Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celý život byla zamilovaná, a když potkala další lásku, dokázala za sebou nekompromisně pálit mosty. Pět osudových mužů nádherné blondýny, které osud uchystal obrovské utrpení. Tajnosti slavných

02.11.2016
Celý život byla zamilovaná, a když potkala další lásku, dokázala za sebou nekompromisně pálit mosty. Pět osudových mužů nádherné blondýny, které osud uchystal obrovské utrpení. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Česká „Bardotka“ Jana Brejchová

Režisér, herec, herec… výčet partnerů legendární Jany Brejchové zahrnuje jenom slavná jména. Bylo jich pět a citům, které jí předepsal scénář, snadno podléhala i mimo kameru. A dokázala jít velmi rázně za svým. Výjimkou byl pouze ten první.

Již půldruhého roku pobývá herečka Jana Brejchová v Léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole a její zdravotní stav je velmi vážný. Je připoutána na lůžko, odkázaná na nepřetržitou lékařskou pomoc. Navíc nyní její dcera Tereza Brodská prozradila médiím tragickou skutečnost – herečce odumírá bílá hmota mozková. A tak se už nevrátí nejen před kameru, ale bohužel zřejmě ani domů. „Ona potřebuje nepřetržitou zdravotní péči a já nejsem odborná sestra ani lékař. Nikdy bych si netroufla ji mít u sebe. Ten stav to ani neumožňuje,“ povzdychla si Tereza v rozhovoru pro Expres.cz a dodala: „Já jsem realista a všichni víme, že ten stav se nezlepší, ale budeme všichni doufat, že se ani nebude zhoršovat.“

Zrodila se česká BB

Česká Brigite Bardot se narodila 20. ledna 1940 v Praze jako druhá z osmi dětí, z nichž se dospělosti dožilo šest. Hereckou kariéru odstartovala v pouhých třinácti letech ve filmu režiséra Jiřího Sequense Olověný chléb jako Píďalka, pro niž ji objevil v kobyliské základní škole Ladislav Helge. O rok později začala pracovat v Laktosu, nejprve jako písařka, pak povýšila na sekretářku. Po třech letech se před kameru vrátila ve Vině Vladimíra Olmera a po několika dalších úlohách zazářila jako největší talent českého filmu konce 50. let ve Weissově přepisu románu Vlčí jáma. To už měla tolik nabídek, že práci v kanceláři definitivně pověsila na hřebík.

Svatba s Milošem Formanem

Svatba s Milošem Formanem

Stala se nejobsazovanější herečkou své generace, sklízela obdiv a vavříny na domácích i zahraničních festivalech. Herecké vzdělání si sice nikdy nedoplnila, měla však štěstí na režiséry, kteří jí dali příležitost a dokázali ji vést. Nebýt ale její učenlivosti, talentu a pokory, sotva by se stala již v roce 1958 Herečkou roku. Jedním z nich byl i legendární Miloš Forman, který si ji vyhlédl pro jednu z hlavních rolí v komedii Štěňata, k níž napsal scénář. A sotva Jana oslavila osmnáctiny, už si ji vedl k oltáři. Jenže mladí manželé narazili na velmi častý problém té doby – dlouho nemohli sehnat byt, takže se nakonec ze zoufalství zabydleli v kanceláři ve Všehrdově ulici. K potížím s bydlením se ale časem připojila Formanova nevěra s baletkou z Laterny Magiky, kterou mladičká Brejchová nedokázala vydýchat, a tak po necelých čtyřech letech byl s manželstvím konec.

Svatba natruc

Téměř okamžitě po rozvodu se Brejchová znovu vdávala, natruc Formanovi si vzala německého herce Ulricha Theina. Vzápětí otěhotněla, dítě ale porodila ve vysokém stupni těhotenství mrtvé. Po letech připustila, že to byl nejspíš trest za ukvapený rozvod s Formanem. Pochopila, že vdávat se bez lásky, jenom aby ukázala bývalému partnerovi, že je o ni zájem, rozhodně není dobrý základ pro manželství, a do roka si založila do desek druhý rozvodový rozsudek.

Formanovi natruc si vzala německého herce Ulricha Theina

Formanovi natruc si vzala německého herce Ulricha Theina

Idol z jeviště

Do dalšího manžela, legendárního Vlastimila Brodského, se bláznivě zamilovala jako divačka. Poprvé ho viděla excelovat na prknech pražského Vinohradského divadla v Čapkově Válce s mloky, a to se jí stalo osudným na dalších osmnáct let. V roce 1964 se vzali a o čtyři roky později mu Jana porodila jedinou dceru Terezu. Jenže oba manželé byli právě na vrcholu kariéry, do jejich pracovního rozvrhu se dítě vměstnávalo jen velmi obtížně, a tak o Terezku pečovala od jejích šesti měsíců až do šesti let Janina sestra, teta Blanka.

 Noc na Karlštejně - nejslavnější film slavného manželského páru

Noc na Karlštejně - nejslavnější film slavného manželského páru

„U Blány na Zlíchově jsem si rychle zvykla, tam byl fajn život. Z tetiných dětí se stali moji sourozenci, jezdili jsme s kárkou na dříví a topili jím v kamnech... Rodiče občas přijeli v neděli na svíčkovou nebo si mě brali na víkendy… V posledních letech zjišťuju, že tu dobu s maminkou vidíme každá úplně jinak a obě své verzi věříme. Ať je to jak chce, když si mě v sedmi letech rodiče vzali nastálo... Což o to. Jenže nějaká chytrá hlava přišla na to, že bych se teď naopak neměla vídat s tetou a jejími dětmi, snad abych si od nich dokonale odvykla. Trvalo to rok a bylo to kruté. Mám v životě pár takových temných míst, kdy se všichni zúčastnění chovali naprosto nelogicky. Včetně mě,“ vyprávěla v jednom rozhovoru Tereza.

Osudový Karlštejn

Slavní manželé se spolu zahráli v řadě projektů, až v roce 1973 přišla osudová Noc na Karlštejně. Zatímco před kamerou se odehrávala láskyplná romance legendárního panovnického páru, v zákulisí se do představitelky královny Elišky Pomořanské zamiloval někdo jiný – Jaromír Hanzlík. A začal ji dost tvrdě uhánět, přestože v té době byli s Brodským přátelé, a dokonce sdíleli jednu divadelní šatnu. Hanzlík manžele často navštěvoval a měl oči jen pro Janu. Časem se situace změnila, Brejchová se s Brodským v roce 1975 rozvedla a začala žít s Hanzlíkem. I když ani tento vztah nebyl idylický, vydrželi spolu třináct let. Jenže s autoritativním mužem měla problémy nejen dcera Tereza, která byla akorát v pubertě, ale později i její matka.

S Jaromírem Hanzlíkem v roce 1987 v dvoudílném televizním dramatu Příběh flanderský. Příběh český

S Jaromírem Hanzlíkem v roce 1987 v dvoudílném dramatu Příběh flanderský. Příběh český

„Snažila jsem se, ale snažení nepatří do citové oblasti. Tam je snaha marná. Přišla jsem s nápadem, že pojedeme na tři měsíce do Ameriky. Jaromír měl kamaráda Andyho v Montrealu, tak jsme nejdřív jeli do Montrealu, pak jsme to měli domluvené u mého bratra v Bostonu, pak u Miloše v New Yorku a tak dál. Prostě všeobecné nadšení. Po týdnu v Montrealu jsem se s Jaromírem rozešla,“ přiznala v rozhovoru pro idnes.cz. „Ráno jsem se probudila, dala jsem nohy na zem, sedím na posteli a dívám se z okna. Začínal hezký den. A najednou se za mými zády ozve: Prosím tě, jak se to tváříš? V tu chvíli jsem si řekla: Jano – konec! Pryč! On na tebe nevidí a nelíbí se mu, jak se tváříš. Bylo to, jako když se říznete a víte, že zůstane jizva. Druhý den jsem byla u bratra v Bostonu. Konec,“ zavzpomínala s tím, že se sice trochu klepala, současně se ale dostavil pocit úlevy.

Přebrala lásku kamarádce

Posledního partnera, herce Jiřího Zahajského, přebrala své kamarádce, hlasatelce Kamile Moučkové. Vzali se v roce 1993 a Moučková jí to nikdy neodpustila. „Jsme stejná generace, viděli jsme stejné filmy, četli stejné knížky, oba jsme Kozorozi, prostě jsme spolu hráli kuličky – i když každý na jiném dvorku,“ vysvětlila po čase. „Přeskočila jiskra a neřeknu vám, proč a jak je to možné. Třicet let jsme spolu chodili na kafe, mohli jsme spolu trávit noc v jedné posteli - a nic! No a teď mi vysvětlete, co se to stalo! Přišel Silvestr, slavíme venku, rachejtle, připíjím si se všemi okolo, s každým, pak přijde Jirka a říká: Tebe si nechám nakonec, pak mě políbil a...  mně se zatočila hlava. Říkám si: Jano, nepij tolik, vždyť se ti točí hlava. No, už ve mně ten pocit zůstal.“

Se čtvrtým manželem Jiřím Zahajským

Se čtvrtým manželem Jiřím Zahajským

Když Zahajský o čtrnáct let později zemřel, stáhla se Jana Brejchová do ústraní. Postupně ji začaly opouštět síly, kvůli odumírání bílé kůry mozkové byla v dlouhodobé péči rehabilitační nemocnice v Berouně. Když si loni v zimě zlomila nohu v krčku, zařídila jí její dcera Tereza přesun do Léčebny dlouhodobě nemocných v pražském Motole, aby měla matku blíž. Přátele herečka odmítá a nechce prý vidět ani svoji sestru Hanu. „Často jí nabízím, že za ní vezmu nějaké její přátele a kamarády, kteří by ji rádi viděli. Tímto se jim omlouvám, ale maminka si to nepřeje,“ dodala její dcera Tereza.

Čtěte také:

Jejich nevraživost trvá půl století a zřejmě se už nikdy neshodnou. Může za to žárlivost a láska k jednomu muži. Co navždy rozbilo vztah Jany a Hany Brejchových?

Snídal panáky vodky a pro obě své životní lásky byl až třetím v pořadí. Kdo radikálně změnil jeho život a proč ‘Zahajda‘ nikdy nedostal pořádnou příležitost? Tajnosti slavných

Nafoukaná hvězda 70. let vyfoukla manželku herecké legendě. Kdo držel nad Jaromírem Hanzlíkem ochrannou ruku a proč vyměnil švýcarský Bern za českou Sázavu? Tajnosti slavných

Ztráta domova i vnuků, trápení s alkoholikem, vyhořelý byt… Trampoty a tragédie krásné Hany, která porazila i legendární Claudii Cardinale. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská