Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ani popularita před soudem nezabrala, manželka slavného režiséra Jakubiska dostala pořádný flastr. Proč se necítí vinna?

18.06.2015
Ani popularita před soudem nezabrala, manželka slavného režiséra Jakubiska dostala pořádný flastr. Proč se necítí vinna?

Autor: ČT

Popisek: Za smrt chodce ponese Deana Jakubisková následky, i když se prý vinna necítí. Rozhodnutí Ústavního soudu je definitivní.

Autonehoda, kterou zaplatil životem chodec, přijde manželku slavného režiséra Juraje Jakubiska draho – jako odškodné musí zaplatit milion korun. Rozsudek je definitivní, nepomohla jí ani stížnost až k Ústavnímu soudu.

Stalo se to v říjnu 2011, teprve nyní ale padl definitivní rozsudek, proti němuž už není odvolání. Slovenská herečka a producentka Deana Jakubisková, manželka slavného režiséra Juraje Jakubiska, srazila na přechodu pro chodce v pražské Krči dvaašedesátiletého muže, jenž na místě zemřel. Původně jí hrozily až tři roky vězení, takže nakonec vyvázla ještě lacino – dostala podmínku, čtyřletý zákaz řízení a pozůstalým musí zaplatit odškodné ve výši milion korun. Jakubiskové se však rozsudek zdál příliš tvrdý, a tak kauza skončila až u Ústavního soudu. Ten ale nyní verdikt definitivně potvrdil. „Nedovedete si představit, jak se cítím. Budím se, nemůžu spát, vidím to stále před očima. Takovou věc máte už na celý život,“ svěřila se před časem médiím.

Jakubisková se svým advokátem u Obvodního soudu pro Prahu 2

Jakubisková se svým advokátem u Obvodního soudu pro Prahu 2

Prostě jela dál

Nehoda, kterou Jakubisková zavinila, bohužel patří na přechodech pro chodce ke ‘klasickým‘ a právě k takovým dochází na našich silnicích poměrně často. Zatímco vozidla v jednom jízdním pruhu zastavila a dala přednost chodci, ve druhém Jakubisková prostě jela dál. Že okolo ní všichni brzdí, si prostě nevšimla. Dvaašedesátiletý muž, který se pokoušel přejít frekventovanou silnici, zaplatil její nepozornost životem. Řidička sice neměla v krvi alkohol, nejela nepřiměřenou rychlostí – v okamžiku nehody se vypůjčený terénní mercedes, který řídila, pohyboval podle znalců rychlostí 44 kilometrů v hodině. Pravidla silničního provozu tudíž dodržela, jenže nezareagovala na vzniklou situaci, a to stálo muže život.

Vinna se necítí

„Je mi moc líto, co se stalo, ale vinná se necítím. Došlo k nešťastné události, která se může přihodit každému, kdo řídí vozidlo. Nikomu bych nepřála to zažít. Umím přiznat chybu, a kdybych věděla, že jsem něco zanedbala, postavím se k tomu čelem,“ řekla Jakubisková před časem Blesku a dodala: „Chápu pozůstalé, že přišli o člena rodiny a mají potřebu najít viníka. Z jejich pohledu jsem to já. Jenže někdy se věci stanou tak, že viník není ten, kdo je po ruce. Mrzí mě, že přestože jsem jim projevila upřímnou soustrast, neboť je mi opravdu líto jejich ztráty, neustále vyvíjejí na média nátlak, abych se doznala.“ Producentka neustále opakuje, že se vinna necítí. Je přesvědčená, že nic nezanedbala, nejela rychle a pán prý vyběhl spoza auta v protisměru přímo pod kola jejího vozu. Od té doby se prý v autě vždycky bojí i jako spolujezdkyně. „Mám strach. Vidím chodce a už se děsím, že vstoupí do vozovky. Jsem nesnesitelná. Vidím teď všechny nástrahy, stresuju se, i když padne zelená,“ prozradila.

Se slavným manželem, slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem

Se slavným manželem, slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem

Obviněná měla předvídat

Podle znaleckého posudku se Jakubisková plně nevěnovala řízení. Příčinou tragické nehody se zkrátka stala její nepozornost, a tak nelze soudu upřít, že při rozhodování postupoval objektivně. A už vůbec nebral ohled na to, že před ním stojí známá herečka a manželka slavného režiséra. U soudu se Jakubisková bránila tím, že muže neviděla přes vysoké odbočující vozidlo, a také upozorňovala na rozpory ve znaleckých posudcích. Proto se její právník proti prvotnímu rozhodnutí odvolal. Její argumenty ale odmítl i Ústavní soud a původní rozsudek nezamítl ani nezmírnil. Ve zdůvodnění rozsudku uvedl jasně: Řidička pochybila, nevěnovala se dostatečně řízení a podcenila situaci. Měla předvídat a měla sledovat provoz okolo sebe. Trest je tak definitivní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace