Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Já na bráchu z ČSSD a brácha má novou, sakra dobře placenou pozici… Muž, který podle všech svědectví stojí za krachem úspěšné školy, dostal od spolustraníků skvělý džob

25.03.2016
Já na bráchu z ČSSD a brácha má novou, sakra dobře placenou pozici… Muž, který podle všech svědectví stojí za krachem úspěšné školy, dostal od spolustraníků skvělý džob

Autor: Facebook

Popisek: Když jsem školu prodával, vydělávala, říká zakladatel Literární akademie, který ji vymyslel spolu se slavným spisovatelem. Pak ale přišel „manažer snů“ Miroslav Doležal a byl konec zvonec. Ale pan Doležal na suchu nezůstal...

Literární akademie. Téma, které s republikovou politikou nikterak nesouvisí, chtělo by se říct. Jenomže v případě Prahy 5 je tomu jinak. Jak uvedla MfD, někdejší šéf výše uvedené soukromé, vysoké školy Miroslav Doležal nastoupil do funkce přímo spojené s radniční politikou Prahy 5. Jde o Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP).

Na papíru ten příběh vypadá docela jednoduše. Vedení Prahy 5 se rozhodlo obsadit vysoké pozice v rámci Centra sociální a ošetřovatelské pomoci. Miroslav Doležal z výběrového řízení na post ředitele CSOP vzešel jako vítěz. Na druhém místě podle zjištění MfD skončil bývalý obchodní ředitel Literární akademie Richard Černý. Třetí uchazečka nepostoupila do druhého kola tendru.

Na tom by jistě nebylo nic zvláštního, kdyby v pozadí všeho nestála sociální demokracie. Komise, která o líbivých pozicích rozhodovala, byla složena mimo jiné z Doležalových stranických kolegů. On sám je totiž členem ČSSD na Praze 5. O jeho osudu tak zřejmě jen shodou okolností rozhodoval například místopředseda ČSSD v Praze 5 Pavel Chramosta anebo předseda ČSSD v Praze 5 Jan Smetana. Ten je na ´pětce´ rovněž místostarostou a světe, div se, jeho gescí je mimo jiné sociální politika.

Kámoši jak hrom, všichni oranžoví 

„Ke střetu zájmů by mohlo podle zákona dojít pouze v rámci příbuzenských vztahů. Na stranickou příslušnost se podle zákona nesmíme ani ptát,“ hájil se v novinách Smetana, proč na otázku členství v ČSSD nepřišla u výběrového řízení řeč. Sám se při hlasování podle svých slov zdržel. Radnice následně tendr zrušila. Ale opět bylo vše jinak, neboť Miroslav Doležal přece jen v CSOP pracuje. Je vedoucím sociálních služeb. Výběrové řízení na tuto pozici už ovšem neorganizovala radnice, ale samotné CSOP v čele s novou ředitelkou Janou Vojtíškovou, rovněž blízkou ČSSD, jejíž byla členkou na Praze 11. Heslo premiéra Sobotky ´svoboda, spravedlnost, solidarita´ tak dostává nový rozměr. 

Kauza likvidace Literární akademie 

„Literární akademie je první školou v Česku, která končí z finančních důvodů. Majitel školy, společnost Educationpartner z Hamburku, a její jednatel Miroslav Doležal školu zadlužili natolik, že učitelé zřejmě brzy přijdou o prostory k výuce. „V podstatě dlužíme, kam se podíváme, máme výpověď z budovy, což je velmi závažný fakt, který mi byl zamlčen,“ říká rektor Petr Kaňka. „Je tam dluh asi milion 420 tisíc, šestiměsíční nájem a výpověď ke konci června,“ upřesňuje Kaňka. 

Kaňku už v březnu jednatel odvolal, protože se rektor postavil proti záměru zavést na literární škole výuku managementu ve zdravotnictví a sociálních službách. K zavedení nového oboru, který s uměním nesouvisel, nakonec nedošlo - nepodařilo se jej akreditovat. „Jejich argument tehdy byl, že je potřeba, aby se škola ekonomicky udržela, tudíž že by tento ekonomický obor mohl živit ty umělecké obory. Nám se to nezdálo, ale hlavně při akreditaci jsme viděli, že to není ani program, který by byl kvalitně připraven,“ vysvětluje neudělení akreditace předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková.“ Tolik ČT, která kauzu zpracovala do Reportérů ČT, na reportáž se můžete podívat ZDE. 

„Kvůli sporům s jednatelem a odvolání rektora studenti i učitelé na konci března stávkovali a založili odbory. Řada vyučujících dokonce ze školy odešla. Kromě snahy zavést nový obor jim vadilo Doležalovo chování: Podle prorektora Pavla Šidáka a zakladatele odborů je to arogantní, agresivní a nekompetentní člověk. Škola také například několik měsíců neproplácela smlouvy a faktury, nehradila za své zaměstnance sociální a zdravotní pojištění. Učitelé pracovali bez výplat, aby studenti alespoň dokončili ročníky,“ pokračuje článek na webu ČT. Bohužel, škola pojmenovaná po Josefu Škvoreckém skončila… Neskončil ale pan Doležal. Zřejmě pro své „vynikající manažerské úspěchy“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace