Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo vězení měla Adina Mandlová dostat spíš metál, dohnala totiž až před soud nacistického pohlavára. Způsobila to žárlivost na kolegyni a... kožich

03.02.2016
Místo vězení měla Adina Mandlová dostat spíš metál, dohnala totiž až před soud nacistického pohlavára. Způsobila to žárlivost na kolegyni a... kožich

Foto: Reirwee Film

Popisek: Adina Mandlová v roce 1937 v dramatu Harmonika – jak jinak než v luxusním kožichu

Do důsledků nejspíš ani netušila, co vlastně dělá, přesto pořádně zkomplikovala život jednomu z nejvyšších nacistických pohlavárů. Vášeň české hvězdy pro luxusní kožichy ho totiž přivedla na mizinu.

Po druhé světové válce skončila legendární herečka Adina Mandlová ve věznici na Pankráci. Byla obviněna kvůli údajným kolaborantským stykům s vysoce postavenými Němci a odsouzena ke dvěma měsícům vězení, pokutě 100 000 korun a veřejnému pokání. Namísto toho by ale prý zasloužila spíš metál. Jednoho z těch nejvyšších totiž dostala dokonce před soud.

Souboj mezi hvězdami

Dvě krásné herečky, které spolu neustále soupeřily o nejvyšší post v žebříčku divácké přízně. A přitom si dokázaly karty tak elegantně rozdat, že to v podstatě bylo úplně zbytečné. Zatímco tolik probíraná Lída Baarová obsadila post osudové ženy, o čtyři roky starší Adina Mandlová se stala erotickým symbolem. Přesto spolu nepřestávaly soupeřit a svou image vydatně podporovaly luxusními modely, a především drahocennými kožichy. Zkrátka kolik máš kožichů, taková je tvoje sláva. „Dost na sebe žárlily. Baarová si za honoráře z Německa mohla koupit, co chtěla. Nosila kožich z kanadského norka za 180 tisíc, což byla v té době cena vily!“ vzpomínal již zesnulý režisér Otakar Vávra.

V modelu z nejlepšího pražského salonu Hanny Podolské. Kožešina jako symbol luxusu nesměla chybět.

V modelu z nejlepšího pražského salonu Hany Podolské. Kožešina jako symbol luxusu nesměla chybět.

Pánové, kteří ochotně platili

Jedním z jejích milenců byl bohatý textilní továrník Max Oberländer z Úpice, s nímž se seznámila v roce 1936: „Byl to velmi senzitivní a vzdělaný německý Žid, ohromně štědrý, a když mi navrhl, abych se stala jeho milenkou, okamžitě jsem svolila, protože mi nejen vyhovoval fyzicky i duševně, ale prostředí a styl jeho života mi imponovaly. Komorník, kuchař, služky, zahradníci, šoféři, bazén a tenisové kurty – která chudá holka by mohla odolat?“ napsala později ve svých pamětech. Díky Maxovi poznala osobně i mnoho německých u rakouských umělců, mimo jiné i legendární Marlene Dietrich.

Jiným milencem s nevyčerpatelnou kapsou byl stavební podnikatel Fred Svítil, kterého poznala rovněž ještě před Mnichovem. Jeho otec byl brněnský Žid, který si po první světové válce změnil rodinné jméno Scheiner na Svítil a po sňatku přestoupil na římskokatolickou víru. Po jeho boku měla Adina měla všechno, po čem toužila. Práci, kterou milovala, popularitu, která jí lichotila, milence milionáře a pohodlné soukromí. Po německé okupaci nechtěl Fred ztratit svou pozici, a tak nešetřil dary a zval nové pány na hostiny a hony do svého revíru. A jeho milenka tak poznala první nacisty.

Cukrovarník se stavěl na zadní

První obětí, která se takzvaně postavila na zadní, když ji chtěla obletovaná herečka na revanš za projevy své přízně pořádně oškubat, byl Joseph Hartmann, generální majitel tehdy největší cukrovarnické společnosti v zemi, který si později začal říkat Joe Hartman. A Adina si ho prý namluvila především proto, že hledala sponzora pro svůj šatník, aby se vyrovnala konkurentce Baarové. Jenže pro Hartmanna byla ‘jenom‘ milenkou, takže prý brzy narazila na neochotu investovat velké peníze právě do ní. Přesto jí kožich nakonec koupil, i když kratší, než měla Baarová. Zaplatil za něj 35 000 korun a Adina v něm pak hrála v roce 1939 v legendárním Kristianovi.

Ve filmu Kristian má přes ruku kožich od Joe Hartmana

Ve filmu Kristian má přes ruku kožich od Joe Hartmana

Platit prostě musel

Nejhůř z jejích ‘mecenášů‘ dopadl pan Klesgen, vysoký úředník říšského protektorátu, který měl na starosti film. A ten prostě platit musel. „Jenže jednoho dne přišel účet na čtyři kožichy a on už je nemohl zaplatit, protože kvůli ní přišel na mizinu. Byly to čtyři kožichy z lišky – každý stál přes patnáct říšských marek, což byly obrovský peníze,“ prozradil reportér Stanislav Motl v dokumentu České televize Příběhy slavných. Stalo se to koncem roku 1938, kdy jedna říšská marka odpovídala 8,33 československým korunám, takže hodnota kožichů byla bezmála 50 000 korun. A díky tomu začali toho Klesgena vyšetřovat,“ dodal Motl s tím, že by herečka za to měla dostat metál, když dostala tak vysoce postaveného nacistu před soud.

Čtěte také:

Nejhorší sexuální scéna v dějinách českého filmu. Nebo perverzní dokonalost? I ministr kultury si myslí, že jde o pomstu Filipu Renčovi...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská