Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odporná Dovolená v Protektorátu konečně skončila. Jde ČT jen o prachy a sledovanost? Převálcoval ji starý Karel Šíp i mladý Sherlock Holmes

15.06.2015
Odporná Dovolená v Protektorátu konečně skončila. Jde ČT jen o prachy a sledovanost? Převálcoval ji starý Karel Šíp i mladý Sherlock Holmes

Autor: ČT

Popisek: Reality show České televize Dovolená v Protektorátu sklidila obrovskou kliritku. Podle mnoha diváků se stala výsměchem všem těm, kteří tuto dobu zažili a dodnes žijí podobným způsobem.

Reality show České televize Dovolená v Protektorátu měla štěstí, že pro svůj kontroverzní námět vyvolala velmi negativní reakce doma i v zahraničí. Jinak měla mizernou sledovanost a nebýt rozvášněných diskusí kolem ní, nestála by za řeč, podobně jako většina obskurních televizních pořadů. Finále neskutečně nudné, osmidílné reality show na ČT sledovalo pouze necelých čtyři sta tisíc diváků.

A naprostá většina těch, kteří ji vůbec vydrželi sledovat, byli otráveni, ne- li přímo rozzuření. V této souvislosti je nápadné, že na všemožných webech Dovolená vyvolala převážně velmi negativní reakce, zatímco přímo na webu ČT naopak ohlasy často spíš příznivé. A je rovněž zajímavé, že diváci většinou neřešili otázku, zda je vůbec etické takový pořad vysílat, ale spíš jeho nevalnou úroveň. Kontroverzní formát reality show, kterou ČT sama eufemisticky označila za „historickou docureality“, totiž publikum zdaleka tak nedráždil jako jeho výsledek.

Zatracenej Hitler

Jeden z názorů jej vystihuje dosti trefně: „Reality show, ve které rodinka hraje o milion ve zlatě, a když jí zadají úkol, komentuje to děda slovy ‚Zatracenej Hitler‘ a cítí se jako odbojář, považuji za urážku.“ A smršť odmítavé kritiky pokračuje: „Jak tohle někoho může bavit? Autentičnost nulová! Nudné a dobově nepřesvědčivé. Výsledkem je táhlá nuda. Trapnost, která tady dlouho nebyla. Rozhodně odpad.“ Nejvíc to tedy tvůrci schytali kvůli tomu, že realizace zajímavého námětu byla neuvěřitelně nudná. A skutečně, sledovat po osm večerů rodinku, která většinu času pojídá u stolu, a když dostane za úkol něco udělat, kveruluje, byla nuda k uzoufání. Jediné napětí skýtalo dilema, zda jsou aktéři Dovolené tak nemožní, nebo zda svoji roli pod dohledem režie přesvědčivě zahráli, jak už tomu v podobných reality show bývá.

Výsměch pamětníkům?

Velmi často se také objevují výtky, že se Dovolená v Protektorátu stala výsměchem všem těm, kteří tuto dobu zažili a dodnes žijí podobným způsobem. Ale zdaleka nejen jim. Dnešní farmáři se musí snažit mnohem víc, aby si obstarali živobytí, než rodina, soutěžící o vysněný milion. Vždyť mnozí lidé na vesnicích a v odlehlejších koutech naší země existují možná ještě v horších podmínkách. „Tento pořad mě hodně vytočil, z běžné práce mnoha lidí udělal rádoby válečné utrpení. Od dětství jsem musela ráno nakrmit slepice, králíky a prase, sekat dříví, trávu, okopávat a sbírat brambory, pěstovat ovoce a zeleninu, dojit kozu a dělám to dodnes,“ stěžuje si paní Marie z Jesenicka. „Kdybych neměla vlastní potraviny, vůbec bych s důchodem nevyšla,“ dodává ještě. Podle ní velmi dobře dobu protektorátu ztvárnil vynikající seriál ČT Vlak dětství a naděje. Ale Dovolená v Protektorátu jsou prý jen marnotratně vyhozené peníze. To si ostatně myslí mnoho dalších diváků, kteří show označili za “slaboduché divadlo několika neherců s vydatnou podporou poloamatérských regionálních komediantů“. S takovýmto konceptem podle nich šlápla ČT pěkně vedle. Kdyby vynaložila stejné úsilí na hraný dokument o dané době, nebylo by to sice nic objevného, ale udělala by líp.

Promyšlená reklama

Cyničtější diváci pak považují další „veřejnoprávní paskvil“ za promyšlenou, krajně nevkusnou, několikaminutovou reklamu České mincovny, kterou ČT dost uboze schovala za ‚nutnost‘ divákům ukázat výhru, tedy o co se tu vlastně hraje. „Hrát si na válečné hrůzy za peníze je skutečně odporné,“ rozčiluje se Ema na jednom z diskusních fór. A opravdu, kdo si Dovolenou v Protektorátu velmi pochvaluje, je firma Česká mincovna, která ji na svých stránkách označuje za „originální reality show“ a vysvětluje: „Odvážná rodina se bude muset vypořádat nejen s absencí internetu či mobilních telefonů, ale také s přídělovými lístky, agenty gestapa, partyzány i kolaboranty. Pokud dokáže po dva měsíce obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče, získá cennou výhru, kterou není nic menšího než dukáty od České mincovny v hodnotě jednoho milionu korun. Coby symbol triumfu nad německými uchvatiteli budou soutěžícím odměnou dukáty s odznaky české státnosti.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace