Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vážně nemocného Karla Gotta zachránili na poslední chvíli. Jaké měl plány, co všechno bude muset oželet a co na to psycholožka?

30.10.2015
Vážně nemocného Karla Gotta zachránili na poslední chvíli. Jaké měl plány, co všechno bude muset oželet a co na to psycholožka?

Autor: archiv

Popisek: Karel Gott se svým bývalým řidičem a přítelem Oldou Havránkem, s nímž strávil v autě tolik času, jako by několikrát objel zeměkouli. I takové cestování samo o sobě je velmi únavné.

Stačilo jen málo, aby vážné problémy se srdcem zaplatil životem. Náš ´národní poklad‘ měl velké plány a navzdory věku nedokázal alespoň na čas vypnout. Udělal to za něj osud. Co všechno bude muset oželet?

Podzimní pracovní plán milovaného Karla Gotta, který je právem považován za živoucí národní poklad, byl více než nabitý. Sice oslavil 14. července již šestasedmdesáté narozeniny a několikrát se nechal slyšet, že pomalu přeřadí na nižší rychlost, prozatím se to ale v jeho diáři příliš neprojevilo.

Proč nechce skončit?

Vpřed ho táhne především láska jeho fanoušků, které nedokáže zklamat. Dobře ví, že na každém vztahu se musí pracovat, a platí to pro showbyznys stejně jako třeba pro manželství. A tak odjakživa patřil ke hvězdám, které vždy všem ochotně a s milým úsměvem vyjdou vstříc bez ohledu na to, jak moc už je právě unavený. Jeho pracovitost ale má ještě další důvod, a rozhodně jím není touha po penězích, jak se leckdy říkává. Muzika, zpěv, koncerty, nahrávání… to je zkrátka jeho život. Nedokáže si představit, že by s ním měl skončit.

„Náhlý přechod do ‘důchodcovského‘ režimu by mu paradoxně mohl ublížit mnohem víc než nemoc,“ upozorňuje psycholožka Martina Kovářová a dodává: „Ukončení všech aktivit ze dne na den se zpravidla projeví na psychice. Člověk se dobrovolně připraví o životní rytmus, na nějž byl jeho organismus dlouhodobě nastaven, a jen obtížně hledá náhradní. Aniž si to sám uvědomí, zastavením onoho pomyslného rozjetého vlaku rychle přibrzdí i ostatní funkce svého organismu. Mnohem rychleji začne stárnout, fyzicky i psychicky, a v extrémních případech ho to může i předčasně zabít.“

Hodně tlustý diář

V poslední době sice Gott tvrdil, že trochu přibrzdil, z jeho diáře to ale není moc patrné. Například v úterý měl původně vystupovat v Brně ve slavnostním programu Evy Pilarové k jejímu 55. výročí na scéně a ve čtvrtek pro změnu se stejným programem v pražské Lucerně. V neděli pak měl zpívat na Svatomartinském plese na zámku Valtice, což představuje další dlouhou cestu z pražské Bertramky až na jižní Moravu.

I když už léta Mistr sám neřídí, takové cestování je únavné samo o sobě, nemluvě o přípravách na místě a extrémní psychické i fyzické zátěži během samotného vystoupení. I mnohem mladší umělci přiznávají, že za jediný koncert shodí i několik kilogramů. Navíc před pár týdny Gott oznámil, že začíná pracovat na svém dalším albu. Má vyjít za dva roky a v jeho mimořádně bohaté diskografii, zahrnující domácí i zahraniční alba, bude již 289. v pořadí.

I rodina je zátěž

Další velkou zátěž představuje podle odbornice v Mistrově věku i rodina se dvěma malými dětmi. Starší Charlotte Elle je teprve devět let, mladší ještě o dva roky méně. Znamená to tudíž každodenní povinnosti, a nejde pouze o finanční zajištění, které populární hvězdě zase až tak velké problémy nečiní. Spíš starosti se školou, výchovou, permanentní vedení a seznamování holčiček s okolním světem. Pokud by si je užíval jen doplňkově, tedy jako dědeček, a hlavní váha péče čtyřiadvacet hodin denně by spočívala na bedrech rodičů v produktivním věku, představují tyto starosti jen občasnou radost, kterou si člověk může opravdu užívat.

„Mistrovým hlavním argumentem byl od začátku fakt, že si rodičovstvím na plný úvazek v nižším věku neprošel, takže je v tomto směru zcela neopotřebovaný. Není to ale tak docela pravda, i tak jeho organismus procházel s lety zátěží a péče o malé děti je ve vyšším věku vyčerpávající. Na rozdíl od prarodičů, kteří svou účast na ní zpravidla plánují a znamená pro ně jen dočasný vyšší výkon, ale současně i radostný prožitek, musí být pan Gott k dispozici neustále,“ vysvětluje Kovářová.

Pomoc přišla na pět minut dvanáct

Vážné problémy postihly Karla Gotta v neděli a manželka Ivana ho odvezla do pražského Institutu experimentální medicíny, do péče vyhlášeného kardiochirurga Jana Pirka. Po vyloučení srdečních příčin se podrobil operaci dutiny břišní. Pokud to ale jenom trochu bude možné, určitě si nenechá ujít jubilejní padesátý večer Českého slavíka, který se uskuteční 28. listopadu, tedy již za čtyři týdny. Předpokládá se totiž, že mu fanoušci čtyřicátého slavíka letos určitě dopřejí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace