Vydělával na hrnkách, pořádal veletrhy, vedl lidem účetnictví… To ale nebylo nic proti tomu, jakou sumičku dokáže populární moderátor Jan Kraus přinést domů každý měsíc nyní. Co mu vynáší nejvíc?
17.05.2016
Foto: TV Prima
Popisek: Jan Kraus ve své talk show
Nikdy nebyl zaměstnancem a je na to hrdý. Arogantní a sarkastický moderátor nemá v branži konkurenci, domácí rozpočet mu ale rozhodně nehradí honoráře. Jan Kraus se totiž umí pořádně ohánět i v oborech, v kterých by vás ani nenapadlo ho hledat.
Už samotný fakt, že o rozhovor s ním projevil zájem časopis Forbes, o něčem svědčí. Česká mutace amerického čtrnáctideníku, který oslaví příští rok již století své existence, se totiž prezentuje jako jedno z nejvýznamnějších periodik o financích, byznysu a ekonomice. A tak je nabíledni, že hlavní motivací pro setkání nebyl Krausův herecký či moderátorský talent. První velké peníze si totiž vydělal úplně jinak – prodejem keramiky, účetnictvím a organizováním veletrhů.
Kreativní účetní
Podnikat začal už za komunismu, hned jakmile stát legalizoval v 80. letech živnostenskou činnost. S tehdejší manželkou Janou začal vyrábět a prodávat keramiku. „Jana byla manuálně zručná, ale neznala technologii výroby. Tak jsem si to vzal na starosti a nastudoval si to z jedné slovenské knížky. Dokonce jsem si udělal vlastní pec: naučil se o izolačních materiálech, sehnal je a našel jsem si lidi, kteří mi seřídili řídicí výkon. Moje pec byla asi pětkrát lehčí, než co byla tehdy jediná dostupná na trhu, a výpal v ní přišel na třetinu,“ pochlubil se časopisu Forbes. Výrobky nabízel družstvům a na jeho bedra dolehlo i veškeré účetnictví. A i v tom musel prokázat určitou dávku kreativity. Například z domácké výroby ‘za účelem zisku‘ se po roce činnosti už odváděla státu daň v nehorázné výši 85 procent, a tak se s manželkou po roce střídali. „Prostě bolševismus v hlavě,“ dodal.
Počítačový mág
Odvážně zamířil před revolucí i do světa výpočetní techniky, jejíž vývoj nabral právě v 80. letech raketové tempo. Údajně patřil do první stovky Čechů, kteří měli doma počítač, a byl členem Klubu uživatelů osobních počítačů, který spadal povinně pod Svazarm. Po revoluci absolvoval kurz účetnictví a stal se daňovým poradcem. Nejvíc peněz ale tenkrát vydělal pořádáním veletrhů, do nějž se pustil bez jakýchkoli zkušeností. Zatímco Kraus si vzal na starost finance, jeho partner byl stavební inženýr. „Jeden z klientů za mnou tehdy přišel, jestli se nechci s italskými partnery zúčastnit konkurzu na pořádání stavebního veletrhu v pražských Holešovicích. Nakonec nás vybrali, což byl pro nás docela šok,“ prozradil. „Říkal jsem si, že když budeme na nule, tak to bude dobrý. Nakonec jsme vydělali hodně peněz.“ Za vydělané peníze si Kraus a jeho partner koupili nová auta, dopřáli si rok volna, a pak znovu rozjeli byznys. Vydrželi pět let. „Já hrál podnikatele jako svou roli. Koupil jsem si oblek a vzal nejdražší tašku. Obchod je víc divadlo, než si myslíte. Nemáte tušení, jak blízko to je. Byznys jako takový jsou v podstatě jen premiéry, žádné reprízy,“ prohlásil před časem při své přednášce na workshopu, pořádaném European Leadership Academic Institute ( ELAI).
Když se mu zastesklo, zchudl
Po podnikatelské pětiletce se mu zastesklo po divadle, a tak napsal úspěšnou hru Nahniličko a vrátil se na divadelní prkna. „Přešel jsem z velkých peněz prakticky na nulu, protože jsem hrál za 600 korun za představení,“ prohlásil o inscenaci, která se hraje dodnes. A rak se časem plíživě znovu vrátil k podnikání – svoji úspěšnou televizní talk show totiž točí pro Primu ‘na klíč‘ nejen jako moderátor, ale také jako jeden z producentů. A další korunky mu plynou z následného umístění pořadu na YouTube. A protože umí dobře počítat, je mu nad slunce jasné, že v současnosti nemá smysl ládovat peníze do slamníku či je snad, nedej Bože, svěřovat bankám. A tak před pár dny odstartoval další byznys. Za čtrnáct milionů korun koupil luxusní byt ve vyhlášené lokalitě v Praze 6, který pronajímá cizincům a za jednu noc údajně kasíruje 5600 korun. Suma sumárum tudíž jeho měsíční příjem dosahuje odhaduje několika stovek tisíc. No já být Chýlková, tak ho taky miluju!
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská