Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Boldog új évet! Čili šťastný nový rok. (Každý Maďar může za to, že je Maďar). A prozradím své tajné novoroční předsevzetí. Celý rok 2017 budu kapybara. TÝDEN V OBRAZECH

03.01.2017
Boldog új évet! Čili šťastný nový rok. (Každý Maďar může za to, že je Maďar). A prozradím své tajné novoroční předsevzetí. Celý rok 2017 budu kapybara. TÝDEN V OBRAZECH

Foto: Bored Panda

Popisek: Všichni milují kapybary! I králíčci.

Pondělí 2. ledna nového roku Léta Páně 2017 (Židi počítají mimochodem již rok 5777), deset dopoledne. Venku mrzne a mráz, jak píší média, přichází z… No z Kremlu asi ne, tentokráte je v tom Putin nevinně, spíše odněkud ze Stockholmu. (Po internetu koluje tenhle fór: Norský Somálec pobodal v Londýně Američanku, Australanku, Izraelce a Brita. A pak, že multikulturalismus selhal; a to v tom ještě určitě má prsty Putin.) Prostě studený arktický vzduch; a bude hůř. Tedy, já jsem dnes samá literární narážka, koukám, tak ještě jedna: Píši vám, Karino… Dnes má svátek ta slečna, co jí Jiří Orten adresoval svou slavnou báseň. A konec s literaturou, ostatně já se jí dnes už vyhýbám obloukem, protože ´umčo´ (krásný výraz pro umění, jenž jsem ukradla z rozhovoru Tomáše ´Comeback´ Baldýnského) musí, z mne neznámých důvodů špatně končit (díky nastotisíckrát, deprese si umím pořídit sama, k tomu knížku nepotřebuju) – takže teď čtu Harryho Pottera, už asi po stodesáté. Mimochodem, s Prokletým dítětem se neotravujte, nenapsala ho brilantní J. K. Rowling, takže literární úroveň je asi jako většina fanouškovských pokračování čarodějnické ságy – nevalná; jsou to vyhozené prachy… Literární vědec by tento perex nazval volným řetězem asociací (anebo blábolů, to spíš; oni jsou to drsní hoši). A tak se dalším oslím můstkem dostávám k…

Módě a Číňanům (v Česku stále populárním): „2017 je rok extravagantního kohouta, máme se více zdobit a pýřit se módním a stylovým peřím. A protože to bude rok ohnivého kohouta, tak prý budou v kurzu odstíny červené a chybu neuděláme ani černou či bílou. Jiné zdroje naopak preferují žlutou v „sienna“ verzi a hnědou, doplněné zlatou,“ nalezla jsem na FB. Tak jen to počasíčko a hnedle se dostaneme přes další oslí můstek k těm kapybarám.

 

Tohle je vzácná fotka! Pořídil ji muzikant a hudební promotér Romek Hanzlík, který si tak dlouho pro zábavu fotil, až dostal vloni na podzim ocenění Czech Press Photo.

Všichni milují kapybary

Proč zvířata tak moc milují kapybary? To byla otázka, kterou si položili na jedné sociální síti a tak se web Bored Panda rozhodl, že to trochu prošetří. (Na vysvětlenou: Bored Panda je často vykrádaný web; třeba Reflex.cz z něj dělá články jak na běžícím pásu, který publikuje série fotek, krásných, anebo zábavných, velmi často se zvířátky.) A fotografické důkazy jsou více než přesvědčivé. Zdá se, že každé zvíře rádo tráví čas s kapybarami, které, chudinky, vypadají jako hybrid mezi krysou a prasetem. A důvod? Pravděpodobně leží ve faktu, že kapybary jsou velmi společenská zvířata, která žijí ve skupinkách po deseti až dvaceti. Tohle roztomilé zvíře je největší hlodavec na světě, dorůstá velikosti až 134 cm a váží až 66 kg. Pochází z Jižní Ameriky a je obojživelný savec, takže žije u vody. Následující fotky poslali na Bored Panda jeho čtenáři.

Kapybara je největší žijící hlodavec. Jejich přirozeným prostředím jsou tropické a teplé kraje Jižní Ameriky východně od And, vždy blízko vody. Od Panamy až po ústí La Platy u Buenos Aires v Argentině, východně od And. Kapybara žije ve vodním prostředí všude tam, kde ještě nebyla vyhubena (fuj, o tomhle ještě bude řeč…). 

 

 

Kapybary žijí i na savanách severovýchodní Bolívie; tam se mohou potkat s dravými ptáky. I s těmi se kamarádí.

 

 

Ocas kapybary nemají, resp., jak se píše na Wikině, není vyvinut. A mezi prsty se nachází krátká plovací blána. Na předních končetinách jsou čtyři, na zadních pouze tři prsty, zakončené drápy ve tvaru kopýtka. Zajímavé zvíře, že?

 

 

Jméno kapybara má původ v indiánském jazyku Guaraní a znamená doslova pán tenkého listí čili trávožrout. Ale, jak vidno, nepohrdne ani nějakou tou zeleninkou. A podělí se s kachničkou.

 

A právě proto jsem si dala předsevzetí, že budu kapybara. Kamarádí se všemi, je mazlivá, přítulná... Můžete se připojit - budeme-li všichni kapybary, zavládne v Česku přátelštější ovzduší.

 

Ano, kapybara se ráda koupe. (Vodní prostředí jsou kapybary nuceny vyhledávat i z termoregulačních důvodů, neboť na souši se jejich mohutné tělo rychle přehřívá.) A zjevně neodolá mít v bazénku společnost.

 

Pusu! I krysky se kamarádí se svou větší hlodavčí sestřenkou.

 

Kapybara obsypaná ptáčky... 

 

A opičkami.

 

Na návštěvě u morčat.

 

Kapybarátko je k sežrání, že jo?

 

 

Chycená mláďata kapybar se dají snadno ochočit a jsou velmi přítulná. Ve venezuelských i brazilských vesnicích jsou často kapybary chovány zejména indiány jako domácí mazlíčci, mohou se naučit spoustu povelů podobně jako pes.

 

Bohužel se v na populaci kapybar podepisuje lov pro maso a pro kůži. Navzdory lovu je však počet kapybar ve většině oblastí dosud relativně velký. Honáci dobytka ve Venezuele často kapybary loví jen pro zábavu, aby vyzkoušeli rychlost a obratnost svých koní. Ve Venezuele se také experimentuje s farmovým chovem kapybar pro maso.

 

Je to jasný, chci být kapybara!

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

 

Vložil: Anička Vančová