Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Praha je vlastně líbivě nalakovaná chudinská čtvrť zoufalců. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.03.2019
Praha je vlastně líbivě nalakovaná chudinská čtvrť zoufalců. Komentář Štěpána Chába

Foto: vbloku.psn.cz

Popisek: Televizní prostor ve... veřejném prostoru domu

Vybafla na mě tisková zpráva developerské společnosti PSN, která v pražské čtvrti Malvazinky renovuje tři paneláky, dříve hotel, pochopil-li jsem to správně z uvedených materiálů. No, dobře, nevypadají jako paneláky ze 70. let, ale, sakra, funkci mají stejnou. Ubytovat do králíkáren co největší počet těch, co musí žít v Praze, protože v Praze by chtěl žít přeci každý (kromě mě, tedy). A protože jejich tisková zpráva byla napsaná tak, jako kdyby PSN dělali v Praze něco naprosto revolučního, jejich reklamním textem i webem jsem se prokousal. A žasl jsem. Upřímně ano, žasl jsem.

To, že chtějí do omezeného prostoru jednoho moderněji vypadajícího paneláku narvat co největší počet spoluobčanů, svědči rozměry „bytů“. S velkou slávou si tak můžete koupit „byt“ 2+kk o velikosti 34,3 m2 a budete fakt za frajera, protože větší u nových paneláků na Malvezinkách není k mání. To je šest metrů krát necelých šest metrů. V mnoha materiálech jsou tyto „byty“ označované za startovací. To znamená, nejspíš, že jsou to „byty“ pro mladé. No, cena tomu příliš neodpovídá. Pod tři miliony se dostanete v nabídce jen u dvou „bytů“, jeden z nich má převratných 16,2 m2. To jsou čtyři kroky dopředu, čtyři kroky do strany. Tam zaplatíte jen 2 387 000,-. To je skoro zadarmo, že jo.

Newspeak z PSN

Proč neustále uvádím slovo „byt“ v uvozovkách? Develeper PSN tak vlastně rozhodl, protože u něj si nekoupíte byt, ale, jak uvádí ve svých materiálech, koupíte si, cituji: „To vše za dostupnou cenu od 2.000.000 Kč za designovou jednotku, ke které získáš obývák zdarma.“ To už je, řekl bych, dokonalé zmatení pojmů. I s tím neuctivě nuceným kamarádským tykáním.

Pohled do reality a do snů

Realita sousedů v Praze: Bydlí vedle sebe několik let, neznají se jménem, neví o sobě lautr nic, byt využívají opravdu jen na přespání, pokoukání se na televizi a umytí sebe sama. Vše okolo je jim ukradené. Za domov neoznačují panelák, v kterém je jim souzeno bydlet, ale byt, kde každý večer zaparkují své výdělečné tělo. Soused je cizí člověk. V drtivé většině případů úplně cizí člověk, kterého, možná, na chodbě pozdravíme, protože je nám nějaký povědomý, ale to je tak všechno. Je to vlastně logické, v Praze jsou lidi všude a neustále a jeden je prostě rád, že se těch oblud na chvíli zbaví tím, že za sebou zabouchne dveře.

Sny o sousedech v Praze: Developer PSN to vidí jinak. Renovací starého hotelu a přebudováním jeho pokojů na spaní v „byty“ vyřešil prachy. Teď co s přízemím? Co takhle udělat pozlátko, ponechat vrátného (kolem kterého projít pod parou bude fakt zážitek), až po společenskou místnost, kde… kde bude probíhat co? Kde se budou družit sousedi? Proč by to dělali (viz realita sousedů v Praze)? Televizní místnost? Že by někdo vyrazil na telku mezi lidi? Proč? Osvědčí se maximálně prádelna (protože v bytě místo na pračku nebude, to ne) a fitko, které PSN slibují zřídit. V Praze se rádi potí u cvičení.

Startovací byty?

A teď k tomu, kterak to řeší bydlení pro mladé. No, vůbec. Vzal jsem si na paškál normální byt ve stejné lokalitě, tedy na Praze 5. Byt 2+kk za cenu 4 900 000,- o velikosti 53 m2, plně vybavený, vcelku pěkný, v klidné lokalitě se zelení pod oknem. Kdyby ho prodával developer PSN, bude stát celkem 5 485 422,-. Jeho cena by tedy, podle nastavených parametrů, byla o půl milionů větší, než za kolik ho prodává realitka. Samozřejmě, v nabídce není fitko a prádelna a televizní místnost na chodbě. Ale i tak, člověk radši ušetři při koupi bytu. Do fitka si může skočit ob ulici.

Mladí lidé mohou na designové jednotky společnosti PSN zapomenout ale úplně. Proč? Je možné, a skutečně to možné je, že mladí lidé budou chtít založit rodinu. Designová jednotka s obývákem zadarmo o velikosti 30 m2 jim to nedovolí. Budou po uši zadlužení za ten kotec s fitkem, kde se sotva hnou sami, natož aby tam zplodili potomka.

Podívejme se třeba na nabídku Komerční banky: abyste si mohli koupit byt za 3 550 000,-, musíte mít našetřeno 355 000,-, povinných 10 % z ceny, banka vám následně půjčí 3 195 000. Za to koupíte byt. Pak vás čeká dvacet let měsíčních splátek ve výši 18 404,-. Pokud se takhle zadlužíte ve třiceti letech, budete onen kotec s fitkem splácet do svých padesáti let a Komerční bance zaplatíte 4 600 644,- (bez mála o milion a půl víc, to je nádherná lichva). V padesáti budete mít kotec splacený a bude nejvyšší čas založit rodinu. Mladí už nebudete, ale lékařská věda dělá zázraky, ve spolupráci s ní to dáte. Možná se dožijete maturity toho svého skrčence, který musel s vámi a vaším partnerem žít na prostoru o velikosti 30 m2. No není to báječný start do života? Abych řekl pravdu, tak my na vesnici si žijeme opravdu jako králové.

 

Vložil: Štěpán Cháb