Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žena, kvůli níž padla vláda, už zase míří k soudu a tentokrát nepůjde jenom o nezdaněné kabelky a 'trafiky'. V další kauze hrozí Nagyové až osm let natvrdo, možná dojde i na Rittiga a spol.

30.05.2016
Žena, kvůli níž padla vláda, už zase míří k soudu a tentokrát nepůjde jenom o nezdaněné kabelky a 'trafiky'. V další kauze hrozí Nagyové až osm let natvrdo, možná dojde i na Rittiga a spol.

Foto: Youtube, repro

Popisek: Jana Nečasová

Pražský městský soud začne příští týden projednávat další z kauz, v nichž čelí obvinění někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová (dnes Nečasová). Aktuální obžaloba se týká údajného vynesení utajované informace z Bezpečnostní informační služby (BIS). Kromě Nagyové hrozí trest i lobbistovi Ivu Rittigovi, jeho právníkovi Davidu Michalovi a exporadci ministra zemědělství Tomáši Jindrovi. Soudní senát zatím hlavní líčení nařídil na tři dny.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství tvrdí, že Nagyová prozradila Rittigovi zpravodajskou informaci, díky které lobbista mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“. Současná manželka expremiéra Nečase za to může jít v případě prokázání viny až na osm let za mříže, zbylým třem obžalovaným může soud uložit maximálně tříletý trest, píše ČTK.

Státní zástupci původně podali obžalobu už loni v březnu

Předmětnou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky dostal Nečas 21. března 2012. Zpráva měla stupeň utajení „důvěrné“ a obsahovala dvě utajované přílohy – analytické zprávy BIS. Nagyová, která s premiérem měla už v té době blízký vztah, se o dokumentu dozvěděla „dosud nezjištěným způsobem“. Se záměrem, aby se informace dostala k Rittigovi a Jindrovi, údajně její obsah sdělila na schůzce, konané o šest dní později, lobbistovu právníkovi Michalovi. Ten podle obžaloby vše obratem prozradil nejprve telefonicky Rittigovi, a poté osobně Rittigovi i Jindrovi v pražském hotelu Ventana v Celetné ulici.

Na schůzku s Nagyovou v Hrzánském paláci prý Michala poslali právě Rittig s Jindrou, protože se předtím od Nagyové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) obecně dozvěděli o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že materiál se týká právě jich.

Státní zástupci původně podali obžalobu už loni v březnu, a to v režimu utajení. Soud ji ale vrátil s tím, že k takovému postupu není důvod a že odtajnění obžaloby je nezbytné pro spravedlivé trestní řízení. Žalobci poté text upravili podle přání soudu, přičemž vznesená obvinění i právní kvalifikace zůstaly beze změn. Soud obžalobu znovu obdržel letos v únoru.

Nečasová-Nagyová čelí stíhání také kvůli krácení daní

Nagyovou čeká jiné hlavní líčení už v polovině června, kdy se Obvodní soud pro Prahu 1 vrátí ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy bývalé manželky Radky. Soudkyně původně Nagyovou stejně jako exšéfy rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka zprostila viny. Pražský městský soud však toto rozhodnutí zrušil a vrátil věc k doplnění dokazování. Nagyová čelí stíhání také kvůli krácení daní a rovněž v případu tzv. trafik pro trojici poslanců ODS, v níž e je obviněn i její manžel.

Čtěte také:

Jana Nagyová Nečasová změnila barvu… i profesi. Otevřela si záhadný obchod s podezřele lacinou, údajně luxusní módou. Je jen mizerná obchodnice, anebo jde o fintu?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace