Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drogy, kriminalita, šikana, rasismus, záškoláctví, gambling: Když si filmy o sobě točí samy děti

25.06.2013
Drogy, kriminalita, šikana, rasismus, záškoláctví, gambling: Když si filmy o sobě točí samy děti

Foto: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

ROZHOVOR Minulý týden proběhlo v pražském kině Světozor slavnostní vyhlášení výsledků filmové soutěže Antifetfest 2013. Skupina mladých filmařů „Laundry films“, kteří tvoří pod hlavičkou komunitního centra Prádelna na Praze 5, ani letos neodešla s prázdnou. Podrobnosti přiblížil 1. zástupce starosty městské části Praha 5 JUDr. Petr Lachnit.

Co to je vlastně soutěž Antifetfest a co se skrývá pod názvem Laundry Films?

Antifetfest je amatérská filmová soutěž pro děti ze základních a středních škol, kterou pořadá Hlavní město Praha ve spolupráci s městskými částmi a Pražské centrum primární prevence. Náměty soutěžních snímků jsou např. drogová závislost, kriminalita, šikana, rasismus, záškoláctví, gambling, domácí násilí apod. Snímky točí přímo studenti ZŠ a SŠ a letos proběhl již šestý ročník. Filmové snímky žáků a studentů škol Městské části Praha 5 již tradičně sbírají ocenění, velký podíl na nich má komunitní centrum Prádelna, kde pod názvem Audio / Video dílna probíhá volnočasová aktivita pro mládež, v rámci které vznikají hudební a filmová dílka nejen pro tuto soutěž. Filmová skupina s příznačným názvem Laundry Films tak přispěla i letos do výše zmiňované soutěže Antifetfest 2013 a získala v celopražském finále skvělé druhé místo v kategorii základních škol. Po předloňském vítězství a druhém místě v roce 2010 je to výborný výsledek. Sestava skupiny Laundry Films se průběžně mění, ale vlastně každý podaný příspěvek – zatím byly tři v průběhu čtyř let - skončil na „medailovém“ umístění, což zjevně potvrzuje kvalitu zmiňované aktivity.

Jakého tématu se týkal letošní úspěšný film?

Letošní příspěvek nesl název „Neznáš svůj život“ a představoval vlastně video k hiphopové skladbě, kterou si interpreti sami složili - včetně textové části - a nahráli. Refrén samotné skladby poměrně přesně zachycuje poselství a atmosféru snímku: „Život není lehký, ale musíme jít dál, je to strašně těžký letět přímo ke hvězdám ...“. Tvůrci patřící k žákům 2. stupně základních škol na svůj věk překvapivě vyzrále a citlivě zachytili stinné aspekty života svých vrstevníků i celé společnosti – prázdnotu, bezcílnost a beznaděj, drogovou závislost, prostituci a další negativní a patologické jevy každodenního života. S touto tematikou velmi dobře souzněla i formální stránka – celek byl pojat jako hudební videoklip reflektující postupy a atributy současné rapové a hiphopové scény. Konečně i v tomto žánru bychom našli spousty tematických koincidencí.

Letošní videopříspěvek do soutěže můžete shlédnout ZDE

Mají tyto „filmy“ i nějaký hlubší dopad kromě výplně volného času při jejich vytváření?

Určitě se dají vysledovat minimálně dva druhy potenciálního přínosu. Prvním je skutečnost, že sami tvůrci při vytváření filmu poznají kromě řemeslných základů a postupů také především sami sebe, svoje vidění světa a problémů kolem sebe, čímž u nich může dojít i k výrazné sebereflexi a potenciálně žádoucím proměnám chování a přístupu k okolí a v hlubším aspektu i k pozitivním změnám hodnotového žebříčku. Zkrátka proces tvorby obnáší i nutnost pečlivě se zamyslet na danou problematikou, provést exploraci a uvědomit si všechny konotace. Druhý přínos analogicky vychází ze samotného pohledu tvůrců jako určité věkové skupiny. Přece jenom problém běžného života viděný očima „náctiletých“ a  především jeho ztvárnění je pro vrstevníky mnohem přístupnější, přirozenější a ve svých důsledcích poučnější a přínosnější nežli jakákoliv filmová agitka jejich rodičů. Proto se některé z filmových příspěvků soutěže Antifetfest používají v programech primární prevence na školách apod. Obecně si myslím, že tento přístup a využití moderních technologií a postupů v oblasti prevence patologického chování dětí a mládeže je velmi dobrý a efektivní, a samozřejmě mne těší, že tvorba zástupců naší městské části dosahuje takovýchto úspěchů. Navíc je to pro mne další potvrzení smysluplnosti a funkčnosti komunitního centra Prádelna coby místa nabízejícího kromě jiného kvalitní volnočasové aktivity pro děti a mládež Prahy 5.

Vítězný film „Šikana“z roku 2011 je ZDE

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace