Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak kde je ta panda? O co jde v česko-čínských orgiích? Jen o byznys a primitivní antizemanismus a dalajlamismus. A kdo z něj nejvíc těží? Třeba Nečas s Tvrdíkem

31.03.2016
Tak kde je ta panda? O co jde v česko-čínských orgiích? Jen o byznys a primitivní antizemanismus a dalajlamismus. A kdo z něj nejvíc těží? Třeba Nečas s Tvrdíkem

Foto: repro

Popisek: Expremiér Petr Nečas

Cyničtí politici i podnikatelé se patrně skvěle baví tím, jak se skupinky oddaných čínských občanů nebo českých aktivistů mydlí v pražských ulicích kvůli čínským a tibetským vlajkám. Podobně jako jejich protějšky ve Spojených státech nebo mnoha západoevropských zemích se totiž klaní čínskému prezidentovi z jednoho jediného důvodu, a tím je byznys. Přiznávají to i ti nejzarputilejší ochránci lidských práv.

I když to na první pohled vypadá, že za nitky okázalého divadla kolem návštěvy čínského prezidenta tahá hlava státu, není tomu tak. Již před ním restartovali česko-čínské vztahy jeho předchůdci, například někdejší premiéři Jiří Paroubek nebo Petr Nečas. Ten se dokonce již dříve nechal slyšet, že „dalajlamismus“ nebo podpora skupiny Pussy Riot škodí českému exportu. Nečas nyní také, poněkud překvapivě, brání prezidenta Zemana, který čelí útokům kvůli vztahům s Čínou a tvrdí, že jde pouze o primitivní antizemanismus. V rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že návštěva čínského prezidenta je obrovským  Zemanovým zahraničněpolitickým úspěchem a on sám prý rozvoj vztahů s Čínou jednoznačně podporuje.

Trapné a směšné výroky

Nečasovu účast na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně, věnovaném Číně, dokonce kritizovala jeho bývalá stranická kolegyně Miroslava Němcová. Tu ovšem Nečas odpálkoval s tím, že se nechala strhnout k primitivním politickým klišé. „Výroky typu, že rozvoj vztahů s Čínou ohrožuje demokracii v České republice, jsou směšné a trapné a neměly by vůbec zaznívat,“ řekl Nečas v Parlamentních listech. Je ale zajímavé, že prezident Zeman se podobně nezastal Nečase. V rozhovoru pro čínskou televizi ho naopak kritizoval, když uvedl, že během jeho vlády byly vztahy s Čínou špatné a vláda podléhala tlaku USA a Evropské unie. Připomeňme, že Petr Nečas se přitom zúčastnil, společně s dalšími podnikateli, návštěvy prezidenta Zemana v Číně.

Obskurní byznys?

Nečasova překvapivá slova ovšem nejsou náhodná. Bývalý neúspěšný premiér totiž nyní působí jako zdatný lobbista a sám je zaangažován v česko-čínském byznysu. Je to totiž on, kdo stojí za rozvojem spolupráce s největším čínským zdravotnickým podnikem Tongretang a českou společností Delta Medical Holding. Díky ní má u nás vzniknout síť čínských klinik, mimochodem první z nich již u nás byly otevřeny. Tento trend ovšem velmi hlasitě kritizuje lékařská komora. Její členové považují za nešťastné, že se stát v rámci sbližování s Čínou zavázal k podpoře tradiční čínské medicíny. Podle nich její metody a přípravky nemají vědecky ověřenou účinnost a bezpečnost. Členové komory také kritizují, že čínští lékaři, působící v naší zemi, nemluví česky, a porušují tak zákony.

Přežijí Tvrdíka?

Nemalou kritiku vyvolává také fakt, že za česko-čínským byznysem stojí bývalý ministr obrany ČSSD Jaroslav Tvrdík, a připomínají jeho fatální fiaska v ČSA či jako manažera stranické volební kampaně. „Jaroslav Tvrdík nyní Čínu miluje. Stejně jako dřív armádu, aerolinky a ČSSD. Podle jednoho klientů „jeho“ česko-čínské komory dovede hodiny vyprávět o systému, ve kterém je jasné, kdo vládne, kdo poslouchá a kde všichni musí makat, protože v Číně neexistují sociální nesmysly, které před pár lety vymýšlel na oranžové předvolební plakáty,“ napsal o něm například Jiří Štický na iDnes.cz a zároveň se ironicky zeptal: „Tvrdík je zpět. Je na to Čína dost bohatá?“

Kde je ta panda?

Ale i ti nejzarputilejší obhájci lidských práv, k nimž patří například i bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, připouštějí, že jako země, závislá na exportu, spolupráci s Činou, největším trhem na světě, potřebujeme. „Taková ekonomická spolupráce je v našem zájmu,“ uvedl v pořadu ČT 24 Události, komentáře. A dokonce dodal: „Jako slávista samozřejmě nemám problém s čínským investorem, možná je to lepší, než kdyby tady byli šejkové nebo třeba. Rusové.“ Zároveň se však ptá, jaká je cena za to, co dostáváme. Podle něj zatím nedostáváme nic. A kousavě dodal: „Kde je ta panda?“

Čtěte také:

Nad Babišem se smráká. Zdaleka nejde jen o Čapí hnízdo, čelí dalším šokujícím podezřením. Jeho firma prý „jede“ také v uprchlickém byznysu. Navíc má na krku vzpouru

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová