Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč je pitomost točit o Baarové, když nemáme Baarovou, ale Pauhofovou, sorry. O Marilyn to platí jak přes kopírák… Před občanským budíčkem (nerušit, klimbám) o něčem jiném. TÝDEN V OBRAZECH

15.11.2016
Proč je pitomost točit o Baarové, když nemáme Baarovou, ale Pauhofovou, sorry. O Marilyn to platí jak přes kopírák… Před občanským budíčkem (nerušit, klimbám) o něčem jiném. TÝDEN V OBRAZECH

Foto: ČT

Popisek: Táňa Pauhofová jako Lída Baarová

Pondělí 14. listopadu, kolem desáté dopoledne. Venku je sluníčko, ale zima jak v řiti polárního badatele. Již ve čtvrtek nás údajně čeká občanský neklid (bude výročí Listopadu). Na sociálních sítích se prý šíří zaručená zpráva, že 17. listopadu k nám přijede Hermanova teta. A pražská kavárna je tentokráte nadmíru kreativní: „Ve výtvarné dílně ve sklepě kavárny v pražských Holešovicích vznikají zvláštní zvířecí masky jak z benátského karnevalu. Hyena, která si strhává lidskou kůži, aby odhalila svou pravou podobu, prase, český lev. Letošní oslavy budou poněkud bizarní,“ dorazilo do redakce. A ona výzva k občanskému neklidu od pánů Dyka a Bartošky (17. listopadu už to bude „občanský budíček“, vyzývající k celonárodnímu probuzení – na václavským Václaváku se v půl osmé večer rozezní zvonění budíků) se zatím tak úplně neujala: „Já si myslím, že občanská neposlušnost by měla mít spíše duchovní rozměr. Stávka možná není duchovní činnost, ale to, co tomu předchází, je. Ta stávka není psaná v první řadě. Bavíme se o tom, že lidé tady jsou někdy až letargičtí a vyhrotil se problém mezi tábory příznivců a odpůrců Miloše Zemana, který mi přijde až nechutný na obou stranách. Je to vulgární, argumenty přestaly platit a jestli se tam o něčem zmiňujeme, tak o tom, že by se o těch věcech začalo diskutovat," přiblížil záměr výzvy jeden z organizátorů pan Balous s tím, že oni nabídli klíč, poradit si ale musejí lidi sami. (Jo, a také sdělil, že kandidát na prezidenta Michal Horáček je neoslnil.)

Takže nepočítaje úmrtí, těch je tedy více než dost, což je smutné (So long, Leonard Cohen, Vlado Štancel, pražský chodec, fotograf Všetečka, Karel Hlušička i poslední ze Sedmi statečných, Robert Vaughn) se toho tak moc nestalo. Sobotka vyměnil dva ministry a jeho naopak vyzvala k odstoupení místní organizace sociální demokracie Brno-Jundrov.  A za neuvěřitelných bezmála tři tisíce liber se prodaly růžové bombarďáky Hitlerovy milenky Evy Braunové. Stalo se tak na aukci v anglickém městečku Malvern. A Plzeňáci se již, zdá se, připravují na čtvrtek. Zde neodolám a dám slovo TV Prima, která celou kauzu odhalila a poutavě popsala: „Útočí v noci a z jedoucího auta. Jejich oběti nemají šanci se bránit. Řeč je o skupině pachatelů, kteří atakují obyvatele Plzně. Přímo na ulici se do nich trefují neobvyklou municí - syrovými vejci. Televize Prima mluvila s jedním z napadených. První vaječná sprcha dopadla na záda ženy, která šla krátce po půlnoci po Masarykově třídě v Plzni na Doubravce. I podruhé měli vrhači vajec útočit v noci, tentokrát si ale vybrali Slovanskou třídu. Další živé terče, do kterých se trefovali syrovými vejci, si měli střelci vyhlédnout přímo v centru města - v Klatovské ulici. Ve všech případech se útočníkům podařilo zmizet. „Okamžitě poté, co jsme na tísňové lince  158 přijali oznámení, jsme do terénu vyslali dvě  hlídky. Ty ihned začaly pátrat po možném pachateli a podezřelém vozidle, bohužel se vozidlo vypátrat nepodařilo,” řekla televizi Prima Hana Štefflová, mluvčí PČR Plzeň-město.“ Republika Tatarstán a  ČR podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci. Hurá. A to jsem ani netušila, že Tatarstán existuje… V Praze vystoupil na playback Justin Bobr.

Ty bombarďáky jsem si nemohla odpustit… Mají monogram, dokonce. Kupec neznámý. Co s nimi bude dělat, na to nechci ani myslet.

 

Náladovou fotečku ze Šumavy pořídila má oblíbená neteř Marcela, zvaná Máca. Svatý Martin dorazil na bílém koni, tak, jak to má být. Tak to bychom měli tradiční počasí a teď již O něčem jiném, což, jak modří vědí, je film. Věry Chytilové.

 

Táňa není Lída a Michelle zase Marilyn

Abychom se dostali k tématu z titulku. Zkoumala jsem, co si pro nás připravily televize na Vánoce a zjistila, že ČT nabízí mimo jiné pyšně televizní premiéru Lídy Baarové, velkofilmu Filipa Renče. Tomu už bylo vytýkáno mnohé, hlavně že pominul nevalný charakter prvorepublikové filmové hvězdy a udělal z ní oběť doby a vášnivé lásky (ke Goebbelsovi). Do toho se teď nechci pouštět, mně jde o něco jiného. Baarová, ať už byla taková či onaká, měla obrovské filmové charisma. NĚCO výjimečného, nepopsatelného, hvězdného, něco, co buď máte, nebo nemáte – a většina nemá. (Ono tedy není moc o co stát, když si vybavíme životní osudy hvězdným prachem obdařených hereček, že.) S tím dokonce ani herecké schopnosti nemají moc co do činění. Ani krása jako taková. A to „něco“ prostě Táňa Pauhofová nemá. A zahrát se to nedá.

 

Táňa a Lída. Moc podobné si nejsou, ale o to nejde.

 

Stejnou chybu udělal i režisér Simon Curtis, který natočil menší nezávislý film Můj život s Marilyn Monroe. Marilyn hraje výborná herečka Michelle Williams (vpravo), kterou mám moc ráda - asi nejvíce ve filmu Me without you. Hraje tam i Eddie Redmayne, ale výsledek? Anotace tvrdí, že snímek nabízí „neobvykle intimní pohled na hollywoodskou ikonu a její spontánní emotivní vztah s mladým mužem, který jí rozuměl víc než kdokoliv jiný…“

Mno, Michelle hraje pitomou, ustavičně k smrti vyděšenou a deprimovanou hysterku, u níž nikdo nechápe, proč by jí měl svět ležet u nohou. A to je pravděpodobně o dvě třídy lepší herečka, než byla nešťastná Marilyn. Fyzická podobnost, či sebelepší práce maskérů to NĚCO prostě nevykutají…

Kam se xakru poděla Zoë?

Ve čtvrtek 17. listopadu můžete řádit na náměstích, občansky se probudit a tak dále, ale také můžete jít do kina. Premiéru mají Fantastická zvířata a kde je najít, v podstatě prequel potterovské ságy, jak se ukázalo. První film se odehrává v roce 1926 v New Yorku (a je úvodem nové pentalogie, k níž píše scénáře J. K. Rowling).

Hlavním hrdinou je magizoolog Mlok Scamander (Eddie Redmayne), kterému uteče pár kouzelných zvířat… Co víme o anoncovaných pokračováních? Málo. Dvojka má premiéru 15. listopadu 2018 a objeví se v ní – vedle Redmayna - i Johnny Depp, který se mihne už v letošní jedničce. Koho by si měl zahrát? Oficiální zdroje zarytě mlčí.

Fanouškovské spekulace ale začínají u Gellerta Grindelwalda, slavného černokněžníka, který má dlouhou historii se samotným Brumbálem. Grindelwald byl nedávno potvrzen jako výrazná postava nových filmů a zastaví se prý už v prvním. A ať už ho hraje Depp nebo ne, jeho účast by mohla znamenat návrat Brumbála a řadu událostí, na něž se vzpomíná v potterovských románech…

Původně byly v plánu tři díly, Rowlingová ale nedávno oznámila, že jich dostaneme rovnou pět. Na podzim 2018, 2020, 2022 a 2024 se tedy znovu setkáme s Mlokem Scamanderem, který má stát v centru téhle šlamastyky. A studio Warner Bros. se určitě modlí, aby první film uspěl, protože jinak bude muset celou ságu „nenápadně“ zrušit, jak poznamenal web Edna.cz.

Trochu jsem se v tom pošťourala a zjistila záhadnou věc. Už v jedničce, na kterou se mimochodem děsně těším, hraje Zoë Kravitz, dcera slavného muzikanta Lennyho Kravitze. Jenže nevíme, koho. Jako jediná je na IMDB.com uvedena bez jména postavy… A co je ještě zajímavější, kromě Eddieho a Johnnyho je jako jediná další herečka již teď uvedená v dalších pokračováních. Uááááááá.

Jak proslavit malou zemi po celém světě? Mít svého Petera Jacksona

Režisér Pána prstenů, King Konga a Hobita se narodil v novozélandském přímořském městečku Pukerua Bayi a… No, kompletního Tolkiena natočil na Novém Zélandu, to je hned 6 megafilmů. I jeho  další velký projekt, kde se ale neujme režie, bude mít kompletní „prstenové" zázemí, jde o  postapokalyptické sci-fi Mortal Engines. Jackson dodá scénář a zajistí produkci.

Na adaptaci románu Philipa Reevea (u nás vyšel pod názvem Smrtelné stroje) pracují i Jacksonovy „středozemské" kolegyně Fran Walsh a Philippa Boyens a šéfovat mu bude Christian Rivers, trikový expert a jeden ze stěžejních realizátorů hobití trilogie. Obrovská jezdící města, která se na zpustošené Zemi perou o zbytky přírodních zdrojů, ožijí před kamerou již na jaře na Novém Zélandu.

Kámoši jak hrom: Han Solo a Lando zamlada

Když už byla řeč o světě hobitů, tak snad ještě Hvězdné války, že. Letos v prosinci nás čeká Rogue One, první hraný spin-off Star Wars, a v květnu 2018 z hlavní ságy vybočíme znovu. Phil Lord a Chris Miller (21 Jump Street, Lego příběh) chystají sólový film s mladým Hanem Solem, v němž se slavného pašeráka chopí Alden Ehrenreich. A jelikož do premiéry zbývá jen rok a půl, pomalu se shání i zbytek obsazení, které se právě rozrostlo o Donalda Glovera. Jeden z tahounů seriálu Community, jehož jste mohli vidět v Marťanovi (a příští rok se objeví v komiksárně Spider-Man: Homecoming), si zahraje Hanova kamaráda Landa Calrissiana. Billy Dee Williams tak po letech předává štafetu, a výjimečně to nedoprovází fandovská bouře, protože se Glover na mladého Landa náramně hodí. Snad v samotném filmu dostojí vysokým očekáváním. Jinak si totiž tradiční hněv, který ho v současnosti míjí, vypije dvojnásob po premiéře. Jak poznamenali v sekci Novinky na CSFD.cz.

Disney koupil práva k StarWars, takže šťaví, co to dá... 

 

Jon Snow hulí! Foto jako důkaz

Natáčení ve Španělsku si herci i producenti megaúspěšného seriálu HBO dlouhodobě pochvalují. Jenže kromě ochotného komparsu a teplého počasí na ně čeká i jedna nepříjemnost. Stále častěji totiž záběry z nádherných exteriérů sledují i nedočkaví fanoušci, již své snímky následně zveřejňují na sociálních sítích. A hned několika z nich se podařilo odhalit, kterým směrem se bude úspěšný seriál v příští sérii ubírat. Poslední díly naznačily, že Jon Snow bude hrát v následujících dvou sériích opravdu velkou roli. Potvrdila se dlouho předpokládaná identita jeho rodičů (Lyanna Stark a Rhaegar Targaryen) a on, navzdory opakovaným ujištěním producentů, vstal z mrtvých. Bylo tedy logické předpokládat, že se časem pozná se svou „tetou“ Daenerys a jejími draky. Vypadá to ale, že k tomu dojde dříve, než by kdokoliv čekal, a navíc nepůjde o jediné překvapivé setkání. Fotografie ze španělského ostrova Gatzelugatxe potvrzují, že se na jedné pláži setkají Daenerys, Tyrion, Jon a Jorah Mormont.

 

Už se nemůžu dočkat - další série se měla vysílat v dubnu 2017, ale prý se zpozdí, kvůli zimě. 

 

To by se exministru Němečkovi nelíbilo.

 

A ještě něco pro dámy: Hot sexy Kit Harrington (Jon Sníh) chodí s Rose Leslie. Známe ji z Panství Downton, hlavně ale jako bojovnici Ygritte, která to má ve Hrách o trůny už za sebou, zato tam ale sbalila největšího fešáka. (I když já osobně, kdybych měla na výběr, randila bych spíš s Jaimem Lannisterem, čili Nikolajem Coster-Waldau. No nic, to vás asi nezajímá…)

Co dělá Rob Stark, který zahynul při „krvavé svatbě“?

Hraje (tedy jeho představitel, Richard Madden) v super novém seriálu Medici: Masters of Florence (Medicejští, pánové Florencie). Právě ho dávají, můžu jen a jen doporučit. Italové si natočili perfektní seriál ze své minulosti, kam angažovali i Dustina Hoffmana. Vytopili asi slušné peníze, ale výsledek stojí zato.

 

Rob hraje Cosima Medici. 

 

Dustin Hoffman jako zakladatel dynastie Medici...

 

Francouzi se také plácli přes kapsu a natočili si seriál o Ludvíku IV., králi slunce. První série Versailles běžela vloni, chystá se druhá. Výborné, lze s čistým svědomím doporučit.

 

No a Češi se přes kapsu neplácli a k výročí Karla IV. natočili Hlas pro římského krále, který vypadá jako televizní vánoční pohádka, kterou spáchal opilý scenárista za odpoledne.

Svět pod hlavou Radima Špačka

 

Radim Špaček, držitel Lva za Pouta, se teď pohybuje na mlhavém severu, v Liberci, Ústí nebo Mostě. Točí spolu s Markem Najbrtem nový kriminální seriál České televize Svět pod hlavou, zasazený z velké části do 80. let. V sérii inspirované kultovním britským dílem Life on Mars se v hlavních rolích objeví Václav Neužil a Ivan Trojan. Projekt je to nadějný, kromě Špačka za ním stojí kvalitní scenáristé Ondřej Štindl (jako hlavní scenárista), Robert Geisler a Benjamin Tuček (tvůrci Kanceláře Blaník).

Jedna obyčejná neděle ve Slavonicích

Tuhle krásnou fotku jsem našla na Facebooku Radky Doležalové, která k ní napsala: „Neděle ve Slavonicích - Jan Svěrák, Tereza Voříšková a parta dětí, Po strništi bos.“

 

O co jde? Nový film týmu Svěrák a Svěrák Po strništi bos o rodině Součkových dějově předchází Obecné škole, kterou Jan Svěrák podle otcových vzpomínek natočil v roce 1991. I v aktuálním příběhu s mírnou fabulací vzpomíná na své dětství za druhé světové války.

„Tatínek vždycky píše příběhy inspirované svým životem,“ poznamenává Jan Svěrák, který podle otcových scénářů natočil většinu svých filmů, naposledy před třemi lety pohádku Tři bratři. Tatínka, jehož si v Obecné škole zahrál Zdeněk Svěrák, představuje nyní Ondřej Vetchý, maminku Tereza Voříšková. Vypadá to nadějně, ostatně jako vždy, když točí Svěrák. Někde jsem na FB četla, že Kolja udělal pro ČR víc, než CzechTourism za pětadvacet let. Souhlas. A určitě to vyšlo levněji.

Co dělají, když netočí

 

Jan Tříska slaví osmdesátku, to plešaté je Sobotka.

 

Arnold Schwarzenegger vzal syna na pivko, stylově, na Oktoberfestu v Mnichově. 

Anna Vančová  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Anička Vančová