Gott a spol. nám dávají špatný příklad, když to takhle půjde dál, nejspíš brzy vymřeme. Jaká rizika hrozí rodině otce-důchodce
29.06.2015
Foto: Stránky umělce / František Jirásek
Popisek: Karel Gott
Karel Gott, Petr Janda, Karel Šíp… Otců-důchodců mezi celebritami přibývá, velmi si to vychvalují, jenže tím dělají fanouškům medvědí službu. Brát si z nich příklad může být poukázkou nejen na vážné existenční problémy.
Být otcem na stará kolena se stalo doslova módou. Slavní muži mění starší partnerky za ‘mladší modely‘ téměř jako na běžícím pásu, plodí s nimi děti a vychvalují si, jak je to senzační. „Když jsem se rozhodl pro vztah s o třicet let mladší ženou, která je bezdětná, nemohl jsem jí jenom proto, že jsem starší a mám rád své pohodlí, dítě odepřít. Kdyby člověk stále takto uvažoval, nestalo by se v jeho životě nic. V takové chvíli vstupuje do hry chemie, která je nezávislá na rozumových pochodech,“ prohlásil například nedávno v jednom rozhovoru populární bavič Karel Šíp, který má se svou o třicet let mladší manželkou Ivou jedenáctiletého Honzíka.
Staří otcové jsou módním hitem
Šíp ale není mezi českými celebritami zdaleka jediný. O mladou rodinu se stará například rocker Petr Janda, dítě v pozdním věku si pořídil i legendární hitmaker Karel Svoboda či herec Boris Hybner a doslova rekordmanem byl v tomto směru režisér Karel Kachyňa, jehož druhá manželka Alena Mihulová byla mladší o 42 let a dceru Karolínu mu porodila k sedmdesátinám. Lékaři si ale nad touto praxí rvou vlasy a mají k tomu opravdu vážné důvody. Největší extrém v současnosti představuje na naší populární scéně zbožňovaný Karel Gott.
Zlatý slavík dává špatný příklad
Jeho manželka Ivana je mladší o sedmatřicet let, první dceru Charlotte Ellu mu porodila, když mu bylo šestašedesát, a o dva roky později k ní přibyla ještě Nelly Sofie. Obě Ivanina těhotenství se Zlatým slavíkem fanoušci prožívali, jakoby šlo o jejich vlastní rodinu, a pro mnohé se stal Karel Gott vzorem. Mužům, kteří ráno před zrcadlem ustaraně počítají šedivé vlasy, dodal novou chuť do života, podpořil jejich sebevědomí a mnozí si z něj dokonce vzali příklad. Jenže fakt, že životní podmínky běžného seniora se sotva dají srovnávat s příjmy legendárního zpěváka a panelákový byt hodně pokulhává za vilou na Bertramce, zdaleka není jediným problémem, který pozdní otcovství přináší.
S věkem klesá kvalita
Podle aktuálních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) došlo v roce 2013 v Česku ke zvýšení počtu samovolných potratů na 13 708, předčasně tedy skončilo tímto způsobem 36 procent všech těhotenství. Podle statistik navíc zastoupení samovolných potratů na celkovém počtu potratů trvale stoupá. Mezi lidmi se sice traduje, že při početí dítěte je podstatný pouze věk matky, přičemž otec může mít klidně sedm křížků na krku, není to ale tak úplně pravda. Například podle studie francouzských vědců z roku 2008, která se věnuje reprodukci a embryologii, mohou mít větší problémy s plodností muži již nad čtyřicet let.
Potíže má 40 procent mužů
Obecně nejčastějším důvodem potratu jsou sice genetické abnormality, které s sebou zpravidla přináší vyšší věk, k příčinám samovolných potratů ale patří i špatná kvalita spermií, jež právě s věkem muže úzce souvisí. „Otázka mužské plodnosti a kvality spermií je v současné době stále palčivější. Potíže s kvalitou má totiž dnes již asi čtyřicet procent světové mužské populace, s vyšším věkem se problémy pak obvykle ještě stupňují,“ potvrzuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma a dodává: „To nejmenší, co pro sebe a svou partnerku mohou muži udělat, je obrátit pozornost na vlastní životosprávu. Doporučuji omezit konzumaci uzenin a červeného masa, pití alkoholu a kouření.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská