Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sebevědomá moderátorka stále čeká. Válka s televizí Nova je totiž během na hodně dlouhou trať

11.02.2018
Sebevědomá moderátorka stále čeká. Válka s televizí Nova je totiž během na hodně dlouhou trať

Foto: Facebook

Popisek: Emma Smetana

Herečka, moderátorka a zpěvačka Emma Smetana se už nějaký čas soudí s Novou o neplatnost výpovědi v době těhotenství. Ačkoliv případ vypadal zpočátku jasně, druhé kolo projela na plné čáře. Zapomněla podat žalobu včas, nebo se Nova zachovala obzvlášť úskočně?

Emma Smetana pracovala na Nově jako moderátorka večerních zpráv. Představovala vlastně mluvící hlavu, tedy někoho, kdo ‘jen‘ zprostředkovává zpravodajství, které sepsal někdo jiný. Z dnešního pohledu je celkem jasné, že tato poněkud pasivní pozice jí asi příliš neseděla. Navíc se společně s tehdejším kolegou Hanušem Hanslíkem ozvala proti vedení zpravodajské redakce s tím, že jsou zprávy zmanipulované ve prospěch určitých politiků. Oba dokonce iniciovali audit zpravodajství, který po čtyřech měsících skončil s negativním výsledkem. Podezření se prý nepotvrdila…

Nervově situaci nezvládala

Emma Smetana prý cítila, jak v tu dobu atmosféra v redakci výrazně houstne v její neprospěch. Na serverech nějak spřátelených s Novou prý začaly vycházet dehonestující články, třeba o tom, jak oznámila, že bude pečovat o nemocného tatínka, a ve skutečnosti odletěla na dovolenou. „Přestávala jsem to nervově zvládat, požádala o dovolenou, nevyhověli mi. Požádala jsem o neplacené volno, nevyhověli mi. Nakonec nějak zasáhla již zmíněná Klára Brachtlová (jednatelka CET 21) a to neplacené volno mi domluvila. Odletěla jsem na dva a půl týdne do Brazílie a po pár dnech si tam přečetla lživý článek, že jsem na Nově oznámila, že musím pečovat o nemocného tatínka v Paříži, a místo toho jsem si odletěla užívat k moři...“ uvedla před časem v Lidovkách.

I po výpovědi měly chodit výplatní pásky

Vše vyvrcholilo tím, že obdržela výpověď, v tu dobu prý byla asi tak deset dnů těhotná. Výpověď prý chtěla napadnout okamžitě, nikoliv z důvodu těhotenství. „Můj právník Aleš Rozehnal už tehdy radil, abych tu výpověď napadla u soudu, a já si dala nějaký čas na rozmyšlenou. No a mezitím jsem se dozvěděla, že čekám miminko, a tím to vlastně bylo vyřešené. Tím se ta výpověď zrušila sama, automaticky. TV Nova se několik měsíců chovala tak, že to bere na vědomí, normálně mi dál chodily výplatní pásky, akorát jsem dál byla na překážkách v práci. To v praxi mimo jiné znamená, že ani nesmím vkročit do budovy televize. A zhruba po půlroce mi najednou žádný plat nepřišel, tak jsme se dotazovali proč. Odpověď zněla – vždyť máte přece platnou výpověď,“ popsala, jak se situace vyvíjela.

Chtěli ji prý uchlácholit

První soud tak rozhodl zcela jasně, z důvodu těhotenství je výpověď v Nově neplatná. A to se znalostí veškeré situace. „Do určité chvíle se chovali tak, jako bych byla jejich zaměstnankyně, a tím mě chtěli uchlácholit, abych nepodávala žalobu na neplanost výpovědi. Po uplynutí lhůty, o které se domnívali, že je lhůtou pro podání žaloby, mi najednou oznámili, že pracovní poměr vlastně již dávno skončil,“ uvedla Emma.

Změnili rozsudek

Nova se ale odvolala a Městský soud v Praze se jí tentokrát zastal. „Náš senát změnil rozsudek soudu prvního stupně tak, že žalobu zamítl, a to proto, že na rozdíl od soudu prvního stupně jsme dospěli k závěru, že žaloba byla podaná opožděně po uplynutí zákonné dvouměsíční lhůty,“ sdělil předseda odvolacího soudu René Fischer serveru iDnes.cz. Emma Smetana se ale hodlá bránit dál. „Po doručení rozsudku s nejvyšší pravděpodobností podáme dovolání. Jde především o princip. O to, aby tady nevznikl nebezpečný precedens. Aby podobně nechutné zacházení ze strany zaměstnavatelů nepotkávalo další těhotné zaměstnankyně,“ prohlásila. Nova se ke sporu nevyjádřila.

Žalobu měla podat dávno, ale…

Pokud si vše podle Emmy sesumírujeme, pak Emma obdržela výpověď, nicméně vzápětí oznámila vedení, že je těhotná. Z toho důvodu se domnívala, že je výpověď zrušená, a vedení firmy ji při tom nechávalo. Chodila jí totiž výplata. Po uplynutí doby, kdy mohla podat žalobu na neplatnost výpovědi, peníze přestaly chodit a Emma pochopila, že je konec. Právě tehdy podala žalobu. Je jasné, že neznalost zákona neomlouvá a že výpověď byla přes její nezákonnost platná, Emma totiž nevznesla námitky… Na druhou stranu se k ní firma nadále chovala jako k zaměstnankyni, těžko budete posílat peníze někomu, koho nemáte ve stavu… Je tudíž na dalším soudu, aby svízelnou situaci rozsekl. Přikloní se na stranu morálky a dobrých mravů, nebo půjde slepě po výkladu práva?

Vložil: Michaela Špačková