Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za své role dostaly pouhé tři tisíce, přitom pro ně byly životní. Navíc natáčení nebylo žádný med, a ještě léta poté jim to dával kdekdo ‘sežrat‘. Kam se poděly děti z komedie století? Tajnosti slavných

28.06.2016
Za své role dostaly pouhé tři tisíce, přitom pro ně byly životní. Navíc natáčení nebylo žádný med, a ještě léta poté jim to dával kdekdo ‘sežrat‘. Kam se poděly děti z komedie století? Tajnosti slavných

Foto: Ústřední půjčovna filmů

Popisek: Jana Šulcová se všemi filmovými dětmi před svým domem, který padl filmovým architektům tak do oka, že podle něj postavili interiér domu Kateřiny a Alberta v ateliéru

I když byli tenkrát hodně malí, jediná velká filmová příležitost nadlouho ovlivnila jejich život. Z původně jenom další rodinné komedie Marie Poledňákové S tebou mě baví svět se totiž stal rázem fenomén, na který se kdekdo s požitkem koukal stále dokola. Jenom ‘její děti‘ ji dlouho vidět nemusely.

Pokud jde o diváckou vytrvalost a počty lidí u obrazovek, dokáže ji trumfnout snad jenom nesmrtelná ruská pohádka Mrazík. Mimořádnému filmu S tebou mě baví svět náleží titul Komedie století rozhodně právem. Jenom šest dětských herců se u ní příliš nebaví, a to hned z několika důvodů. Natáčení s nekompromisní režisérkou Marií Poledňákovou prý nebyl žádný med. Za celý film dostali honorář ve výši tři tisíce korun, což tenkrát bylo jen o něco málo víc než průměrný měsíční plat, takže se rozhodně neproměnili v boháče. A navíc – dětské scény, jimiž se ostatní báječně baví, jim poté ještě dlouhá léta ztrpčovaly život. Kamarádi jim je totiž dávali pořádně ‘sežrat‘.

Vybírala zkušená matka

Své dětské hvězdy si osobně vybírala Marie Poledňáková, která přiznává, že se jí do režie ani trochu nechtělo. Nakonec se ale rozhoupala. „Byla jsem režisérkou z donucení, znamenalo to pro mě strašný stres, ale nechtěla jsem, aby mi to někdo zkazil. Ne že by tu nebyli dobří režiséři, ale věděla jsem, že nezvládnou točit s dětmi. Takže jsem se do toho dala,“ prozradila v jednom rozhovoru v rozhlase. A konkurz to nebyl vůbec snadný, prošlo jím neuvěřitelných téměř sedm tisíc dětí. Z nich pomocná režisérka Drahuše Králová vybrala a předložila Marii Poledňákové čtyři sta kandidátů a ta ukázala na šest vyvolených.

Nenáviděná koupací scéna, která pak dětským hercům léta ztrpčovala život

Nenáviděná koupací scéna, která pak dětským hercům léta ztrpčovala život

Dášenka – Zuzana Githeisová

Zřejmě pro ni bylo natáčení největším utrpením. Hned první den si totiž zlomila ruku, a měla pak dva a půl měsíce sádru až po rameno. A i když se maskéři sebevíc snažili, je to v některých záběrech znát, například když se maminky v cukrárně domlouvají, jak tatínkům jejich výlet ‘zpříjemní‘. „Zabírali mě sice zezadu, ale mám jednu ručičku normální a druhou trojnásobnou,“ zavzpomínala v jednom rozhovoru. Dvojnásobná matka se na slavnou komedii dívá až v posledních letech, dřív se prý za ni styděla, hlavně kvůli ‘nahé scéně‘ při koupání. „Hned po uvedení filmu byly u kina vyvěšeny fotky právě z koupání a moji spolužáci se na to jezdili koukat,“ prozradila magazínu Story. S její postavou jsou navždy spjaty i mokré bačkůrky, s nimiž si prožila doslova peklo. „Ty se mi vracejí ještě teď. Točilo se to ve sprše, měla jsem zánět průdušek a oni mě koupali ve studené vodě,“ dodala. V dětství ještě nějaký čas spolupracovala s dabingem, pak její život nabral úplně jiný směr a namísto před kamerou se ocitla v nemocnici jako sestřička na novorozeneckém oddělení.

Míša – Václav Korda

S filmovou nahotou si užil své malé peklo i představitel Míši, kterému prý film zhruba do patnácti let doslova vadil. „Dělali si ze mě srandu, hlavně kvůli té koupací scéně. V novinách vždycky vyjde fotka, kde jsme nahý. Jednou jsem přišel do kanceláře a měl jsem ji velkou na dveřích. Jen taktak jsem je stihl před klientem přibouchnout,“ prozradil Václav Korda, který měl na základní škole obrovskou slabost pro mašinky a snil o tom, že se stane strojvedoucím. Nakonec ale skončil jako úředník v bance. Přesto se občas k herectví vrací, alespoň jako loutkoherec.

Pepino – Cyril Křupala

Filmovému světu se úplně ‘odrodil‘ představitel Pepina, dokonce by se prý dalo říci, že se ostatních spíš straní. Vystudoval mezinárodní obchod, je ženatý a má dvě děti – alespoň podle posledních informací, které jsou již zhruba čtyři roky staré. V té době pracoval pro jednu z největších úvěrových společností v republice.

Setkání po letech - takhle vypadali v roce 1998

Setkání po letech - takhle vypadali v roce 1998

Kačenka – Marta Buchtíková

Jako jediná je již delší dobu naprosto nedohledatelná. Stala se totiž členkou náboženské sekty, odstěhovala se do Francie a s nikým nekomunikuje, dokonce ani se svou rodinou. „Ani nevím, kam jí napsat. Vypátrat, kde žije, by bylo velmi složité,“ posteskla si její filmová maminka Jana Šulcová, podle níž je situace velmi těžká i pro Martinu maminku.

Bertík – Marek Dvořák

Jako jedinému filmový svět učaroval, takže se v 80. letech ještě několikrát mihnul v dětských rolích před kamerou České televize, a dokonce toužil po studiu na FAMU. Po neúspěchu při přijímacích pohovorech na obor produkce to ale vzdal a údajně podniká v oboru telekomunikačních služeb.

Matýsek – Lukáš Pelánek

Hláška ‘Matýsek se pos…‘ se s ním prý táhne celý život, i když mu při natáčení ještě nebyly ani dva roky, takže si z něj nic nepamatuje. Maminka mu to prozradila, až když mu bylo sedm let. Přesto není divu, že své účinkování v nejslavnější české komedii úporně tajil až do střední školy. Před kamerou se pak už nikdy znovu neobjevil a pracuje u pošty.

Čtěte také:

Rodina nezapomenutelného Radka Brzobohatého se úplně zbláznila. Nejenže vdova rozhazuje zděděný majetek s kolouškem, který ji prý miluje. Navíc syn Ondřej udělal něco, co by mu táta neodpustil. Je za tím Kuchařová?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace