Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidi, na Nově se Zeman baví s migrantem! Mrk, mrk, kde je ten fíkus? První debatu vyhrál prezident kontumačně

23.01.2018
Lidi, na Nově se Zeman baví s migrantem! Mrk, mrk, kde je ten fíkus? První debatu vyhrál prezident kontumačně

Foto: TV Nova / repro

Popisek: Miloš Zeman odpovídá Reyi Korantengovi na první ze čtyř prezidentských debat

Autor ´kulťáren´Comebacku a Kosma dostál své pověsti krále výstižných bonmotů. Jinak řečeno, do titulku jsme použili na začátek zábavné shrnutí Tomáše Baldýnského… Tu debatu, kde byl Miloš Zeman sám, jen s moderátorem Reyem Korantengem, ale sledoval milion a půl diváků. Mnozí internetoví přispěvatelé vyčítají Drahošovi, že tam ´za sebe neposlal fíkus´, čili že nechal soupeři volné pole. A ten toho, zdá se, využil měrou vrchovatou. To v zásadě musel uznat i web Svobodné fórum, který je známý svým až hysterickým odmítáním tandemu Zeman Babiš (takhle to tedy oni vidí). ´Ze samolibého mocipána vlídný stařík. Zeman se bojí, že půjde na vysočinu´, otitulkoval jejich komentátor svůj článek.

Zato ECHO 24, též prezidentův názorový odpůrce, se věnovalo převážně jednomu vtípku, jehož se Zeman v debatě dopustil: „Krátce po první prezidentské debatě zaplavily sociální sítě reakce na mrknutí, kterým chtěl Miloš Zeman vyslat vzkaz kritikům svého zdravotního stavu. Prezident tím chtěl údajně dokázat, že je v pořádku a netrpí neurologickými potížemi. K prezidentovým problémům s mrkáním se nedávno vyjádřil prezidentův kritik, neurolog Martin Jan Stránský. Konkrétně se jednalo o jeho vyjádření, že prezident nemrká oběma očima stejně, což není přirozené a značí u starších lidí většinou poruchu mozku či nervů. ´Dovolte, abych na vás mrknul,‘ kontroval v pořadu TV Nova Zeman a zamrkal na moderátora Reye Korantenga, aby dokázal, že se kritik mýlí,“ napsali.

Je to nepříjemné, ale říct to musím

Že Jiří Drahoš se pravděpodobně svou neúčastí na Nově dopustil chyby, soudí i jeho podporovatel, bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček: „Rozhovor Miloše Zemana s Rayem Korantengem na Nově jsem sledoval s velkou pozorností.  Je to nepříjemné, ale říct to musím: MZ v něm ukázal své rétorické přednosti naplno. Ano, pomohlo mu, že RK netrval na zodpovězení otázek. O Nejedlém neřekl MZ nic a RK mu to nepřipomněl. U Mynáře se spokojil s odpovědí, že kancléř žádnou prověrku mít nemusí, a nepřipomněl MZ jeho vlastní slib, že pokud Mynář prověrku nezíská, odvolá ho. A tak podobně. Miloš Zeman však po celou hodinu používal krátké, srozumitelné věty (skoro každá z nich by mohla sloužit jako novinový titulek). Krok za krokem budoval dojem státníka, politika oddaného principům a současně vnímavého k hlasu lidu. Všechno nepříjemné odbyl jako bzučení mouchy. A rozhodně nepůsobil jako člověk v posledním tažení. Naopak, byl ve formě,“ okomentoval nedělní debatu na svém Facebooku.

A dodal: „Ve dvou nadcházejících debatách čeká Jiřího Drahoše opravdu velká zkouška. Právě v nich se může, vzhledem k vyrovnanosti preferencí obou kandidátů, o příštím prezidentovi rozhodnout. Věřím, že Jiří Drahoš bude připraven.“

A co říká Drahošovi nakloněný internet?

 

Téma Dublin

„Velmi dobré. Přišel kultivovaně oblečený, kultivovaně argumentující, důstojný a de facto pokorný politik,“ tak zhodnotil vystoupení prezidenta Miloše Zemana na televizi Nova politolog Jan Kubáček pro prezidentovi nakloněné Parlamentní listy.cz. Podle politologa si hrál Miloš Zeman i s emocemi. „To je u Miloše Zemana vidět málokdy, aby v podstatě cíleně i vyvolával soucit. Ať to bylo zmíněním útoků na jeho zdraví, ať to ohledně emocí bylo převedení ekonomické diplomacie na pracovní místa, nebo zdvihání tématiky patriotismu o tom, že si zasloužíme býti státem, který bude vnímán důstojně a s respektem...“ míní Kubáček a poukazuje i na další velké téma, které souvisí s migranty. „V případě svého znovuzvolení bych odmítl podepsat tzv. Dublin 4,“ uvedl totiž Zeman.

„Téma, které bude podle mého odhadu žít v dalších dnech. A Jiří Drahoš už bude konfrontován v podstatě tak, jak se vymezil Miloš Zeman. Když Miloš Zeman řekl, že nepodepíše a že bude úkolovat vládu, aby odmítla toto rozhodnutí, tak Jiří Drahoš už je teď v situaci, že v lepším případě bude opakovat to stejné, ale bude až druhý po Miloši Zemanovi, anebo se dostane nějakým tlakem do nějaké uhýbavé odpovědi a tím bude ztrácet,“ řekl také Jan Kubáček.

A co dál, pánové?

Prezident Miloš Zeman vystoupil ještě jednou bez oponenta, a to v pondělí na TV Barrandov. Jeho soupeř, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, zvolil totiž opět jiný program – osobní setkání s voliči v pražské Lucerně spolu s dalšími kandidáty z prvního kola – Michalem Horáčkem, Markem Hilšerem a Pavlem Fischerem. Ti mu opakovaně vyjádřili podporu. Zeman s Drahošem se před kamerami utkají až v úterý v debatě televize Prima a poté ve čtvrtek v České televizi.

Pondělí bylo také posledním dnem, kdy šlo bez hrozby sankce zveřejnit výsledky průzkumů k prezidentským volbám. Podle šetření agentur Median a Kantar TNS pro ČT, které bylo zveřejněno v neděli, mají oba kandidáti zhruba stejnou voličskou podporu kolem 45 procent. Před prvním kolem volby se předpovědi agentur splnily, pokud šlo o silné postavení Zemana i Jiřího Drahoše, kteří nakonec postoupili do druhého kola. Volební místnosti se otevřou opět v pátek odpoledne. Kdo bude hlavou státu po dalších pět let, bude známo o den později.

Vložil: Anička Vančová