Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vydělával na hrnkách, pořádal veletrhy, vedl lidem účetnictví… To ale nebylo nic proti tomu, jakou sumičku dokáže populární moderátor Jan Kraus přinést domů každý měsíc nyní. Co mu vynáší nejvíc?

17.05.2016
Vydělával na hrnkách, pořádal veletrhy, vedl lidem účetnictví… To ale nebylo nic proti tomu, jakou sumičku dokáže populární moderátor Jan Kraus přinést domů každý měsíc nyní. Co mu vynáší nejvíc?

Foto: TV Prima

Popisek: Jan Kraus ve své talk show

Nikdy nebyl zaměstnancem a je na to hrdý. Arogantní a sarkastický moderátor nemá v branži konkurenci, domácí rozpočet mu ale rozhodně nehradí honoráře. Jan Kraus se totiž umí pořádně ohánět i v oborech, v kterých by vás ani nenapadlo ho hledat.

Už samotný fakt, že o rozhovor s ním projevil zájem časopis Forbes, o něčem svědčí. Česká mutace amerického čtrnáctideníku, který oslaví příští rok již století své existence, se totiž prezentuje jako jedno z nejvýznamnějších periodik o financích, byznysu a ekonomice. A tak je nabíledni, že hlavní motivací pro setkání nebyl Krausův herecký či moderátorský talent. První velké peníze si totiž vydělal úplně jinak – prodejem keramiky, účetnictvím a organizováním veletrhů.

Kreativní účetní

Podnikat začal už za komunismu, hned jakmile stát legalizoval v 80. letech živnostenskou činnost. S tehdejší manželkou Janou začal vyrábět a prodávat keramiku. „Jana byla manuálně zručná, ale neznala technologii výroby. Tak jsem si to vzal na starosti a nastudoval si to z jedné slovenské knížky. Dokonce jsem si udělal vlastní pec: naučil se o izolačních materiálech, sehnal je a našel jsem si lidi, kteří mi seřídili řídicí výkon. Moje pec byla asi pětkrát lehčí, než co byla tehdy jediná dostupná na trhu, a výpal v ní přišel na třetinu,“ pochlubil se časopisu Forbes. Výrobky nabízel družstvům a na jeho bedra dolehlo i veškeré účetnictví. A i v tom musel prokázat určitou dávku kreativity. Například z domácké výroby ‘za účelem zisku‘ se po roce činnosti už odváděla státu daň v nehorázné výši 85 procent, a tak se s manželkou po roce střídali. „Prostě bolševismus v hlavě,“ dodal.

Počítačový mág

Odvážně zamířil před revolucí i do světa výpočetní techniky, jejíž vývoj nabral právě v 80. letech raketové tempo. Údajně patřil do první stovky Čechů, kteří měli doma počítač, a byl členem Klubu uživatelů osobních počítačů, který spadal povinně pod Svazarm. Po revoluci absolvoval kurz účetnictví a stal se daňovým poradcem. Nejvíc peněz ale tenkrát vydělal pořádáním veletrhů, do nějž se pustil bez jakýchkoli zkušeností. Zatímco Kraus si vzal na starost finance, jeho partner byl stavební inženýr. „Jeden z klientů za mnou tehdy přišel, jestli se nechci s italskými partnery zúčastnit konkurzu na pořádání stavebního veletrhu v pražských Holešovicích. Nakonec nás vybrali, což byl pro nás docela šok,“ prozradil. „Říkal jsem si, že když budeme na nule, tak to bude dobrý. Nakonec jsme vydělali hodně peněz.“ Za vydělané peníze si Kraus a jeho partner koupili nová auta, dopřáli si rok volna, a pak znovu rozjeli byznys. Vydrželi pět let. „Já hrál podnikatele jako svou roli. Koupil jsem si oblek a vzal nejdražší tašku. Obchod je víc divadlo, než si myslíte. Nemáte tušení, jak blízko to je. Byznys jako takový jsou v podstatě jen premiéry, žádné reprízy,“ prohlásil před časem při své přednášce na workshopu, pořádaném European Leadership Academic Institute ( ELAI).

Když se mu zastesklo, zchudl

Po podnikatelské pětiletce se mu zastesklo po divadle, a tak napsal úspěšnou hru Nahniličko a vrátil se na divadelní prkna. „Přešel jsem z velkých peněz prakticky na nulu, protože jsem hrál za 600 korun za představení,“ prohlásil o inscenaci, která se hraje dodnes. A rak se časem plíživě znovu vrátil k podnikání – svoji úspěšnou televizní talk show totiž točí pro Primu ‘na klíč‘ nejen jako moderátor, ale také jako jeden z producentů. A další korunky mu plynou z následného umístění pořadu na YouTube. A protože umí dobře počítat, je mu nad slunce jasné, že v současnosti nemá smysl ládovat peníze do slamníku či je snad, nedej Bože, svěřovat bankám. A tak před pár dny odstartoval další byznys. Za čtrnáct milionů korun koupil luxusní byt ve vyhlášené lokalitě v Praze 6, který pronajímá cizincům a za jednu noc údajně kasíruje 5600 korun. Suma sumárum tudíž jeho měsíční příjem dosahuje odhaduje několika stovek tisíc. No já být Chýlková, tak ho taky miluju!

Čtěte také:

Američané si počínali v roce 1945 na našem území přinejmenším podivně. Senátor Doubrava se rozepsal, jak to bylo doopravdy s oslavovaným osvobozením Plzně. Budete zírat

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace