Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tři ztroskotaná manželství, válka s bratrem i dětmi, soudní spory, nenávist… Co způsobilo životní kotrmelce písničkáře Honzy Nedvěda? Tajnosti slavných

21.04.2015
Tři ztroskotaná manželství, válka s bratrem i dětmi, soudní spory, nenávist… Co způsobilo životní kotrmelce písničkáře Honzy Nedvěda? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Jan Nedvěd zažil obrovskou slávu, pak se ale jeho život ocitl v troskách

Dokázal zaplnit Strahovský stadion, životní hodnoty, o nichž zpívá, se staly pro fanoušky jakousi folkovou biblí. Jak je možné, že pro zbožňovaného písničkáře zůstaly pouze snem, který nedokázal ve svém soukromí naplnit?

Jeho největším nepřítelem je prý čas. Už léta se obává, že nestihne lidem říct ve svých písničkách všechno, co má na srdci. A právě tato obava je prý jeho nejsilnějším hnacím motorem. Písničky Jana Nedvěda zná asi každý. Jeho koncert dokázal svého času zaplnit Strahovský stadion, fanoušci ho považovali za věrozvěsta pravdy, lásky a přátelství. Jako kněze, který to, co zpívá, také žije. Jenže jak je možné, že se jeho osobní život ocitl během několika let v troskách? Proč se mu nepodařilo naplnit v soukromí hodnoty, o nichž zpívá? Namísto toho mu třikrát ztroskotalo manželství a ani s jednou exmanželkou vůbec nedokázal komunikovat. S bratrem Františkem se tak pohádal, že spolu téměř jedenáct let nemluvili. Neshody s vlastními dětmi dokonce musel řešit soud. Co se to se zbožňovaným písničkářem stalo?

Brontosauří sláva

Jeden z nejvýznamnějších folkových a trampských písničkářů, který se narodil 24. září 1946 v Praze, odstartoval hudební kariéru ve skupinách The Three Long Fingers a The Preachers, v nichž působil společně s o rok mladším bratrem Františkem. Spolu také založili v roce 1972 trampskou skupinu Toronto, která byla později donucena změnit si název na ‘méně závadné‘ Brontosaury. Souběžně ale Honza působil až do roku 1988 i ve skupině Spirituál Kvintet. První ‘brontosauří‘ album Na kameni kámen vyšlo v roce 1985 a čeští milovníci country a folku se konečně dočkali svých hitů.

Se skupinou Brontosauři

Se skupinou Brontosauři nahrál osm alb

O dva roky později přibylo do domácích archivů další na album Ptáčata a po dalších dvou letech ještě Kamínky. Pak následovala první dvouletá pauza Brontosaurů, během níž bratři koncertovali spolu. Později se Brontosauři vrátili do nahrávacích studií ještě dvakrát – v roce 1992 se Sedmikráskou a o dva roky později nahráli kolekci Zahrádky. Celkem společně obohatili český svět country a folkové hudby o osm alb.

Velkolepá padesátka

Bratři Nedvědové hráli výhradně Honzovy písničky, František napsal z těch slavných pouze dvě – Kočky a Toulám se klínem skal. Honza měl vroucný, znělý hlas, v podstatě spíš tenorového rozsahu, ale barevně stálý ve vyšších i nižších polohách. Neměl problém s frázováním a s přízvuky, a navíc si své písně dokázal otextovat ‘přímo do pusy‘.

K padesátinám mu gratuloval narvaný Strahovský stadion

K padesátinám mu gratuloval narvaný Strahovský stadion

V roce 1996 mu bylo padesát a podařilo se mu neuvěřitelné – narozeniny oslavil 21. června megakoncertem na pražském Strahovském stadionu, který doslova praskal ve švech. Na podzim téhož roku ještě vznikl poslední společný projekt slavných bratrů. Pak se v jejich soukromí událo cosi opravdu vážného a od roku 1997 už vystupoval každý sám. Tak se nepohodli, že spolu téměř jedenáct let nepromluvili ani slovo. Üdajně se populární bratrská dvojice rozpadla, protože se František nemohl vyrovnat s tím, že je to právě Jan, kdo je z dvojice populárnější, a vydal se na sólovou dráhu. Znovu se sešli až v roce 2007, kdy oba absolvovali narozeninové turné skupiny Fešáci.

Setkání se smrtí

Poprvé se podíval Honza Nedvěd smrti do tváře v roce 1987. Nebo spíš přímo do hlavně, protože ho tenkrát chtěl v jednom pražském činžáku zastřelit žárlivý manžel. „Musím přiznat, tenkrát jsem se skutečně bál, že umřu,“ řekl serveru Korzár.sk. „Myslel si, že mu chodím za ženou, a protože byl voják, vytáhl pistoli a chtěl po mně vystřelit.“ I když to tehdy dobře dopadlo, Zubatá si na něj pak nabrousila zuby ještě několikrát.

S bratrem Františkem (vpravo) spolu jedenáct let nemluvili. Pak se vlny nenávisti utišily, jenže v poslední době se historie opakuje.

S bratrem Františkem (vpravo) spolu jedenáct let nemluvili. Pak se vlny nenávisti utišily,
jenže v poslední době se historie opakuje.

Běh Honzova života ukázal, že ve svých písních často nezpíval o vlastní životní realitě, i když to tak na první pohled vypadalo, ale spíš o snech, které se mu nepodařilo naplnit. Dvě jeho manželství, z nichž má dcery Moniku a Alenu a syna Jana, skončila rozvodem stejně jako později i třetí. Podle psychiatrů spočívá problém v tom, že Jan Nedvěd trpí hraniční poruchou osobnosti, což může vysvětlovat jeho eskapády s mladinkými dívenkami i ostatní výstřelky.

Nejvíc mu prý třetí manželství dalo pořádně zabrat. S Hanou, s níž má syny Jakuba a Vaška, se nejprve tři roky rozváděl, pak se další čtyři roky táhl soudní spor o majetkové vyrovnání. „Přestože jsem neodešel kvůli jiné ženě, manželka tvrdí, že ano, a soud mé svědky neuznal. Ta nespravedlnost je nekonečná,“ posteskl si před lety. Měl problémy se zrakem i sluchem, v roce 2003 jeho zdravotní obtíže vyvrcholily mrtvicí. Po fyzické stránce se z ní sice vzpamatoval bez následků, psychický stav se ale výrazně zhoršil. „Měl neuvěřitelně těžké deprese, a tak jsem mu postavil kapelu z našich předních muzikantů a hráli jsme s ním a měli úspěch. Zdálo se, že se táta znovu našel,“ řekl serveru Medispot.cz jeho syn Jan, kterému se nakonec podařilo znovu Nedvěda přimět ke skládání a psaní. A jeho nejbližší vědí, že když se léčí, dá se s ním i mluvit.

Taková svatba tu ještě nebyla

Když si našel další životní partnerku, kdekdo si o něm myslel, že se tentokrát již opravdu zbláznil. Jeho Pavlína, rozená Jirásková, je totiž o 35 let mladší. Pro svou čtvrtou nevěstu uspořádal svatbu, jakou Česko opravdu ještě nezažilo. Své ‘ANO‘ jí řekl přímo během koncertu v pražské Lucerně, před zraky tří tisíc fanoušků, a ještě v magické datum 12. 10. 2012. Oddal je starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a narvaná Lucerna zazpívala novomanželům sborem Báječnou ženskou.

Počtvrté se oženil v pražské Lucerně

Počtvrté se oženil v pražské Lucerně

Není divu, že i ostřílený profesionál byl před obřadem pořádně nervózní a neustále si opakoval scénář. Věděl přesně, po které písni se půjde do zákulisí převlékat, zatímco jeho bratr František bude hrát své sólové skladby, pak se taky nenápadně vytratí do zákulisí a nahradí ho jeho syn Vojta. Kytici hodila nevěsta do publika, po slavnostním přípitku už ale bratři znovu zasedli s kytarami k mikrofonům a dojemnou událost završili svým legendárním Valčíčkem. Svatební cestu do Řecka stihli novomanželé už s předstihem, po svatbě si dopřáli čtyři dny volna, a pak už zase Honza vyrazil na ‘šnůru‘.

Těžký život slavného důchodce

Naposledy vystoupil Jan Nedvěd před téměř dvěma lety a od té doby jakoby se po něm slehla zem. Denně je prý ale ve svém studiu, donekonečna obrací v rukou kytaru a mazlí se s akordy a tóny. Skládá hudbu, píše texty… Najednou se prý ale dívá na svou tvorbu daleko kritičtěji než dřív. „Je lépe některé věci zahodit, než být odhozen vlastní samolibostí,“ řekl Blesku.cz. S Pavlínkou prý nikdy neměli problémy, které by je dokázaly rozdělit. Jen život přestal být jenom krásný a naivně bezstarostný, je teď plný odpovědnosti a dospělosti. Pouze s bratrem Františkem už zase dlouhé měsíce nemluví a odmítá prozradit proč.

Na Pavlínku prý nechal přepsat veškerý svůj majetek

Na Pavlínku prý nechal přepsat veškerý svůj majetek

Navzdory popularitě si Jan Nedvěd rozhodně nemůže moc vyskakovat, jeden z nejúspěšnějších písničkářů údajně obrací každou korunu. Pobírá totiž penzi 15 000 korun, z níž mu po úhradě všech poplatků zbude sotva šest tisíc. A tak si nechal jenom staré auto a chatu přepsal raději na manželku. „Nevím, jak si kdo z vlády dovede představit žít z důchodu. Buď nemají rodiče, nebo nežijí mezi námi! A to jsem odevzdával na sociálku statisíce korun ročně,“ rozhorlil se v jednom rozhovoru a dodal: „Kdyby na mě přišla exekuce, byl bych v háji.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace