Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeští umělci nejsou o nic víc prodejní než ti zahraniční, myslí si známá kulturní publicistka. Jejich kritiky by vrátila do listopadu 1989. Tehdy národ křičel nadšením, když umělci hubu nedrželi

17.04.2016
Čeští umělci nejsou o nic víc prodejní než ti zahraniční, myslí si známá kulturní publicistka. Jejich kritiky by vrátila do listopadu 1989. Tehdy národ křičel nadšením, když umělci hubu nedrželi

Foto: ČT

Popisek: Divadelní publicistka a kritička Jana Machalická

Věty, které o minulém víkendu pronesli David Koller a Lenka Dusilová při předávání letošních cen Anděl, způsobily pořádný poprask a úplně zastínily vítěze jednotlivých hudebních kategorií. Kvůli tomu, že si na kulturní akci dovolili kritizovat některé politiky, že nás táhnou na východ, následně oba sklidili především kritické ohlasy. A také spoustu urážek. Pozastavuje se nad nimi i známá divadelní kritička Jana Machalická.

Za svoji dlouholetou publicistickou práci byla nedávno oceněna velmi prestižním francouzským vyznamenáním, stala se rytířkou Řádu umění a literatury. V této souvislosti poskytla obsáhlý rozhovor internetovému deníku Neovlivni.cz, v němž reagovala i na aktuální dění u nás. Nejprve se pozastavila nad bouří, kterou svým chováním na Andělech vyvolali Koller s Dusilovou. Machalická to, že svoje postoje vyjádřili na veřejnosti, považuje za zcela normální a moc nerozumí kritickým názorům, které se poté objevily. V demokracii má podle ní právo říci svůj názor každý. Stejně tak mají právo se veřejně vyjadřovat umělci a je nesmysl jim vyčítat, že řekli, co si myslí.

V listopadu 1989 národ křičel nadšením

Machalická dává celou událost do zajímavého kontextu: „Vrátila bych ty, kteří se tak pohoršují, do listopadu 1989. Kdyby tehdy umělci a studenti uměleckých škol neřekli, co si myslí, tak se režim mohl ještě nějakou dobu držet,“ připomíná a dodává: „Zvláštní je, že tehdy národ křičel nadšením, když tehdy herci a umělci hubu nedrželi.“ A byli to umělci, kdo výrazně přispěl k pádu komunismu. Pozastavila se také nad tím, že zpěváky kritizovali někteří její kolegové, kteří napsali, že na předávání hudebních cen nemají politické proklamace co dělat. Považuje tyto názory za zvláštní, zřejmě podle zásady „hraj a drž hubu“.

Prodejní umělci?

Kritičku také rozčílilo, že se postoje Kollera a Dusilové dosti často dávají do souvislosti s penězi: „To je úplně krátké spojení, potměšile naznačující, že umělci jsou paraziti. To už ale tvrdili bolševici.“ Je přesvědčena, že lidé v Česku mají k umělcům a umění dvojlomný vztah. Na straně jedné je vzývají a hltají zprávy o nich v bulváru, zároveň je ale nenávidí a závidí jim úspěch a peníze. Velmi zajímavou část rozhovoru tvoří pasáž, kdy Jana Machalická přemýšlí nad tím, proč si lidé myslí, že se čeští umělci vždy „prostituovali“, například za protektorátu. „Ráda bych v této situaci viděla ty dnešní mravokárce, kteří tak rádi poukazují na prodejnost umělců. Zrovna dnes, když si spousta lidí ve firmách nechá líbit kdeco, jen aby nepřišli o své pěkné platy.“ Vzpomíná na řadu umělců, kteří se v těžkých dobách nenechali zlomit, kteří nikdy nezasedali na stranických schůzích, nehráli v prorežimních slátaninách. A dodává: „Ujišťuji vás, že čeští umělci nejsou o nic víc prodejní než v jiných zemích.“ Podle ní by si především měl každý zamést před vlastním prahem. „Ti dnešní křiklouni byli za minulého režimu pěkně zalezlí a drželi hubu a krok a to platí i o řadě našich politiků.“

Šikovní mladí

Tématu politiky se nevyhýbala ani ona sama. Kritizovala, že nám chybí existence pravidel pro fungování kultury a potřebná legislativa. Přiznala se, že pohrdá bývalým ministrem kultury Jandákem, za současným ministrem kultury Danielem Hermanem nevidí „žádné zvláštní výsledky“. Ale díl viny na tom nesou také umělci, protože jsou podle jejího názoru velmi nejednotní, aby se brali za stejnou věc. Výsledkem jsou pouze dílčí „rebelie“. Naději však vidí v mladých tvůrcích, kteří jsou nesmírně agilní a šikovní. Když nedostanou peníze, dokážou ze zničené budovy vybudovat divadlo a z nějaké ruiny vykřešou výstavní síň.

Čtěte také:

Proboha, kontroluje tu televizi vůbec někdo? Nastávající matka Dita P. na obrazovce ČT předvádí orgie a… Nikomu to, zdá se, nevadí. A co ta skrytá reklama?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace