Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je úspěšnější než Harry Potter a překonal dokonce i legendárního Disneye. Hádejte, komu se podařilo dosáhnout takových triumfů, třeba letět do vesmíru

06.03.2016
Je úspěšnější než Harry Potter a překonal dokonce i legendárního Disneye. Hádejte, komu se podařilo dosáhnout takových triumfů, třeba letět do vesmíru

Foto: zeit.de

Popisek: Výtvarník Zdeněk Miler se svým milovaným Krtkem

Podařil se mu téměř zázrak – objevil postavičku, kterou ani Disney ve svém ‘repertoáru‘ ještě neměl. A jeho hrdina, zbožňovaný dětmi na celém světě, se nejen podíval i do vesmíru, ale jenom v České republice dosáhl více než dvojnásobné prodejnosti než celý Harry Potter.

Je sice o čtvrt století mladší než slavný Mickey Mouse, na rozdíl od něj se už ale dostal dokonce i do vesmíru. Na svoji misi ho totiž v dubnu 2011 vzal s sebou na neobvyklý výlet při historicky posledním startu raketoplánu Endeavour americký geofyzik a astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české předky. Aby měla NASA z čeho vybírat, poslali jí Češi celý arzenál nehořlavých krtků, a o pár dní později už Krtečkův úsměv projasnil prostory trenažéru raketoplánu. Nebylo to ale poprvé – český krteček se totiž poprvé vypravil do vesmíru již v roce 1965 v animovaném filmu Krtek a raketa.

Milerova baculatého krtečka milují děti na celém světě

Milerova baculatého krtečka milují děti na celém světě

Vyučil se u Trnky

Krtečkův duchovní otec Zdeněk Miler, který se narodil v roce 1921, tedy pouhých sedm let před stvořením nejslavnější americké animované figurky Mickey Mouse, začínal ve zlínských filmových ateliérech a po druhé světové válce přišel do legendárního pražského studia Bratři v triku. Tam se naučil u proslulého Jiřího Trnky řemeslu, a dokonce namaloval firemní logo studia – tři kudrnaté kluky v námořnických tričkách. Jeho prvním samostatným dílem se stala animovaná temná pohádka O milionáři, který ukradl slunce, za kterou dostal v roce 1957 stříbrnou cenu na filmové přehlídce v Benátkách.

Nejspíš i proto získal zakázku na film, v němž měl dětem vysvětlit, jak se vyrábí plátěná košilka. Námět ho prý zprvu šíleně otrávil, protože obsahoval jenom samé stroje a technologický popis. Bylo mu jasné, že s něčím takovým nemá u kluků a holčiček šanci. Chtěl příběh s figurkou, jenže proslulý Walt Disney už ve svých kreslených filmech obsadil snad úplně všechny postavičky. A pak zaúřadovala náhoda.

„Jednoho bez druhého by nás to na světě vůbec nebavilo,“ napsal Zdeněk Miler ve vzkazu dětem na stránkách České televize při svých 85. narozeninách

„Jednoho bez druhého by nás to na světě vůbec nebavilo,“ napsal Zdeněk Miler ve vzkazu dětem
na stránkách České televize při svých 85. narozeninách

Nakonec o něj přímo zakopl

Nápad, který by malé diváky dokázal zaujmout, stále ne a ne přijít, a tak se prý známý výtvarník ze zoufalství, že nemůže nic vymyslet, šel projít do lesa. A když z něj vycházel na louku, zakopl o krtinu. A tehdy mu problesklo hlavou: „No jasně, krtek. To je ono!“ Namalovat postavu krtka mu ale dalo dost zabrat, protože podle Brehmova Života zvířat to byla docela šeredná a nemotorná slepá myš bez uší, jen s čumákem. „Mořil jsem se s ním týdny, než z něho byla figurka, použitelná v kresleném filmu,“ vzpomínal Miler. „Ale ukázalo se, že to byl ohromně šťastný nápad,“ dodával spokojeně.

Milerův úplně první krtek měl dlouhý nos, což ho ale dělalo starším, takže požádal animátory, aby mu ho zkrátili. Současně mu zvětšili oči a na špičku čumáčku přidali červenou bambulku. „Zmizel ocásek a přibyly mu vlásky. Chci z něj mít pořád kluka, který dělá drobné rošťárny,“ vysvětloval kdysi výtvarník. A tímhle nápadem nakonec trumfnul i legendární americké studio – krtka Walt Disney ve svých filmech neměl! Ještě pak odvážně ‘hrábl‘ do námětu, vyměnil plátěnou košilku za kalhotky s kapsami, a zrodil se první film Jak krtek ke kalhotkám přišel.

Krtek s prezidentem Milošem Zemanem v čínské televizi

Krtek s prezidentem Milošem Zemanem v čínské televizi

Naplakaly ho Milerovy dcery

Pokračování se natěšené publikum dočkalo až v roce 1967, kdy se v kinech začal promítat snímek Krtek a autíčko. Od té doby Krtek přestal mluvit a začal používat mezinárodně srozumitelné citoslovce a posunky. Na atraktivnosti jeho příběhů vůbec neubralo a ve světě navíc odpadl problém s dabingem. Jeho duchovní otec na to šel ‘od lesa‘. Chtěl, aby jeho malému hrdinovi všichni rozuměli, proto jen tak zvláštně kňourá. Ve skutečnosti jde ale o skutečný pláč. „Nechal jsem jet záznam a svým holčičkám jsem hrozně nadával. Ony na to nebyly vůbec zvyklé, vždycky jsme měli a máme krásný vztah. A jak z toho byly překvapené, začaly plakat. Usedavě, nešťastně, opravdově. Až uslyšíte usedavý pláč kresleného krtka, vězte, že to jsou mé opravdově nešťastné dvě dcery,“ přiznal před lety Zdeněk Miler, jak vlastně jeho Krtek ‘promluvil‘.

Padesát animovaných dílů s Krtkem dělá již desetiletí radost dětem ve všech koutech světa. I když pracoval i s celou řadou dalších postaviček, svému Krtkovi zůstal věrný a prý jím byl doslova posedlý. Na ‘krtčích‘ sériích dokázal pracovat až osmnáct hodin denně a posledním epizodám se věnoval ještě ve svých jednaosmdesáti letech. „Trvalo mi dlouho, než jsem zjistil, že když kreslím Krtka, kreslím vlastně sebe,“ vysvětloval. „Příběh o Krtkovi je tak geniální, že by z něj byl celosvětový hit, kdyby vznikl v Hollywoodu. Tím, že se v seriálu nemluví, není třeba zdolávat jazykové bariéry. Tohle vám opravdu v Americe můžeme jen závidět, hluboce se klaním panu Milerovi,“ prohlásil před časem světoznámý producent Rick McCallum, který již déle než dvacet let spolupracuje s otcem Hvězdných válek Georgem Lucasem.

Ve vesmíru s astronautem Andrewem Feustelem

Ve vesmíru s astronautem Andrewem Feustelem

Překonal i Pottera

S posledními díly ale Krtkova popularita rozhodně neskončila. Stačí si připomenout třeba světovou výstavu EXPO 2010 v čínské Šanghaji, kde patřil k hlavním lákadlům české expozice, či jeho let do kosmu o rok později v osobním zavazadle astronauta Andrewa Feustela. O nesmrtelnosti Milerovy postavičky svědčí i strohé statistické údaje nakladatelství Albatros. Zatímco J. K Rowlingprodala podle nich v České republice celkem 1,5 milionu výtisků své sedmidílné ságy o Harry Potterovi, knížek Zdeňka Milera o Krtečkovi už vyšlo zhruba 3,5 milionu!

Čtěte také:

Z obrazovky zmizela a nikdo ji prý před kameru už nechce. Čím pohřbívá úspěšná Lady XXL Halina Pawlowská svou skvělou kariéru?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace