Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hudební kritici v šoku a bez trenek, Jizerky v nadšení z (pravého) sněhu, ožralí potkani v Praze na Smíchově. Sliby chyby modrého Fialy. A kde já, kráva blbá… TÝDEN V OBRAZECH

17.01.2016
Hudební kritici v šoku a bez trenek, Jizerky v nadšení z (pravého) sněhu, ožralí potkani v Praze na Smíchově. Sliby chyby modrého Fialy. A kde já, kráva blbá… TÝDEN V OBRAZECH

Foto: Oto Palán

Popisek: Praha slavnostně odhalila památník Jana Palacha na Alšově nábřeží. Výročí sice není kulaté (47.), zato ten památník je fakt hezký. Z Brna se prý ozývá závistivé syčení jošššššššššššššt… (Poprvé bylo dílo Dům syna, dům matky realizováno v letech 1986-1990 skupinou studentů Georgia Institute of Technology v Atlantě pod vedením Jamese Williamsona. Objekty byly umístěny v hale institutu. Druhou realizaci díla John Hejduk věnoval Václavu Havlovi a československému lidu v roce 1991. Stavba byla provedena ze dřeva. Stavby byly z Pražského hradu po roce 2000 pro zchátralý stav odstraněny. Představené dílo je tak v pořadí třetí realizací.)

Vezměme to odzadu. Je neděle 17. 1., 11:11, magické číslo (tedy skoro, numerolog by z toho určitě něco vysosal). Právě mi na mailu přistála nadšená PR zpráva o tom, že se v Jizerkách běžel Bedřichovský Night Light Marathon a nastojte, na pravém bílém sněhu… Když dovolíte, teroristické útoky tento týden vynecháme. Tedy, ne že by nebyly, dokonce ten v Jakartě prý teroristé, napojení na Islámský stát, zpackali. No, možná ano, stejně tam ale byli dva mrtví, tedy kromě těch teroristů, ti se nepočítají, neboť jsou v ráji s tak ochotnými huriskami, že holky z Kolína by se mohly učit.

Vem si je, Šaryku!

Sněhu moc nemáme, tak se s tím konečně smiřme

Autoři PR zprávy z Bedřichova zjevně celou noc slavili, takže zrána na tom nečekaném, čerstvě napadaném sněhu perlili: „Čerstvě napadaný sníh, hvězdy a Měsíc nad hlavami, světlo ze stovek čelovek. Takový byl druhý závod seriál SkiTour, který se uskutečnil v Jizerských horách. ČEZ Bedřichovský Night Light Marathon přinesl skvělé podmínky a výborné závodění. ČEZ Bedřichovský Night Light Marathon letos nebyl prologem celého seriálu SkiTour. V původním předsilvestrovském termínu však nebyl v Jizerských horách sníh, a tak byl závod přeložen na víkend po Jizerské 50.“ No a k Jizerské padesátce – na technickém sněhu závodníci kroužili dokola nějakých 14, rozhodně tedy ne 50 kilometrů…

 

Vážení, Česko není Norsko. Ani Rakousko, které má ty Alpy. Navážka technického sněhu i sněžná děla poškozují životní prostředí. Navíc se na tom technickém prý blbě jezdí. Tak co si to konečně přiznat, na lyže jezdit do Alp (je to kousek a stojí to zhruba stejně) a Jizerskou padesátku běhat po svých a v létě?

 

Demonstrace proti Barnevernetu po česku

Kauza Michaláková. Tak tu jsme jako KrajskéListy.cz sledovali dost dlouho, než jsme se odhodlali něco napsat. Vadily nám zásadně dvě věci: Jednak v celé české mediální krajině byl slyšet jen jeden hlas, a to Evy Michalákové, z čehož plyne zároveň i to zadruhé. Paní Michaláková se chová spíše jako celebritka (a že je máme zmáknutý, ty štiky a mašle) než žalem zdrcená matka… Pak se objevil druhý případ, odebrané miminko, opět na první dobrou jasná věc: Barnevernet krade děti. No, my si opět počkáme, třeba se objeví i jiné informace, anebo ne, a pak teprve dáme za pravdu sobotním demonstrantům.

Čtěte zde: 

Nechutné: Michalákovy děti musely své tetě utírat zadek. Redakce internetového serveru přináší otřesné fotky a svědectví, které kauzu staví na hlavu

Martin Komárek i se ženou Petrou (oba ANO) dorazili též. Na svém Facebooku komentovali takto: „Demonstrace proti zemi, která je bohatší, demokratičtější, přátelštější a méně zkorumpovaná než naše poněkud připomíná srocení Severokorejců u ambasády Spojených států. Leč Norové mají i zvláštní zvyky. Zhovadilý masový vrah si ve fešáckém kriminálu studuje a ještě si stěžuje na špatné podmínky pro vrahy. Kdysi, když byli ještě alkoholiky, si dobrovolně odhlasovali prohibici. A jejich velemocný úřad, prý v nejlepším zájmu dětí, rozbíjí rodiny a ničí matkám životy. Jak jsme ten rozpor " hodné a zlé Norsko" s Petrou vyřešili? Po česku. Na demonstraci jsme přišli, ale nebyli jsme nijak zvlášť aktivní." 

Fiala: Sedím si tak sám v hospodě u limonády…

O víkendu se konal také sjezd ODS. Svůj nominační projev zahájil předseda Fiala (jediný kandidát na nejvyšší post ve straně) smyšleným příběhem. „Dovolte mi, abych začal takovým příběhem ze života, který by se komukoli z nás mohl stát už příští rok. Představme si, že budu chtít jít večer s přáteli do hospody na pivo. (Ano, i já občas něco takového udělám.) Mám na to čas, chtěl jsem sice ještě pokácet starý strom na své zahradě, ale nesmím, protože o tom už rozhoduje stát. Odešli už i kontroloři, kteří proti mé vůli vnikli do mého bytu, aby zkontrolovali, čím topím v kamnech. Tak jdu tedy na to pivo.

Ve své obci ovšem už nemohu, hospoda tu byla zrušena, její majitel už ji pro všechny předpisy a nařízení nedokázal udržet a zavřel ji. Musím tedy do sousední vsi. Jdu samozřejmě předpisově ustrojen, protože vláda mi nařídila, že moje oblečení musí obsahovat reflexní prvky – uniformy přijdou teprve v další fázi. V hospodě mě žádní přátelé nečekají, nemají reflexní prvky, a navíc jsou kuřáci a nebudou sedět večer v hospodě, kde si nemohou zapálit.

Mohu si dát limonádu, z nařízení Sobotkovy vlády je povinně levnější než pivo. Pokud ovšem pojede elektronická pokladna s on-line připojením – hostinský se jinak bojí mi něco vydat, kontrol je v poslední době více než zákazníků. Chtěl bych se najíst, když jsem tam tak sám, ale hostinský mi nemá co nabídnout – včera byl svátek a to stát zakázal prodávat a nakupovat, tak to ani nemá z čeho uvařit. Tak sedím v hospodě sám nad limonádou a poslouchám nejmenovanou rozhlasovou stanici, kde zrovna pějí ódy na současného ministra financí, který ji náhodou vlastní. Možná to někomu připadá jako krásná představa – jídlo škodí, kouření ještě více, pivo taky, s kamarády bychom ještě nadávali na vládu, a tak takto máme díky vládě zdravý život a zdravé myšlenky. Mně to ale jako lákavá představa nepřipadá. Naopak bych si nad tou limonádou nejspíše nostalgicky vzpomněl na to, jaké to bylo svobodné a normální za vlády ODS, i když jsme na ni tehdy nadávali.,“ dodal Fiala a sklidil potlesk.

 

Fakt nadšení, koukněte. Fiala také slíbil jednotnou a nízkou sazbu DPH plus opravdu rovnou daň z příjmu fyzických osob, snížit sociální odvody, zrušit daň z nabytí nemovitostí, která zbytečně zdražuje bydlení, zvlášť pro mladé lidi, zrušit silniční daň, která má drahý výběr a malý efekt pro stát. Takže modré z nebe, doslova. Už jednou jsem kvůli rovné a nízké dani ODS volila, no a pak, po volbách, vyhodili autora této myšlenky, Vlastimila Tlustého…

 

Takže ODS je pro svobodu, senátor Kubera ale kouří na mrazu… ? „Měli bychom přijmout zákony o regulaci regulací a zákazu zákazů,“ řekl senátor, na jehož vystoupení na kongresech ODS se prý delegáti vždycky moc těší, protože je vyhlášený rétor a bavič…

 

Zemřela velká filmová hvězda, Alan Rickman

Blesk zjistil, že stejně jako David Bowie tajil rakovinu a oba se objevili na veřejnosti naposledy ve stejný den. Co z toho ale vyvozuje, netuším, přečetla jsem si jen titulek.

„Alan Rickman byl skvělej, ale nejlepší byl vždycky, když nespokojeně zafuněl, to se člověk úplně tetelil,“ okomentoval to jako vždy trefně publicista Tomáš Baldýnský. Podle mne nejlepší epitaf. 

 

Bartoš: Kdo lže, ten krade. Do pekla se hrabe... ale dokaž mu to

„Kde jsem to já kráva blbá jen založila," řekla Praha a šalamounsky se usmála... Magistrátu se podle všech informací podařilo ztratit majetková přiznání zastupitelů za období před rokem 2010. Zjistil to zastupitel Pirátů Jakub Michálek, když požádal o kopii majetkového přiznání exprimátora Béma a jeho náměstka Hulinského. Magistrát za to už dvakrát kritizovalo Ministerstvo vnitra, které zrušilo rozhodnutí o odepření informace kvůli nezákonnosti.

Aby toho nebylo málo, na Magistrátu se rozbila i databáze podle zákona o střetu, do kterého dávají primátor a další zastupitelé další informace o svém majetku vyžadované zákonem. Piráti se to dozvěděli, když jim Praha 10 a Magistrát odmítly dát přístup do registru, na který mají podle zákona právo. Praha 10 vedle toho i nezákonně tají, kolik peněz dostal tajemník a ředitelé odborů.

„Chceme upozornit, že pražští politici nepodléhají prakticky žádné kontrole občanů. Není divu, že v takovém prostředí se dobře daří různým korupčním chobotnicím.“ Jakub Michálek - Piráti - Praha

Ivan Bartoš sdílel na svém Facebooku… A co teď dělají zmínění pánové? Hulinský je stále dobře placen na magistrátě, Bém, za nímž jdou všechny velké pražské průsery, Blankou počínaje a openkrad konče, se tím baví. I když, starý pan Čapek říkával: Boží mlejny jsou solidní podnik. Tak si počkáme.

 

Takové neštěstí…

Objevilo se mi na zdi: „Dnes (v úterý – pozn. aut.) se stalo na Smíchově neštěstí. Do hospody přivezli tankovou plzeň. Co čert nechtěl, vyskočila hadice a už to bylo. Pivo teklo kanálem…"

 

Zábavné jsou i komenty: „Takže potkani na Smíchově jsou dnes pěkně zmatlaný.“ „ To je škody.“ „ A co naši bezdomovci. Neměla by radnice rozdávat kelímky?“

 

Nikdo to nečekal: Zemřel David Bowie

V pondělí časně ráno na nás ta šokující zpráva vyskočila. První, na co si ale na Twitteru a Facebooku stěžovala většina hudebních redaktorů, bylo, že sotva napsali recenzi na Bowieho novou (a skvělou) desku Blackstar, musejí psát nekrolog. Ono není divu. I týdeníky, které se v pondělí objevily na stáncích, obsahovaly recenzi na Blackstar. Ta deska je celá o smrti a recenzenti, nic netuše, vytáhli ty nejpoetičtější metafory ze svého bohatého arzenálu, aby Bowieho texty vysvětlili. No a pak zjistili, že on to myslel normálně doslova.  Smrt někdy znamená opravdu smrt. 

 

Pusťte si klip Lazarus, Bowie tam zpívá: „Koukni sem, jsem v nebi, mám jizvy, který nejsou vidět, můj příběh mi ale nikdo nemůže ukrást. Každý mě teď zná, ale to nejsem já… Zahodil jsem mobil, budu volný jako pták.“ Tedy přesně je tam bluebird, což je opravdu modrý ptáček, česky se mu říká salašník, ale to by nevyznělo. A salašník? Na fotkách, co jsem si vygooglovala, když jsem zjišťovala, co je to za ptáka, vypadá v daleko lepší kondici než ten český ódeesácký. Čímž jsme se dostali obloukem zas na začátek… 

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace