Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Být lepší než táta; tohle předsevzetí ho žene celý život vpřed. Zpěvák málem zaplatil vražedné tempo životem a jeho syn dokonce skončil v Bohnicích. Tajnosti slavných

04.06.2016
Být lepší než táta; tohle předsevzetí ho žene celý život vpřed. Zpěvák málem zaplatil vražedné tempo životem a jeho syn dokonce skončil v Bohnicích. Tajnosti slavných

Foto: petrkotvald.cz/Lenka Hatašová

Popisek: Nestárnoucí Petr Kotvald slaví třicáté výročí sólové kariéry

Zatímco z holek z naší školky jsou dnes již zralé ženy, on vypadá stále jako kluk. Půlka někdejšího zbožňovaného dua Petr Kotvald, který slaví třicáté výročí sólové kariéry, se tak strašně snažil být lepší než vlastní táta, že ho to málem zabilo. A pořádné starosti si užil i se svými nejbližšími.

Zatímco holky z naší školky, o kterých kdysi zpíval, jsou dnes již zralé ženy, on sám stále vypadá jako kluk. Jakmile vyšla slavná ‘chlapecká‘ dvojice osmdesátých let na pódium, davy fanynek šílely. Přesto jejich spolupráce vydržela pouhých pět let. „Začátek byl okouzlující, příběh poučný i velmi rychlý a konec logický,“ prohlásil nedávno v rozhovoru pro server idnes.cz Petr Kotvald, který zakrátko oslaví již sedmapadesáté narozeniny. Přesto stále vypadá jako kluk a prý má i dostatek sil na další projekty.

Legendární duo Stanislav Hložek a Petr Kotvald (vpravo)

Legendární duo Stanislav Hložek a Petr Kotvald (vpravo)

Trable se záletným tátou

Narodil se 8. července 1959 v Žatci a zpíval prakticky odmalička. Chodil na hodiny zpěvu, v ‘lidušce‘ se učil hrát na klavír a léta byl členem dětského pěveckého sboru. V dětství to ale neměl lehké především vinou otce, který byl voják z povolání a mnohem více času trávil v práci a se svými přítelkyněmi než s rodinou. Petra ani jeho bratra téměř nevychovával, starala se o ně matka. Během studií na průmyslovce Petr zpíval se skupinou Scarabeus, poprvé opravdu zabodoval v roce 1977 v soutěži Mladá píseň Jihlava a o dva roky později na Děčínské kotvě. Zároveň ale nepřestal studovat na elektrotechnické fakultě ČVUT a v roce 1984 dosáhl titulu inženýra.

Petr s maminkou a bratrem

Petr s maminkou a bratrem

Když počátkem osmdesátých let tehdy nejúspěšnější zpěvačka Hana Zagorová hledala oživení svého ansámblu i repertoáru, Karel Vágner pro ni objevil právě Petra Kotvalda se Stanislavem Hložkem. Pro oba mladé zpěváky to znamenalo raketový vzestup a z doprovodného dua populární zpěvačky se brzy stala mimořádně úspěšná dvojice. Za všechny jejich společné hity je třeba připomenout kromě dodnes komerčně nepřekonaného hitu z roku 1983 Holky z naší školky i stále populární píseň Můj čas ze seriálu Sanitka, kterou nazpívali s Hanou Zagorovou.

Na ‘Holkách‘ staví dodnes

Za rozpadem slavného dua, které kromě vlastních hitů zpívalo i doprovodné vokály Haně Zagorové, stál právě Kotvald, který se rozhodl vykročit na sólovou dráhu. „Byl jsem o generaci mladší než ostatní v kapele a toužil jsem dělat moderní muziku. A také být jenom ‘za Kotvalda‘, ne jeden ze dvou,“ vysvětlil zpěvák, který letos slaví třicáté výročí samostatné kariéry. Na dobu, kdy s ‘Holkami‘ válcovali hudební hitparády, se už dnes dívá s patřičnou dávkou nostalgie. „Holky z naší školky byly důležité, ale nikoli nejlepší. Na tehdejší dobu to ale byla fakt pecka. Díky této písničce mě navíc každý zná a také se ke mně podle ní staví – od úplného opovržení až po obdiv,“ přiznává.

Pět let zpíval se Standou vokály Haně Zagorové

Pět let zpíval se Standou vokály Haně Zagorové

Po rozchodu s parťákem Stanislavem Hložkem vsadil na taneční hudbu a do práce se vrhl na maximální výkon, což se mu později pořádně vymstilo. „Byla to nejeuforičtější doba v mém životě i v mé kariéře. Vzal jsem to velmi zhurta a zapomněl na sebe. Nasadil jsem ale příliš obrovské tempo a moje tělo to nevydrželo. V roce 1989 přišly vážné zdravotní problémy a dával jsem se dohromady déle než rok,“ objasnil důvody svého tehdejšího ‘výpadku‘. Když se pak konečně dostal znovu do formy, rozhodl se, že už nebude tlačit na pilu a zvolní tempo. Začal být opatrnější a už nebral práci tak moc vážně. A také se začal víc věnovat rodině.

Děti si ho našly samy

S manželkou Hanou jsou spolu od roku 1984 a mají dvě dnes již dospělé děti Viktorku a Mikuláše. Ani jedno z nich nebylo plánované, potomci si je prý našli sami. Kvůli pracovnímu vytížení rodičů ale bylo jejich dětství přinejmenším netradiční. Staršího syna totiž zpočátku vozili všude s sebou. „Pro zachování časového režimu jsme ho třeba omyli už před koncertem, on si během něj hrál v šatně, a pak si ustlal na zadní sedačce v autě. Měl svůj polštářek, peřinku, pyžamko a spinkal. Později nám s hlídáním pomáhala tchyně s tchánem nebo kamarádky. A Viktorku od chvíle, kdy dosáhla šesti let, Mikuláš hlídal sám,“ popsal zpěvák v jednom rozhovoru poněkud svéráznou výchovu.

S manželkou Hanou

S manželkou Hanou

Obě Petrovy děti se potatily. Viktorka je hudebně nadaná, krásně zpívá, hraje na klavír a příležitostně dělá otci vokalistku. Současně ale studuje policejní akademii, kde právě končí bakalářské studium. Mikulášovi zase daly sudičky do vínku výtvarné umění. Před jedenácti lety ale měl vážné psychické problémy, protože neunesl tlak, spojený s maturitním ročníkem a přijímačkami na AVU. Na přijímačky se připravoval asi rok, vytvořil stovku výkresů, které se mu ale těsně před zkouškami ztratily. Zřejmě mu je někdo ukradl. Není ani divu, že se z toho zhroutil a musel být hospitalizován v bohnické psychiatrické léčebně. Z těžké psychózy se nakonec dostal, zřejmě ale ovlivnila celý jeho další život. „Mikuláš se také podobá mně, vidím to ale až po letech. Nedělá, co nechce. Nebo spíš dělá jenom to, co chce. Na spoustu věcí je až moc chytrý. Někdy míří tak vysoko, že nevidí to, co má přímo před nosem,“ prozradil otec.

…a zase ten táta

Na vrcholu popularity se mu díky obrovskému množství práce a pevnému vztahu s Hanou podařilo odpoutat od problémů v původní rodině, vzápětí ho ale zasáhly další dva karamboly – rodiče se rozvedli a otce vzápětí zavřeli. Když ho po třech a půl letech pustili z vězení, zemřel na leukémii, což Petr velmi těžce nesl. Po rozchodu se Stanislavem Hložkem pracoval téměř bez oddychu a snažil se být nejlepší jak v práci, tak i doma. Jenže období po roce 1989 zavedeným zpěvákům nepřálo. Koncertů ubylo a Petr zažíval osobní i profesní krach. A pak mu při koncertu na Slovensku praskl vřed na dvanáctníku.

Na jednom z promo snímků k výročnímu albu EXXXclusive 2016, které pro něj vyfotila Lenka Hatašová

Na jednom z promo snímků k výročnímu albu EXXXclusive 2016, které pro něj vyfotila Lenka Hatašová

Jako zázrakem přežil, ale po této těžké břišní příhodě se ocitl dva roky úplně mimo showbyznys. Přesto se dokázal vrátit zpátky. Sestavil novou kapelu a s autorskou dvojicí Pavel Cmíral a Jindřich Parma vydali několik silných hitů, které brzy hrála všechna rádia – například Mumuland. Dnes stejně jako před třiceti lety má své fanoušky a nabízí se mu možnost prorazit i do zahraničí. Třicáté výročí na scéně slaví novými projekty, velkým výběrovým albem, na němž je jeho padesát hitů, a prý má pocit, že to nejlepší ještě přijde. Cokoli se mu podaří, nebude ale jenom zásluhou jeho vrozené energie, ale také díky úsilí dodržet někdejší předsevzetí – být lepší než jeho otec.

Čtěte také:

Výstřední milionář a exmilenec Kateřiny Brožové má s osmi partnerkami devět dětí, a přesto vytáhl do boje za tradiční rodinu. Ta prý má zajímat politiky, a nikoli nějací migranti

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská