Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jejich nevraživost trvá půl století a zřejmě se už nikdy neshodnou. Může za to žárlivost a láska k jednomu muži. Co navždy rozbilo vztah Jany a Hany Brejchových?

03.01.2016
Jejich nevraživost trvá půl století a zřejmě se už nikdy neshodnou. Může za to žárlivost a láska k jednomu muži. Co navždy rozbilo vztah Jany a Hany Brejchových?

Foto: Filmové studio Barrandov

Popisek: Doživotní nevraživost mezi sestrami Hanou a Janou Brejchovými prý způsobily láska a jediný film, který byl nominován na Oscara

Starší Jana za něj byla dokonce provdána, mladší ho zbožňovala a tajně milovala. Pak jí úspěšný švagr nabídl hlavní roli a byl oheň na střeše. Občas se sice slavné sestry usmíří, klid zbraní má ale vždy jepičí život. Kdo způsobil u Brejchů rodinný rozvrat, který trvá již déle než půl století?

Když starší Jana stanula poprvé před kamerou, její sestře Haně bylo teprve sedm let. Se svou první velkou láskou se setkala v sedmnácti – o osm let starší Miloš Forman se tenkrát podílel na scénáři komedie Štěňata, která jakoby předznamenala jejich další osud. Vypráví totiž o ukvapeném sňatku dvou mladých lidí, kteří se vezmou, přestože nemají kde bydlet. Dokonce ani netuší, kde spolu stráví svatební noc. V osmnácti řekla Jana Brejchová Formanovi „ano“ a cítila se prý tehdy opravdu dospělá. Vždyť už pět let stála na vlastních nohách a dokázala se o sebe postarat. Jenže…

Dvě uspěchané svatby

Zatímco příběh filmových hrdinů skončil happy endem, Jana a Miloš na tom byli podstatně hůř. Sehnat byt v Praze se rovnalo utopii, a tak nakonec byli mladí a nepříliš movití novomanželé rádi, že namísto hnízdečka lásky mohli složit hlavy v kanceláři. O vlastní byt se pak pokoušeli tak dlouho, až se Forman zakoukal do jisté baletky z Laterny Magiky. Když to Jana zjistila, byl oheň na střeše. Miloš ji sice ubezpečoval, že je to jen zamilovanost, která časem přejde, zatímco ona je jeho láska na celý život, zhrzená kráska to ale odmítla přijmout. Rozešla se s ním ve zlém a podala žádost o rozvod.

Svatba Jany Brejchové a Miloše Formana

Svatba Jany Brejchové a Miloše Formana

Rok 1962 se pro ni stal osudovým. Vzápětí se totiž z trucu vdala za německého herce Ulricha Theina. Nešťastný z toho byl především její tatínek, který Němce z duše nenáviděl ještě z doby druhé světové války, brzy z toho ale byla nešťastná i Jana. Ve vysokém stupni těhotenství porodila mrtvé dítě a brala to jako znamení, že manželství na dálku nemá smysl. Po pouhém roce si tudíž založila do desek již druhý rozvodový rozsudek. Navíc přiznává, že Formana má stále ráda. „No samozřejmě, i když jsem tenkrát zareagovala rozvodem a potom jsem udělala truc,“ připustila před časem.

Pomsta uražené plavovlásce?

V té době se začal rodit scénář k filmu Lásky jedné plavovlásky, který nakonec údajně způsobil celoživotní neshody sester Brejchových. A nejde pouze o to, že se vzápětí tašalo šuškat, jak si pro plavovlasou důvěřivou naivku Andulu, která snadno uvěří slibům a lichotkám, vzal Forman ‘mustr‘ ze své exmanželky. Navíc se podle přátel dopustil neodpustitelného hříchu, když hlavní roli nabídl její mladší sestře Haně, která ho bezmezně obdivovala a byla prý do něj zamilovaná od prvního okamžiku, kdy ho Jana přivedla domů.

Tohle zkrátka Jana nedokázala Haně odpustit. A navíc jí prý za to, že se před kamerou svlékne, přidal Forman k honoráři jenom pětistovku

Tohle zkrátka Jana nedokáže Haně nikdy odpustit. A navíc jí prý za to, že se před kamerou svlékne,
přidal Forman k honoráři jenom pětistovku.

Stejně jako před lety Janě bylo během natáčení i Haně teprve osmnáct. Romantická tragikomedie ze života, která slavila obrovský úspěch, udělala z další dcery rodiny Brejchů, která neměla o studiu herectví ani páru, rázem hvězdu. Film byl nominován na Oscara a Hana doprovázela Formana na všech festivalech. V Benátkách se dokonce umístila na třetím místě v kategorii za nejlepší ženský herecký výkon, čímž přeskočila i jednu z největších hvězd 60. let, italskou hereckou legendu Claudii Cardinale.

Smíření v nedohlednu

Jana prý na Formana i na Hanin úspěch tak moc žárlila, že své city nedokázala zvládnout. Vzájemná řevnivost sestry natolik odcizila, že už k sobě nikdy nedokázaly znovu najít cestu. Že by bylo příčinou jejich nesváru právě Forman, to ale ani jedna ze sester nikdo otevřeně nepřiznala a Hana k tomu dokonce před časem dodala: „I když se všude píše, že jsme se rozkmotřily kvůli Milošovi, není to pravda. Věci se mají jinak, je to mezi námi.“ Zřejmě poslední pokus o smíření podnikla v létě 2014, když se za sestrou vypravila do nemocnice, poté co zkolabovala. A vzápětí prý Jana zakázala personálu, aby k ní sestru pouštěli.

„Já tomu vůbec nerozumím. Byla jsem tak moc ráda, když mě před týdnem sestra v nemocnici přijala. Byla příjemná a milá. Skutečně jsme se neviděly třicet let,“ řekla Blesku Hana a dodala: „A už končím a na Janu se vyprdnu, když je taková.“ Že to nejspíš opravdu myslí vážně, potvrdily i události kolem Janiných pětasedmdesátin, kdy Hana řekla deníku Aha!: „Ani mě nenapadne zvednout telefon a Janě zavolat. To ani náhodou! Jak se chová ona ke mně, tak se budu chovat já k ní. Podívejte, mně v prosinci také sestra nezavolala, když mi bylo osmašedesát let. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.” A zřejmě to známým sestrám už vydrží až do smrti. Zatímco starší Jana, která za pár dní oslaví šestasedmdesáté narozeniny, v současnosti bojuje s vážnými zdravotními problémy, Hana žije spokojeně v domě s pečovatelskou službou ve středočeském Buštěhradu. A za svou sestrou se prý rozhodně nechystá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace