, vcelku pěkný, v klidné lokalitě se zelení pod oknem. Kdyby ho prodával developer PSN, bude stát celkem 5 485 422,-. Jeho cena by tedy, podle nastavených parametrů, byla o půl milionů větší, než za kolik ho prodává realitka. Samozřejmě, v nabídce není fitko a prádelna a televizní místnost na chodbě. Ale i tak, člověk radši ušetři při koupi bytu. Do fitka si může skočit ob ulici.

Mladí lidé mohou na designové jednotky společnosti PSN zapomenout ale úplně. Proč? Je možné, a skutečně to možné je, že mladí lidé budou chtít založit rodinu. Designová jednotka s obývákem zadarmo o velikosti 30 m2 jim to nedovolí. Budou po uši zadlužení za ten kotec s fitkem, kde se sotva hnou sami, natož aby tam zplodili potomka.

Podívejme se třeba na nabídku Komerční banky: abyste si mohli koupit byt za 3 550 000,-, musíte mít našetřeno 355 000,-, povinných 10 % z ceny, banka vám následně půjčí 3 195 000. Za to koupíte byt. Pak vás čeká dvacet let měsíčních splátek ve výši 18 404,-. Pokud se takhle zadlužíte ve třiceti letech, budete onen kotec s fitkem splácet do svých padesáti let a Komerční bance zaplatíte 4 600 644,- (bez mála o milion a půl víc, to je nádherná lichva). V padesáti budete mít kotec splacený a bude nejvyšší čas založit rodinu. Mladí už nebudete, ale lékařská věda dělá zázraky, ve spolupráci s ní to dáte. Možná se dožijete maturity toho svého skrčence, který musel s vámi a vaším partnerem žít na prostoru o velikosti 30 m2. No není to báječný start do života? Abych řekl pravdu, tak my na vesnici si žijeme opravdu jako králové.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace