Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celý život bojuje s legendou. Jak dokázal syn legendárního Švejka překročit svůj stín a co na slavného otce prozradil. Tajnosti slavných

25.06.2015
Celý život bojuje s legendou. Jak dokázal syn legendárního Švejka překročit svůj stín a co na slavného otce prozradil. Tajnosti slavných

Foto: archiv

Popisek: Takhle vypadá splněný sen – principál Jan Hrušínský před svým Divadlem Na Jezerce

Být potomkem slavného rodu může být i prokletí, mladší člen třetí generace Hrušínských by o tom mohl napsat román. Nakonec si ale své místo na slunci vydobyl. Stal se nejen uznávaným hercem, ale také úspěšným principálem.

Slavný dědeček, nezapomenutelný otec, skvělý o devět let starší bratr – to už může být opravdu hodně velké sousto. Překousnout ho se ctí musel Jan Hrušínský, vnuk české herecké legendy a mladší syn nezapomenutelného představitele Švejka, který se zařadil k národním pokladům. Rozvíjet úspěšnost rodiny, uspět, i když se všechno vyvíjí a mění, nepokazit dobré jméno… Všechny tyto závazky dolehly i na jeho ramena, již od raného dětství ale bylo jasné, že se do herecké profese zamiloval a určitě bude v načatém díle pokračovat.

Na hereckou dráhu svého mladšího syna Jana moudrý otec šikovně nasměroval

K herectví svého mladšího syna Jana otec šikovně nasměroval

Moudrý otec ho šikovně nasměroval

I když se o jeho otci říkalo, že byl mimořádně přísný a nepřístupný, na své dětství vzpomíná Jan jako na velmi šťastné. Čerstvý šedesátník se narodil 9. června 1955, a i když byl jeho slavný otec Rudolf Hrušínský mimořádně pracovně vytížený, rodina u něj byla vždy na prvním místě. „Byli jsme velmi soudržná rodina, ale to bylo především zásluhou mé maminky. O svou rodinu přišla během války, takže měla snahu obklopovat se lidmi a držet rodinu pohromadě. A opravdu se jí to dařilo až do smrti,“ prozradil Jan Hrušínský v rozhovoru pro server Korzár.sk.

Slavný otec a jeho syn v roce 1970 v televizním dramatu Případ Mauricius

Slavný otec a jeho syn v roce 1970 v televizním dramatu Případ Mauricius

Na jevišti stanul malý Honzík poprvé v pěti letech, před kamerou o rok později. Jiná možnost než zasvětit život divadlu byla v jeho případě prakticky nepřípustná. „Můj otec se v divadle narodil, já jsem v něm vyrostl. Velmi si přál, abychom s bratrem byli herci, ale nic nám nenařizoval. Jenom nás obklopil vším, čím film a divadlo jsou a čím okouzlují. Pro nás to byla doslova prkna, která znamenala svět,“ prohlásil Jan. Iniciativa však nepocházela pouze od otce, i malý Jan brzy kouzlu hereckého řemesla propadl. „Chtěl jsem být hercem, a když na to dnes pomyslím, zpětně si uvědomuji, že mě k tomu otec nenápadně nasměroval.“ Na Rudolfa Hrušínského staršího vzpomíná jako na velmi lidského a citlivého člověka. „Žil otevřeně, velmi přirozeně a na nic si nehrál. Měl množství pochopitelných lidských slabostí, od jídla přes pití až po kouření. Chodíval na lov a rád se otočil za pěknou tvářičkou. Prostě měl rád život,“ prozradil. Na jevišti se sice spolu nikdy nesetkali, ale vynahradili si to v mnoha televizních inscenacích.

Přečtěte si víc:

Nesměl točit, učit, ani hrát, překonal pět infarktů. Co nakonec zabilo velkého barda, Rudolfa Hrušínského staršího? Tajnosti slavných

Pokračovatel legendární dynastie

Láska k divadlu se v rodině dědila doslova z generace na generaci. Její historie se začala psát zhruba v polovině 19. století a prvním držitelem divadelní koncese byl Janův praprapradědeček Ondřej Červíček. Tenkrát však ještě šlo o kočovnou společnost, dnešní zdobené sály se sametovými křesly a dokonalým osvětlením ještě neexistovaly. „Nepamatuji si to, ale znám to všechno velmi dobře z vyprávění. Je příjemné, když člověk zjistí, že se nevynořil z neznáma, že někam patřil a že zná své předky. Kůži na trh musím nosit stejně. Když hraji nějakou roli, předkové mi nijak nepomůžou, musím jít vždycky sám za sebe,“ říká Jan.

Šestnáctiletý Jan v psychologickém dramatu Panter čeká v 17.30

Šestnáctiletý Jan v psychologickém dramatu Panter čeká v 17.30

Slavné příjmení, které si každý automaticky spojí s divadlem, bylo ale původně vymyšlené. Janův dědeček se jmenoval Rudolf Böhm, po vzniku Československé republiky si však lidé velmi často cizí jména počešťovali, a tak i on hledal vhodný pseudonym. Velmi populární byla tehdy příjmení jako Želenský, Krumlovský a podobně, a tak si zpočátku začal říkat Hruškovský, z čehož později vzniklo Hrušínský, které si již ponechal.

Se slavným jménem se nezavděčíš

Studium konzervatoře ukončil Jan v roce 1976 a zpočátku účinkoval v tehdy slavném Činoherním souboru v Ústí nad Labem. Později působil v několika pražských divadlech a současně se rozvíjela i jeho filmová a televizní kariéra. Dívka na koštěti, Jak se budí princezny, Lásky mezi kapkami deště, Želary, seriál První republika či Všechny moje lásky… Ve své filmografii má nyní téměř 130 filmových a televizních titulů. Mít známé jméno ale může podle něj leckdy být i na škodu. „Lidé v tom mají jasno, když se něco nedaří, tak prohlásí, že stejně nebudu nikdy tak dobrý jako otec, a když udělám něco výjimečného, tak jen mávnou rukou a konstatují, tomu se to pracuje, když je Hrušínský,“ komentoval Jan ‘logiku‘, s níž se prý v životě setkává velmi často.

S Petrou Černockou ve slavné komedii Dívka na koštěti

S Petrou Černockou ve slavné komedii Dívka na koštěti

Trnitá cesta za splněným snem

Zatímco řada herců často hořekuje nad nedostatkem hereckých příležitostí, Jan leckdy neví, kam dřív skočit. „Nabídek na filmy sice nemám tolik jako dřív, ale nějaké tu a tam jsou. Nemám žádné vysněné role ani přehnané ambice. Netoužím uštvat se natáčením tří filmů současně, jako to kdysi dělal můj otec,“ prohlásil. Kromě hraní ho totiž pořádně zaměstnává i ředitelování ve vlastním Divadle Na Jezerce, které založil v roce 2004. „Založením divadla se mi splnil velký sen. Zajímá mě především jeho kvalita, dramaturgie a všechno, co s tím souvisí. To jsou ambice, které mě naplňují mnohem víc než hraní velkých rolí,“ dodal.

Čtěte také:

Busta fidli! Principál Hrušínský se stále zlobí na nové vedení ND: „Uměle zveličené a cenami ověnčené NIC, přes které se hrabou veřejné peníze!“ Má pravdu?

Kromě svého snu si tak splnil i otcův. Rudolf Hrušínský starší prý po vlastním divadle toužil celý život, nikdy na to ale nedošlo. „Tehdejší doba a lidé, kteří tu dobu tvořili, mu to neumožnili, respektive mu to znemožnili. Takže i to bylo jedním z impulzů, proč jsem se do toho pustil,“ přiznal syn slavného otce. Přerod z herce na herce-ředitele ale nebyl právě snadný. Byrokracie, nedostatek peněz i někteří nepřející závistivci ho prý často připravovali i o poslední zbytky elánu. „Když před sebou valíte ten balvan a před vrcholem sledujete, jak se vám zase koulí dolů, tak si řeknete – proč nedělám něco jiného. Ve chvíli, kdy se hlediště nenaplní, jste okamžitě v mínusu. To byla noční můra. Ale když potom naopak vidím, jak diváci odcházejí spokojení a herci se na představení těší, mám z toho obrovskou radost,“ přiznal.

S Lubomírem Lipských a Radkem Holubem ve svém divadle, v představení Charleyova teta

S Lubomírem Lipských a Radkem Holubem ve svém divadle, v představení Charleyova teta

Od rána řediteluje, večer hraje

Kromě managementu působí Jan Hrušínský ve svém divadle často i jako herec, na jeviště si prý chodí odpočinout. „Herectví se mi stalo koníčkem. Když jsem byl ‘jenom herec‘, měl jsem pocit, že je ta profese neuvěřitelně vyčerpávající. Teď mohu zodpovědně prohlásit, že manažerská práce je náročnější. V divadle jsem běžně deset hodin. Ráno si dám kávu a usednu k počítači, odcházím většinou až večer po představení,“ prozradil.

Na tak hektický životní styl samozřejmě doplácí především rodina, takže se od doby Janovy maminky, která si zakládala na soudržnosti, u Hrušínských hodně změnilo. Slavní bratři Rudolf a Jan prý spolu nemluví kvůli tahanicím o majetek a Janovo manželství se před pár lety pořádně otřásalo v základech kvůli jeho nevěře. Naštěstí to manželé ustáli a jsou spolu už déle než třicet let.

Taková normální rodinka

S manželkou Miluší Šplechtovou se Jan seznámil již na konzervatoři, pak se ale jejich cesty rozdělily. Znovu se sešli v divadle v Ústí nad Labem a netrvalo dlouho, než mezi nimi přeskočila pověstná jiskra. „Myslím, že to bylo vzájemné. Hodně jsme spolu hráli, a protože jsme si dobře rozuměli na jevišti, řekli jsme si, že bychom to mohli zkusit i v životě. A vyšlo to," zavzpomínala na začátky svého osudového vztahu Janova žena. Zpočátku sice byla ještě vdaná a měla dítě, rodina Hrušínských ji ale přesto přijala s otevřenou náručí. „Tchána jsem se velmi bála, protože byl velká osobnost, ale jak ráda říkám, do rodiny jsem zapadla jako hrášek do vatičky. Tchán byl úžasný a Janova maminka také,“ dodala paní Miluše.

S manželkou, herečkou Miluší Šplechtovou

S manželkou, herečkou Miluší Šplechtovou

Její syn Nikola z prvního manželství, kterého přijal Jan za vlastního, nyní žije v Austrálii a pracuje v britské firmě, zabývající se ropným průmyslem, a tak v rodinné tradici pokračují alespoň dcery. Starší Kristýna vystudovala DAMU, hraje na Jezerce a občas hostuje v Národním divadle, o šest let mladší Barbora vystudovala průmyslovku a pracuje jako grafička, takže pro otcovo divadlo připravuje plakáty, pozvánky… zkrátka všechno tištěné, co je potřeba. A občas pomáhá i v šatně. „Jsme prostě taková normální rodinka,“ dodává Jan Hrušínský.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace