Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Česku vysílá nová televize, její satirický pořad ihned vyvolal skandál

18.01.2018
V Česku vysílá nová televize, její satirický pořad ihned vyvolal skandál

Autor: ECHO24 / repro

Popisek: Jindřich Šídlo

Těsně před zahájením prvního kola prezidentské volby bylo zahájeno vysílání nové české celoplošné Televize Seznam. Načasování bylo ideální, protože tato stanice, zaměřená na zpravodajství a publicistiku, počítala se zvýšeným zájmem diváků právě v tomto termínu. Její šance na úspěch jsou značné, protože je propojena s nejnavštěvovanějším českým portálem a navíc spolupracuje se zkušenými českými novináři. Ti do tohoto média přešli zčásti z Babišových médií, ale také z veřejnoprávní České televize.

Jeden z šéfů Seznamu Pavel Zima zdůrazňuje, že televizní vysílání vnímá pouze jako další distribuční kanál k obsahu, který vyrábí Seznam.cz.  Ten na internetu denně přináší více než 250  článků a pět hodin videí.  Zatím ovšem nejde o televizní stanici plnoformátovou, ale především zpravodajskou, jejímž hlavním cílem je nabízet kvalitní a objektivní informace. 

Čau lidi, k volbám nemusíte

Chybět ovšem nebude ani zábava a politická satira, což již Televize Seznam názorně předvedla a vyvolala první skandál.  V pořadu  Šťastné pondělí totiž moderátor Jindřich Šídlo s šibalským úsměvem oznámil:  „Nevím, jestli vy, co chcete volit dnešní hlavu státu Miloše Zemana, víte tuhle věc. Vy teď v prvním kole ještě nikam nemusíte, to je letos taková novinka. Prezident, který svůj úřad obhajuje, postupuje automaticky přímo do kola finálového, které se koná až na konci ledna. I když to vám ještě řeknu přesně podle toho, jak to dopadne v sobotu. Je to třeba jako v boxu, kdy držitel titulu čeká, s kým bude definitivně o titul zápasit, a do té doby patří jemu. A to je taky důvod, proč Zeman teď nechodí do žádných televizních diskuzí se svými vyzyvateli. Nemusí. Nemusí. Upřímně, už mě tato prezidentská kampaň trošinku unavuje,“ postěžoval si Šídlo nakonec. 

Hnusná dezinformace?

Jenže tato mystifikace se údajně  začala šířit i po sociálních sítích a letáků, kde ji leckdo mohl brát vážně (jak se však později ukázalo, byli to především politici). Nakonec se dostala  až  na Ministerstvo vnitra, které ji dementovalo jako dezinformační kampaň, což je teď hodně „in“. A horlivý mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček ji dokonce označil za hnusnou praktiku, za níž stojí Zemanovi protikandidáti. Celou záležitostí se nakonec začala zabývat i policie, což na svém webu potvrdilo  právě Ministerstvo vnitra:  „Toto šíření informací nepravdivého charakteru prověřuje Policie České republiky pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb podle § 351 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů.”

 

Reklama zadarmo

Nová Televize seznam si tak nemohla přát lepší start, než že jeden z jejich pořadů vyvolal značnou    pozornost. A co týče  dohledu Ministerstva vnitra a policie, nechme se překvapit, zda budou stejně horlivě postupovat i v případě dalších dezinformací, ať už je šíří satirický pořad či kdokoliv jiný. Máme se prý na co těšit. 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace