Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Můj anděl strážný už mnohokrát prokázal, že stojí při mně. Tak proč bych mu měl teď vyčítat, že mě opustil? Ne, zřejmě už přišel čas… Karel Gott se loučil, vzpomínal a povzdechl si: Tahle doba mi nesvědčí

07.12.2016
Můj anděl strážný už mnohokrát prokázal, že stojí při mně. Tak proč bych mu měl teď vyčítat, že mě opustil? Ne, zřejmě už přišel čas… Karel Gott se loučil, vzpomínal a povzdechl si: Tahle doba mi nesvědčí

Foto: Facebook

Popisek: Karel Gott na podzim vystoupil na koncertě rádia Impuls

Karel Gott je po nemoci zpátky. A pokud už jste slyšeli píseň k druhému dílu vánoční pohádky Anděl Páně, asi souhlasíte, že ve formě. Navíc jde o duet, který nazpíval s vlastní dcerou. Jedno oko nezůstane suché. Karel Gott v rozhovoru pro MF Dnes poprvé otevřeně hovoří o nemoci, o comebacku a o tom, jak mu nevyšel klidný důchod.

Kdo přišel s nápadem, aby píseň nazpíval se svou dcerou Charlotte? Oslovil mě Ondřej Soukup, autor písně, a poté, co jednou někde slyšel zpívat Chalottku, navrhl režiséru Strachovi, aby v due-tu se mnou zpívala právě ona. Zpětně musím říct, že díky našemu prvnímu společnému duetu se zrodil zároveň i krásný a věrohodný příběh. Příběh je pro každou produkci důležitý a ten také po mně vždycky chtěli v německé nahrávací společnosti Polydor,“ vysvětluje Gott v rozhovoru pro MF Dnes genezi budoucího hitu.

O příběhu a zázracích

„Mnohokrát se stalo, že když jsem jim nabízel nějaké písně, řekli: Hezké, ale máš k nim nějaký příběh? To je základ marketingu - každé zboží se dnes prodává s příběhem. A ten tady je, táta vypráví dcerce a ona ho pobízí - povídej dál, tati, bylo nebylo! Získá to tím na uvěřitelnosti,“ usmívá se. A ten jeho příběh také stojí za to. Loni o Vánocích kvůli chemoterapiím ztratil hlas, byl přesvědčený, že návrat do showbyznysu nepřipadá v úvahu. Zázrak? „Z pohledu medicínského na zázrak nevěřím. Je to úspěch týmu lékařů. Ale kdybych to měl hodnotit jako duchovní, uměl bych to jako zázrak vysvětlit. Rabín by asi řekl: Jestli tohle nebyl zázrak... tak to musí být zázrak,“ říká Karel Gott.

Přestaňte s chemoterapiemi, psali mu léčitelé

Za vše prý děkuje lékařům a jejich profesionalitě. Do toho mu ale prý psali i různí léčitelé. „Těch bylo hodně, přicházely stovky dopisů od různých alternativních léčitelů. A představte si, že někteří mi ještě posílali jmenné seznamy osobností, které už vyléčili. Příklad: jeden mi napsal, že mě zaručeně vyléčí, ale pouze za podmínky, že okamžitě přestanu s „tou chemií", pojedu k němu a dva nebo tři měsíce mě bude léčit. A teď si vyberte, když jde o život. Vsadíte na léčitele? Nebo na nemocnici s řadou špičkových specialistů, kteří mají zkušenosti a k tomu ještě světovou techniku? Věřím, že prověřená alternativní léčba může mít svůj význam a efekt. Osobně jsem se na doporučení s několika léčiteli setkal a probírali jsme i jiné možnosti doplňkové, podpůrné přírodní léčby,“ vysvětluje zpěvák.

Před pětačtyřiceti lety mu prorokovali tři měsíce 

Dopisů, týkajících se nemoci, mu prý chodí stovky. „Podobně jako před lety, kdy jsem dal mnoha mužům naději, že je možné mít děti i v sedmdesáti, jsem nyní dostával dopisy od lidí, kterým můj příběh dodal naději, že s podobnou diagnózou lze úspěšně dosáhnout uzdravení.“ Jak pokračuje s rekonvalescencí? „Nejužitečnější radu si nesu v sobě už pětačtyřicet let, když mě léčili se žloutenkou. Tehdy jsem při jedné vizitě předstíral spánek, abych se nepřímo dozvěděl víc, a jeden z lékařů nade mnou konstatoval - no, ten si tady pobude tak tři měsíce, než se z toho dostane. A za týden nato jsem už seděl v čínské restauraci a jedl ostré jídlo, ačkoliv to byla jedna z položek, které jsem měl škrtnout,“ vzpomíná božský Karel.

Tělo ví, co potřebuje

„Když jsem o té tvrdé dietě vzápětí vedl řeč s primářem, tak na moji otázku, jestli mám opravdu důsledně dodržovat všechna doporučení této diety, například že si nemůžu dát rok ani skleničku piva, mi dal radu - dejte si cokoliv, na co dostanete chuť. Příroda je mocná, tělo samo vám vy-šle nejlepší signály, co potřebuje. A od té doby věřím svému tělu. Co chce, to mu rád dopřeju,“ usmívá se.

Měl jsem hezký život

Byl prý ale smířený i s tím, že to nedopadne dobře. „Myslel jsem na to, že mi můj Anděl strážný už mnohokrát prokázal, že stojí při mně. Tak proč bych mu měl teď vyčítat, že mě opustil? Ne. Zřejmě už přišel čas, takhle jsem to bral. Prožil jsi krásný život, řekl jsem si, a dostal jsi mnoho příležitostí svůj talent darovaný shůry rozdávat lidem pro radost. A teď je prostě konec, to k životu patří - tak ti děkuju, bylo to fajn.“

Co když mě to nejlepší ještě čeká?

„Zároveň jsem však v nemocnici nic nevzdával. Ráno za mnou přišli: Tak, pane Gott, dneska nejdřív tyhle prášky, pak injekce, pak musíte ještě na magnetickou rezonanci. Výborně, tak jedu! Panika? Konec? Úvahy, že to je přece strašné, že přece neodejdu teď, v tom nejlepším? Ne, žádná panika. Naopak, co když mě to nejlepší ještě čeká? Jak mohu vědět, že to nejlepší mám za sebou,“ ptá se Karel Gott. Hodně mu prý pomáhaly také myšlenky na ženu a holčičky.

Sinatra to nejlepší nazpíval s indispozicí

A pak, s uzdravováním, přišly myšlenky na návrat na scénu. „Já si tehdy vzpomněl na řadu podobných případů, i z řad světových velikánů. Frank Sinatra - tomu v jednapadesátém roce bez laserů jednoduše odoperovali uzlík na hlasivkách, což pro zpěváka znamená, že se mu poté už nikdy nevrátí jeho původní kvalita hlasu. A on přitom to nejlepší nazpíval až po té operaci. To nejlepší, co od něj známe, natáčel vlastně v indispozici. A jaká to byla sláva. Jeho hlas získal na výrazu. Řeší také snad někdo, že Joe Cockerovi při You Are So Beautiful na konci nedomykají hlasivky? Vůbec. Naopak - všichni se těší, až ten moment v jeho písni přijde, je to vlastně nejoblíbenější místo posluchačů na této nahrávce,“ usmívá se zpěvák.

Neříkejte mi ošklivé věci, prosí Gott

Karel Gott prostě myslí pozitivně a vyplácí se to. „Všechno negativní i pozitivní začíná v hlavě; proto například nemám rád, když mi někdo vypráví nehezké věci nebo špatné zprávy v den vystoupení. V takový den na mě nemluvte moc nahlas a říkejte mi jen dobré zprávy, a ne to, co kdo o mně říkal. Zprávy si před vystoupením vůbec nepouštím, ten den je prostě nechci slyšet ani vidět,“ vysvětluje, jak si udržuje dobrou náladu i kondici.

Trump? Dobrá volba pro šmejdy

Některé zprávy mu ale uniknout nemohly. Co si myslí o zvolení Donalda Trumpa? „Pokud by trval na svých názorech na NATO, nevnímal bych to z pohledu občana žijícího v České republice jako příznivou zprávu. Naopak velmi dobrá zpráva, vycházím-li z informací, které se dozvídám z médií, je to pro americké finančníky, burzovní stav a bankéře, včetně některých finančníků, viníků poslední velké globální krize. Ti z té prezidentské volby vyšli velmi dobře,“ rozebírá Gott prezidentskou volbu.

Jako herec je skvělý

„Během kampaně jsem ho pozoroval ze showbyznysového pohledu, profesně mě zajímala jeho rétorika a image. Herecky to uhrál velmi dobře. Mluvil srozumitelně a radikálně, čímž efektivně využil určité nervozity ve společnosti, která se upíná k vůdčím typům. Bezprostředně po volbách bylo zřejmé, že roli radikálního střelce dohrál, stal se diplomatem a už jedná. Uspěl, protože slíbil práci a pořádek. A příležitost! Protože na myšlence příležitosti pro každého stojí takzvaný americký sen,“ říká Gott.

Český sen? Mít se dobře a občas vyhrát Nagano

A jaký je podle něj ten český sen? „Mít se tak nějak průměrně dobře, ale aby nás to moc nestálo? Vyjít s každým? Jednou za čas vyhrát něco jako Nagano? Máme se relativně dobře, můžeme kdykoliv vycestovat za hranice, můžeme si ledacos koupit, i když ne všechno. Američan si také nemůže koupit vše, ale když vidí, že to je k mání, co ho napadne? Musím být úspěšný, abych si to mohl dovolit koupit. A Trump vrátil Američanům naději a sebevědomí, že si ten sen budou moci splnit,“ myslí si zpěvák.

Lyrickým tenorům tahle doba nesvědčí

Sám se ale v dnešní době dvakrát dobře necítí. „Lyričtí tenoři se v takové atmosféře necítí příliš dobře. A necítí se dobře ani ve chvíli, kdy někdo vyvolává neklid,“ říká smutně. Původně chtěl utéct – koupil pozemek a v Severních Čechách stavěl „chalupu“. Jenže to neklaplo. „Dlouho jsme toužili po tom, mít místo, kde bychom mohli dýchat čerstvý vzduch a v klidu relaxovat. Ale ukázalo se, že tam klid není vinou přetlaku zájmu některých médií. Když jsem otevřel noviny a viděl stavbu domu vyfocenou z dronu, bylo jasné, že tohle jsem si nepředstavoval. Jsou lidé, kteří říkají - buďte rád, že je o vás zájem. To ale platí jen do určité míry. Přece jen je dobré mít nějaká zadní vrátka, i kdybych je nikdy nevyužil,“ říká Karel Gott v rozhovoru pro MF Dnes. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová