Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Syn iráckého Kurda byl od dětství vyvrhel. Kdo ho zachránil a proč se nyní známý kamarád do deště živí tím, co dříve z duše nenáviděl? Tajnosti slavných

24.09.2015
Syn iráckého Kurda byl od dětství vyvrhel. Kdo ho zachránil a proč se nyní známý kamarád do deště živí tím, co dříve z duše nenáviděl? Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Dnes už Sagvan Tofi sebekriticky přiznává, že nebýt herectví, nejspíš by z něj byl vyvrhel

V mládí býval typický průšvihář, kterého všechny slušně vychované dívky toužily mít doma. Časy největší slávy má již za sebou a nakonec se živí tím, co dříve z duše nenáviděl.

Na pohled exotický herec, zpěvák a model tvrdí, že je z otcovy strany napůl Kurd a jeho jméno prý v kurdštině znamená „muž, co hledí na psa“. „Už jako dítě jsem byl kontroverzní, budil jsem emoce. Ve škole mě učitelky buď milovaly, nebo nenáviděly. Nic mezi tím. A táhne se to se mnou po celý život,“ konstatuje Sagvan Tofi. Narodil se 7. září 1964 v Praze a jako syn iráckého Kurda byl pro tehdejší dobu ‘těžko stravitelný‘. A mnozí, co neměli o jeho původu ani ponětí, se většinou domnívali, že je Rom. „Křičela ze mě odlišnost. Jinak jsem vypadal, měl jsem jiné oblečení, jiné hračky, mluvil jsem jinými jazyky. A to se tady tenkrát nenosilo,“ dodal čerstvý padesátník s pověstí průšviháře, barového povaleče a lamače ženských srdcí.

Kamarádi do deště Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík

Kamarádi do deště Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík

Hercem díky rozvodu

Sagvanův otec studoval v Německu a Československu, kde se seznámil s jeho matkou. Tenkrát byl Irák prosperující země, jako malý tam Sagvan žil v mezinárodní bohaté čtvrti. Pak ale přišel návrat do Československa a nástup do školy. „Když jsem sem přišel, nadávali mi do cikánů. Měl jsem dvojky z chování, vodili mě k psycholožce, chtěli mě dát do zvláštní školy. Matka za mě musela pořád bojovat,“ prozradil v rozhovoru pro Novinky.cz. Pak se otec pracovně vrátil na čas do Iráku a úřady zakázaly matce vycestovat za ním. Po pár letech pak logicky následoval rozvod, který paradoxně předznamenal Sagvanovu životní dráhu. Jeho nevlastním otcem se totiž stal emeritní policejní rada, plukovník Miloslav Dočekal. „Byl disciplinovaný a já pravý opak. Naštěstí chtěl být kdysi hercem a se spoustou z nich se znal. K jeho kamarádům patřil i Jiří Kodet, který rodičům navrhl, aby mě poslali k jeho mamince, která učila na umělecké škole herectví,“ zavzpomínal. A tak začal v sedmé třídě chodit do dramatického kroužku, který vedla uznávaná herečka a pedagožka Jiřina Steimarová. „Zalíbil jsem se jí a připravila mě na konzervatoř. To mě zachránilo, jinak by ze mě byl asi vyvrhel,“ dodal vyhlášený divoch a průšvihář sebekriticky.

Vítr v kapse

Díky tomu již v sedmnácti nasměroval svou přebytečnou energii užitečným způsobem a nevídaný úspěch mu přinesl hned první film Vítr v kapse. Právě v něm poprvé vytvořil dvojici s Lukášem Vaculíkem, nad níž se všem děvčatům tajil dech. Zásluhu na tom má především režisér Jaroslav Soukup, protože Sagvan a Lukáš sice studovali stejnou školu, přesto se až do natáčení neznali. S odstupem času je ale Sagvan přesvědčen, že popularita přišla v jeho životě příliš brzy. „Myslím, že je lepší užívat si slávu v takovém věku, jako je například čtyřicítka. Vím, že spousta věcí se udála v mém životě jaksi mimochodem. Byl jsem přesvědčený, že úspěch bude stále. V sedmnácti prostě nepočítáte se zlobou a závistí lidí. Ve spoustě věcí jsem se tenkrát mýlil,“ přiznává.

V muzikálu Mýdlový princ alternuje s Martinem Dejdarem

V muzikálu Mýdlový princ alternuje s Martinem Dejdarem

Kamarád do deště

O šest let později Soukup znovu vytáhl dvojici, která se tak osvědčila, v českém „Podrazu“ Kamarád do deště a tentokrát už byly hlavní role napsány přímo ‘na tělo‘ tandemu Tofi/Vaculík. Scénář sice vznikl už v roce 1985, ale protože Vaculík v té době nastupoval vojenskou základní službu, rozhodl se Jaroslav Soukup netrhat úspěšný tým a počkat, až se vrátí do civilu. K obrovské popularitě projektu přispěla i jeho ústřední píseň Jána Baláže Dávej ber, nazpívaná oběma ústředními protagonisty, která se stala velkým diskotékovým hitem. V roce 1992 Soukup ještě přidal druhé pokračování „Kamarádů“, Vaculík už v něm ale hrál se značným sebezapřením, protože předtím ani potom neměl o dobré role nouzi. Nabídku na natočení dílu třetího pak rezolutně vetoval, což Tofi respektoval.

V hledáčku bulváru

S výjimkou režírování několika videoklipů se poté Sagvan umělecky odmlčel, rozhodně to ale neznamenalo, že by o něm nebylo slyšet. Díky své popularitě a pozdějším vztahům s modelkou Simonou Krainovou a zpěvačkou Darou Rolins se totiž stal miláčkem bulvárního tisku. A rozhodně nepočítal s tím, jak si na něm bulvární plátky zgustnou. Tento pro mnohé fascinující sociologický jev, kdy se „člověk, který nic neumí, nic nedělá, nic neznamená, a přesto se s železnou pravidelností objevuje v bulvárním tisku“, je od té doby nazýván po něm jako tzv. Tofiho efekt. „Když bulvár začínal, byl megazlý. Když mi někdo ráno zavolal, co to zase o mně vyšlo, ani se mi v ten den samou hanbou nechtělo vyjít z domu,“ přiznal. Odříkaného chleba ale bývá zpravidla největší krajíc, a tak to byl paradoxně právě bulvár, který nakonec Tofiho pár let živil. Do jistého média totiž psal pravidelné sloupky. „Zpočátku se mi z toho udělalo špatně, pak se mi ale zalíbilo, že bych psal do plátku, který mě předtím propíral. Užíval jsem si to,“ usmívá se výborné životní zkušenosti.

S přítelkyní Alenou a dcerou Santine

S přítelkyní Alenou a dcerou Santine

A další odříkaný chleba

Že by dostal takovou pracovní příležitost, to ho vážně nikdy dřív nenapadlo. A úplně stejné to bylo v jeho životě s muzikály. Dřív je přímo nesnášel a dnes jsou jeho živobytím. „Opravdu jsem je nesnášel a všechny nabídky účinkovat v nich jsem odmítal. Na těch, které jsem viděl, jsem se příšerně nudil,“ přiznal. A tak nakonec napsal vlastní. Tak se zrodily na popud hitmakera Michala Davida Děti ráje, později se Sagvan podepsal i pod muzikál Mýdlový princ. „Je to masakr. Omylem jsem se dostal do role producenta, což je otrok, který musí sehnat peníze, dát všechno dohromady a nese strašné riziko. Já jsem přitom jenom chtěl dál hrát svůj muzikál,“ postěžoval si herec a dnes již i producent v jedné osobě serveru Novinky.cz. Komplikace naštěstí vyvažuje výborná návštěvnost, což je pro nevystudovaného scenáristu a producenta, kterému navíc profesionálové dlouho vyčítali, že vystačit pouze s talentem zkrátka nelze, obrovské zadostiučinění.

Trojka, která mu přistřihla křídla

Na prahu padesátky vyhlášený bouřlivák konečně trochu zkrotl a lví podíl na tom má rodina. Jeho ‘tři grácie‘ – partnerka Alena Zdárská, s níž žije už déle než čtrnáct let, pětiletá Santine a dvanáctiletá Sára. Pochopil, že je načase přestat si hrát na nespoutaného frajera bez závazků, a konečně vyšel s pravdou ven. Přesto se do ženění nehrne. Tvrdí však, že za to může především Alena. Ta s ním v komentářích k jejich vztahu ‘drží basu‘, a tak v jednom rozhovoru prohlásila: „Svatba nebude, protože já z ní mám paniku.“

Psali jsme:

O smutných očích Lucie Bílé. Loňský rok byl peklo, celý ho proplakala. Její osobní život jde od průšvihu k průšvihu

Depresivní komik se propil až na samotné dno, kde na něj čekala tragická smrt. Proč se nejlepší kamarád Karla Černocha cítil osamělý a nedoceněný? Tajnosti slavných

Znovuzrozený Michal Viewegh nabral druhý dech a opouští rodinu. Budete zírat, jaké si vymyslel alibi

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská