Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Známe ho jako šéfa Barrandova, přítele luxusní Brožové. Soukup má ale záhadnější minulost

28.12.2017
Známe ho jako šéfa Barrandova, přítele luxusní Brožové. Soukup má ale záhadnější minulost

Foto: TV Barrandov / Facebook

Popisek: Jaromír Soukup, šéf TV Barrandov (a mnohonásobný moderátor tamtéž)

Není v současné době patrně většího televizního exota, než jím je Jaromír Soukup, český miliardář a majitel TV Barrandov. Lidé si všímají zejména jeho moderátorských (ne)schopností. Přitom Jaromír Soukup stále nemá dost a vymýšlí nové a nové diskusní pořady postavené na své osobě. Nad tím, kde se vlastně Jaromír Soukup vzal, se zamýšlely Hospodářské noviny.

Hospodářské noviny připomněly vůči dnešku překvapivou Soukupovu minulost. Kdo by si vzpomněl, že nynější fanda prezidenta Zemana a Tomia Okamury dříve patřil k Zeleným? Těžko si představit, jaký názorový oblouk musel Jaromír Soukup asi opsat, aby své přesvědčení takto změnil.   Jaromír Soukup patřil mezi Zelené v éře Martina Bursíka, tedy v roce 2006. Soukup a jeho agentura Medea pomáhal Zeleným s financováním, Zelení se tehdy do sněmovny skutečně dostali. A tak byl čas splatit devítimilionovou půjčku za kampaň, kterou Soukupovi Zelení dlužili. Soukup si podle Hospodářských novin měl nárokovat další kampaň, tentokrát před komunálními volbami. A to se Martinovi Bursíkovi nelíbilo. 

Ministryně si nestěžovala

Soukup se mezitím začal angažovat na Ministerstvu školství v době, kdy tam kralovala Dana Kuchtová, Soukup jí dělal náměstka. Ta si podle Hospodářských novin na Soukupa rozhodně nestěžuje: „Já o panu Soukupovi nemohu říct jediné křivé slovo. Velmi mi pomohl, do té doby jsem neměla zkušenosti s řízením tak velké instituce. Byl určitě schopným a platným náměstkem,“ říká Dana Kuchtová dnes. Spolu s Danou Kuchtovou skončil své politické angažmá i Jaromír Soukup. 

Politický bigamista?

Tím ale politická cesta Jaromíra Soukupa nekončila. Postavil se na stranu „rebelek“ ze Zelených Jakoubkové a Zubové, pro kterou financoval billboardovou kampaň Demokratické strany zelených. Ta u voličů nezabodovala a zmizela v propadlišti dějin. Následně měl Soukup podle Hospodářských novin spolupracovat se sociální demokracií, Petře Paroubkové měl dokonce pomáhat vylepšovat mediální obraz. Dále podpořil stranu Věci veřejné, pro kterou zařizoval inzerci, a to souběžně se spoluprací se sociální demokracií. Tehdy se o něm Paroubek zmínil na svém blogu: „Jsem přesvědčen, že oním nejmenovaným zdrojem MfD „z vedení“, o který se článek opírá a který mluví o mé údajné zhrzenosti, je právě tento politický bigamista, Jaromír Soukup.“ 

Televize jako nástroj ovlivňování politiky?

V roce 2012 zakoupil Jaromír Soukup televizi Barrandov. Televize nepatřila nikdy do první ligy, nenakupovala drahé programy, spíše sázela na programy vlastní výroby. Nyní je celkem jasné, proč si Jaromír Soukup tuto televizi pořídil. V roce 2017 začal v televizi rozhovory s prezidentem Zemanem. Ačkoliv kritika jeho moderátorských schopností byla masivní, Jaromíra Soukupa to od moderování neodradilo, ba právě naopak. K Týdnu s prezidentem přidal ještě Instinkty Jaromíra Soukupa, Duel Jaromíra Soukupa, Kauzy Jaromíra Soukupa a Arénu Jaromíra Soukupa. Nemine tak den, abych na Barrandově nešel nějaký ten diskusní pořad, který moderuje Jaromír Soukup. „Pokud by se v britské soukromé televizi na obrazovce objevil ředitel či majitel televize, přišla by o licenci. My takovou úpravu bohužel nemáme, což samozřejmě nabídlo prostor nejprve Vladimíru Železnému a nyní Jaroslavu Soukupovi k používání televize jako nástroje na ovlivňování politiky," sdělil Hospodářským novinám bývalý předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák.

 

Podporuje jen některé

To, že je podle Hospodářských novin Jaromír Soukup špatný moderátor, ale není jediný problém. Jeho diskusní pořady celkem nepokrytě nadržují určitým stranám a politikům, což odsouhlasila dokonce i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání: „Uvedené vydání vysílané v období před prezidentskými volbami bylo koncipováno takovým způsobem, že výrazně favorizovalo jednoho z kandidujících, stávajícího prezidenta Miloše Zemana,“ uvádí se v tiskové zprávě Rady. Jaromír Soukup má nyní do 30 dnů vysvětlit, jak zachovává v tomto pořadu vyrovnanost. A to není jediný jeho problém. Radě se nelíbí také prezentace časopisů, které Soukup vydává, v jeho diskusních pořadech. Jaromír Soukup sám rozhovory nedává, ani není aktivní na sociálních sítích, takže kolem něj panuje celkem tajemno. Přesto se proslýchá, že by prý chtěl sám aktivně vstoupit do politiky. Otázkou tedy zůstává, v jakém dresu. Ačkoliv dříve tvrdil, že jeho „srdce je zelené“, blíže má dnes k úplně jiným stranám. K jakým, je z jeho pořadů celkem nasnadě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková