Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je vražda spáchaná pacientkou v den jejího propuštění z blázince důvodem k lynči psychiatrů? Vražedkyně z Anděla; zpackali to doktoři z Bohnic? Byla sjetá pervitinem, míní jeden z nich

06.08.2016
Je vražda spáchaná pacientkou v den jejího propuštění z blázince důvodem k lynči psychiatrů? Vražedkyně z Anděla; zpackali to doktoři z Bohnic? Byla sjetá pervitinem, míní jeden z nich

Foto: TV repro

Popisek: Vražda v Tescu

KRIMI V červenci byli psychiatři na tapetě. Pacientka Michaela S., která jen pár hodin předtím opustila psychiatrickou léčebnu, ve které se léčila dobrovolně, ubodala v Tescu na Andělu náhodnou kolemjdoucí. Na začátku července se přitom pokusila uškrtit ženu v kavárně. Selhali psychiatři anebo na ně nelze házet zodpovědnost? Co na to psychiatr Jaroslav Zvěřina a co ředitel bohnické léčebny?

„Je vražda spáchaná psychiatrickou pacientkou v den jejího propuštění z hospitalizace důvodem k lynči psychiatrů,“ ptá se Zvěřina a sám si odpovídá.  „Ani náhodou. Lidský mozek je nesmírně složitá struktura a žádná dokonalá metoda k rozluštění toho, co se v něm odehrává, zatím není známa. Lékař není věštec a z toho, co má k dispozici, nemůže předvídat, že pacientka v den svého propuštění někoho zabije. A že se podobná neštěstí dějí i jinde, svědčí případ z letošního května – i v Mnichově vraždil narušený muž, ne terorista.“

Neměla soudem nařízenou léčbu

„Také srovnání červencové vraždy s vraždou ve Žďáru nad Sázavou z roku 2014 kulhá,“ pokračuje.  „Tam pachatelku propustil soud (na základě expertizy), tento týden v Bohnicích propouštěl lékař „jen“ pacientku, která neměla soudem nařízenou léčbu.“ Jak to podle něj s vražedkyní z Anděla bylo? Já se přikláním k tomu, že mohla být něčím sjetá. Zřejmě pervitinem. A to je velmi agresogenní droga. Viděl jsem už několik vrahů, kteří byli pod vlivem pervitinu. Takže bych to sváděl spíše na nějaký momentální vliv, protože s napadenou dámou se nejspíš ani neznaly. Oběť měla být náhodná. A jestliže ji pustili z léčebny, tak asi nevykazovala nějaké známky duševní nemoci,“ krčí rameny lékař.

Selhala bezpečnost, tedy soud?

Jak ale mohla být propuštěna po tom, co se jinou ženu pokusila uškrtit? „Troufl bych si říct, že selhala bezpečnost. U nebezpečného agresora, ať je podezřelý z jakékoli psychické poruchy, musí přeci zahájit trestní stíhání. V takovém případě je to pak úplně jiná hospitalizace, než když se jim tam přihlásí někdo dobrovolně. My dnes nemůžeme zadržovat pacienta proti jeho vůli, pokud nevykazuje znaky duševní nemoci. A ona duševně nemocná, v tom pravém smyslu slova, nebyla. Jinak by ji nepustili. Spíš je pravděpodobnější, že jela v nějakých drogách,“ říká psychiatr.

Je velmi složité takového člověka držet v nemocnici

„Pokud jde o ochranné léčení po spáchání nějakého deliktu, tak je to propuštění vázané na soudní rozhodnutí, a to není tak jednoduché. Jakmile přijde někdo dobrovolně na léčení, tak jej nesmíte držet, pokud chce odejít. Tedy teoreticky se dá pozvat soudce, aby jí nechali v hospitalizaci, protože ji (lékaři) považují za nebezpečnou. Pokud ale nejde o diagnózu duševní poruchy – a pochybuju, že by v tomto případě byla – , tak je to velmi složité ji držet v nemocnici. Na to nemáme ani kompetenci,“ hájí své kolegy Zvěřina.

Proč nůž?

Proč vraždila nožem? „Z toho jsem překvapený a moc tomu nerozumím. I Orlová (vražedkyně ze Žďáru) někoho bodala. Ačkoli je to velice nestandardní, tak je to nyní zřejmě populární. Lidé tento způsob vidí v televizi, čtou o něm v novinách. Ale nevím, co to způsobilo. Poslední vrah, kterého jsem viděl sjetého pervitinem, umlátil svou příbuznou hokejkou. Nemusí se tedy vždy jednat o nůž.

Co tedy selhalo?

Selhává systém? „Jediná prevence, kterou bych navrhoval, je zvýšení kompetencí psychiatrů. Aby mohli i ty dobrovolně vstupující do léčby zadržet proti jejich vůli, než rozhodne soud. V současné době k tomu mají ti psychiatři málo kompetencí. Osobně si pamatuji jeden případ - posílal jsem do léčebny pacienta, který ohrožoval několik žen mačetou, byl to maniak, který byl klinicky nemocen, ale protože nesouhlasil s hospitalizací, tak ho léčebna vrátila zpátky do mého léčení.

Co s tím?

Předvídatelnost takových situací je tedy velmi malá. Lze s tím něco dělat? „Standardní ministerská reakce, tedy výměna šéfa psychiatrické nemocnice, je jen politické gesto. Lze však měnit dlouholetý přístup k psychiatrii, ale vraceli bychom se do dob, kdy tato nemocniční zařízení byla takovým lepším kriminálem. Je to sice v rozporu se vším, co psychovědy hlásají, ale pokud si zákonodárce zamane, nikdo s ním nehne,“ krčí rameny psychiatr.

Pozor na rychlé změny!

Zde je podle něj třeba varovat před náhlými novelami zákonů ministerskými vyhláškami či jinými „geniálními“ počiny vzniklými z politické objednávky hlasu lidu. „Tyhle nápady mohou napáchat víc škody než užitku. Jestli se lze za něco přimluvit, pak za nějakou komisi sestavenou z psychiatrů a právníků, ti by měli říci, jestli se s tímhle jevem dá něco dělat, a teprve na základě jejich doporučení se vrhat do nějakých změn,“ říká lékař.

Nezatracujte psychiatrii, říká Zvěřina

„Co ovšem „selhání“ psychiatrů vyvolává velmi důrazně, je revize relevance veškerých jejich výstupů. Pokud nemohou vidět do hlav pacientů, nemohou jejich odborné posudky sloužit ani u soudu jako závažné a zásadní argumenty. Nikdo by neměl psychiatrii zatracovat, už proto, že z podstaty problému nemůže mít výsledky jako třeba chirurgie, avšak represivní orgány by měly výstupy téhle vědní disciplíny přijímat s krajní opatrností,“ končí Jaroslav Zvěřina.

Vražedkyně nebyla psychicky nemocná, říká ředitel Bohnic

Jak celou kauzu vidí Martin Hollý, ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích? „Ta agrese nebyla podmíněná duševní poruchou, udělali jsme všechno, co jsme udělat mohli. Kdybychom ale měli informace od policie, že je ta žena vyšetřovaná, rozhodovali bychom se jinak“, říká šéf psychiatrické léčebny v Bohnicích Hollý o vraždě na pražském Andělu.

Zlo není psychiatrická diagnóza

„Měli jsme tuto ženu v péči opakovaně a udělali jsme, co jsme mohli. Od nás odešla ve stavu, kdy nebyla nepříčetná, nebyla nemocná tak, že nevěděla, co dělá,“ říká Hollý. V jeho nemocnici podle něj nikdo nepochybil. Pracovníci léčebny se prý policie na minulost útočnice ptali, klíčové informace ale nedostali. Hollý tvrdí, že nikdy není stoprocentní jistota, že ten, koho propustí, nebude svému okolí nebezpečný. Ne každá agrese je podmíněná duševní poruchou – velká většina vražd duševní poruchou způsobena není. Zlo není psychiatrická diagnóza a útokům se zabránit nedá,“ hájí psychiatrii ředitel Bohnic.

Může za to nepovedená změna pohlaví?

Je otázka, jak dalece lze spáchanou vraždu svádět na pouhé „zlo v člověku“ a jak dalece za ním stojí frustrace z nepovedené změny pohlaví, kterou vražedkyně absolvovala. Přestala být pohlednou ženou a stala se nepovedeným chlapem, který byl skutečným mužům jen pro smích. Změnu pohlaví navíc vždy provází hormonální stimulace, která pravděpodobně podpořila útočně agresivní fantazírování, které u ní do doby léčby nebylo pozorované. Je trochu s podivem, že lékaři prováděli změnu sexuální identity u ženy, které prý byla diagnostikována agresivní sexuální deviace… O tom ale Hollý mlčí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace