S Bolkem Polívkou žila jako na laně, jenže bez záchranné sítě. Co všechno čekalo za železnou oponou krásnou Francouzku, která chtěla původně jet do USA? Tajnosti slavných
27.12.2015
Autor: Archiv
Popisek: Herečka a šansoniérka Chantal Poullain
Vzpomínat umí kdekdo, úspěšná francouzská Češka ale jako dokonalá psycholožka jede na city. Nepamatuje si data a podrobná fakta, nebo se jim spíš úmyslně vyhýbá, protože je nepovažuje za podstatné. Zato ale přesně ví a perfektně dokáže popsat, co v její duši ta která událost vyvolala.
Svůj život přirovnává úspěšná herečka a zpěvačka Chantal Poullain k nekonečné jízdě po cestě s mnoha složitými křižovatkami. Říká, že žije jako na laně, naštěstí ale prý má odvahu riskovat jako ten nejlépe vycvičený provazochodec. Neohlíží se na to, jak je lano tenké, nebojí se balancování nebo nejistoty. A přitom dobře ví, že rovnováha je vzácná. Na laně, nataženém vražedně vysoko, stejně jako v každodenním životě…

S lehkostí a typickým francouzským šarmem dokáže Chantal vyprávět i o těch největších tragédiích
Už měla letenku v kapse
Narodila se 17. srpna 1956 ve známém francouzském přístavním městě Marseille v umělecké rodině – její otec byl sochař a matka malířka. Od raného dětství se věnovala baletu a toužila po herecké kariéře. Po maturitě žila krátce v Anglii, nakonec ale vystudovala Divadelní akademii v Ženevě. Pak už měla namířeno za lepším životem do Spojených států. Dokonce už měla koupenou i letenku, když jí zkřížil cestu svérázný komik, samozvaný valašský král Bolek Polívka. Byla to prý láska na první pohled, a tak se Chantal místo za oceán vydala za železnou oponu.

S Bolkem Polívkou v legendárním představení Šašek a královna
Propracovala se až do Zlaté kapličky
V Čechách se za Bolka provdala a na dlouhá léta se tu usadila, i když se prý stále ještě nevzdala myšlenky, že se jednou do své milované Francie vrátí. S Polívkou cestovala po světě jako asistentka režie jeho vystoupení a občas v nich i vystupovala. Později začala hrát v Klicperově divadle v Hradci Králové a v pražském Divadle Ungelt, v Divadle Na zábradlí i v činohře Národního divadla. V roce 1989 porodila Bolkovi syna Vladimíra a krátce nato se jejich manželství rozpadlo. Přesto svérázná Francouzka již zůstala v Čechách, které se staly jejím druhým domovem. Už nikdy se znovu neprovdala, žije v Praze se synem, do Francie se ale často vrací za rodinou a přáteli.

S Reginou Rázlovou v představení Kurtizána
Stále se jí trochu stýská
O svém životě poprvé souhrnně promluvila před dvěma lety, když se svou typicky francouzskou elegancí a šarmem vytvořila se spisovatelkou Markétou Zindelovou svoji autobiografii. A nazvala ji příznačně Život na laně. Nyní k ní přidala ještě zvukovou verzi na CD, na němž svůj příběh, v jehož čtení se střídá s Karlem Dobrým, doprovodila milovanými francouzskými šansony. Některé její příběhy potěší, jiné vyvolají úctu, z dalších je cítit jakýsi stesk. Ten se nenápadně vynořuje především z pasáží, v nichž mluví o rodičích, sestrách a o mořem obklopené Francii. Ve vzpomínkách se vrací ke svému příchodu do Československa i k tomu, co tato doba znamenala pro ni.

Se synem Vladimírem
I neštěstí umí podat laskavě
Je zajímavé přečíst si, jak léta komunismu vnímala Francouzka, zvyklá na nekonečnost moře a volnost, žena, jejíž budoucnost se původně měla odvíjet úplně jiným směrem. Vzpomíná především na ty, kteří vstoupili do jejího života a ovlivnili ho. Patří sem rodiče, sestry, první lásky, syn, přátelé, kolegové… a samozřejmě Bolek. Nikdy nesklouzává k očerňování či obviňování, v jejím podání je vše laskavé. Mimořádně citlivě dokáže vyprávět třeba i o rozchodu rodičů či dědečkově sebevraždě. Z jejích příběhů sálá vytrvalost, nezdolnost a láska. Pro zimní sychravé dny je poslech jejího vyprávění přímo ideální náplní volného dne, a přestože trvá téměř osm a půl hodiny, ani vám to nepřijde. Chantal dokáže tak zaujmout a vyvolat emoce, že zapomenete na čas a budete překvapeni a možná i trochu zklamáni, že je konec.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská